17 C
Berne
lundi 15/07/2024

UEFA denon solidarizimin e tifozeve ne Beograd me terroristet serbë dhe brohoritjet raciste «vritni shqiptaret»!

Gjenrve, 6 tetor -Ndeshja e fundit mes ekipit zviceran YB se Bernit dhe « Cervena Zvezdes »  ne Beigrad ku serbet ne stadium u solidarizian me terroristet serbe ne sulmit e fundit nga nje Kishe ne veri te Kosoves dhe fyerjet raciste ndaj shqiptareve kane shokuar opinionin evropian, shkruan nga selia e UEFA-s gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Kjo ishte edhe tema e e bidedes done me zyratret e UEFAS gjste vizites sine deluse de dhtepude evropiane te futbollit.

Zyrtaret e UEFA-s kane denuar ashper sjelljet e huligsneve serbe duke i kondideruar skandaloze banerat dhe brihiritej e tyre antishqiptare ne stadiumin e Beogradit gjate ndeshjes mes ekipit zviceran YB dhe atij serbe «Cervena Zvezdes »

«Jane te papranueshme shelljet e huligsneve serbe ne ndeshjen e fundit mes ekipit zviceran dhe atij serbe. Shelljet e tilla nuk i perkssi. soortit dhe jane ne kundershtim me rregullat e UEFA-s dhe normat nderkombetsre. Prandaj, ne do te denojme kete akt te shemtuar dhe do marrim masa ndeshkuese ndaj ekipit serbe.. » ka thene sot zefhenrsi i UEFA-s per gazeten zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Diteve te ardhshme , pritet reagimi zyrtar nga UEFA e cila do te shpjegije per masat ndeshkuese kunder Serbise.

Brohoritjet “Vritni Shqiptarët” ne stadiumin e Beogradit dhe solidarizmi i huliganeve me terroristet serbe ka shkaktuar teagime te medha edhe ne Kosove dhe shqiptaret ne ballkan. Lidhur me kete zyratet e UEFA-s na njoftuan se kane marrur nje reagim nga FFK ku kërkoget nga  UEFA të sqarojë ngjarjet dhe te sanksionohet Serbia.

Derniers articles