24.5 C
Berne
mercredi 17/07/2024

Shërbimet sekrete serbe deshën ta vrasin zviceranin Dick Martyn. BIA i dergon leter Shërbimit Federal të Inteligjencës Zvicerane (FIS)

Bernë/Beugrad, 11 prill -Pas informacioneve nga Zvicra se ish-raportuesi i Këshillit të Evropës, Dick Marty, është kërcënuar me vdekje nga shërbimet e inteligjente serbe, per te fajesuar shqiptaret per “terrorizem” ky lajm ka beri jehone te madhe duke shkaktuar reagime te shumta nga ne Kosovë, Serbi dhe Shqiperi dy ditet e fundit. Shërbimet serbe deshën ta vrasin zviceranin Dick Martyn, reagon Agjencia e Inteligjencës së Serbisë (BIA) përmes nje letreje derguar Shërbimit Federal të Inteligjencës Zvicerane (FIS) shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Reagime nga Serbia dhe Kosova. Dështimi i atentatit ndaj zviceranit Dick Marty, u dëshmua se kush janë terroristët!

Rreth ketij kercnimi per vdekje ndaj ish-senatorit zviceran Marty deri tash ska pasur reagime nga zyrtare nga Beogradi, Prishtina dhe Tirana. Pas 48 oreve te paret sot kane reaguar autoritet serbe, rrespektivisht Sherbimi sekret serb (BIA) te cilet permes nje letre derguar Shërbimit Federal të Inteligjencës Zvicerane (FIS) ka mohuar përfshirjen e BIA-s në planifikimin e vrasjes së Dick Martyt, raporton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Në letër, siç raportoojne mediat serbe « BIA mohon ashpër akuzat e qëllimshme për përfshirjen e shërbimeve të sigurisë serbe në planifikimin e vrasjes së kujtdo”.

“Në këto kohë të vështira, pretendime të tilla i shkaktojnë padrejtësisht dëme të pallogaritshme Serbisë dhe reputacionit të BIA-s dhe anëtarëve të saj, të cilët janë të përkushtuar dhe profesionistë në kryerjen e detyrave të tyre të punës ekskluzivisht në përputhje me ligjin. BIA do të vazhdojë të punojë për ruajtjen e paqes dhe stabilitetit të Serbisë dhe qytetarëve të saj”, thuhet në letrën e BIA-s,  transmton Le Canton27.ch

Ish-presidenti i Kosovës Behgjet Pacolli: Nëse Dick Marty është kërcënuar nga serbët, është koha të tregojë si e krijoi narrativën që e çoi Thaçin në burg

Edhe pse nuk ka reagime zyrtare nga Prishtina, ish-presidenti i Kosoves, zvicerani Behgjet Pacolli, megjithate ka reaguar. Pacolli për gazeten zvicerane Le Canton27.ch eshte shprehur se “Nëse është e vërtetë se Dik Marti po kërcënohet nga inteligjenca serbe, është koha e duhur qe ai të tregoi se si e krijoi narrativen e tij të famshme të organeve, për çka Hashim Thaçi sot është në paraburgim në Hagë me ish-krerë të tjerë të UÇK-së..”, eshte shprehur Pacolli.

Lidhur me atentatin mbi Dicka Marty nga sherbimet sekrete serbe ka folurArtan Bajrami këshilltari politik i ish-presidentit Hashim Thaçi. Ai ka deklaruar për gazten zvicerane Le Canton27.ch se “Serbia tenton ta vrasë ish-senatorin zviceran, Dick Marty, për ta fajësuar shtetin e Kosovës. E çka bën shteti i Kosovës pas publikimit të këtij skandali me përmasa ndërkombëtare?! Asgjë! Asnjë reagim nga Qeveria, asnjë reagim nga opozita, asnjë reagim nga shoqëria civile! Asnjë shqetësim nga askush, përveç gazetarëve.. Paramendo, çfarë do të bënte Serbia?! Këshilli i Sigurimit do të thërriste mbledhje urgjente deri më tani! Vuçiqi kish vajtu çdo tre minuta nëpër media të Serbisë dhe ato ndërkombëtare!..Dick Marty për së gjalli ka arritur që të jetësojë agjendën serbe dhe ruse për demonizimin e krerëve shtetëror dhe djallëzimin e shtetit të Kosov….”

Edhe pse ende nuk ka reagime zyrtare nga Beogradi dhe Tirana, megjithate kercnimet per vdekje ndaj Dick Martyt nuk kane kaluar ne heshtje nder shqiptaret sidomos nga analiste dhe mediat ne Kosove, Zvicer dhe Serbi. E kontaktuar nga gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch lidhur me kercnimet e sherbiumit sekret ndaj Dick Marty ish-kyreprokurores së Tribunalit Penal Ndërkombëtar ne Hagë znj. Carla del Ponte, nuk ka dashur të komentojë

Mediat /Analistet: Deshtimi i atentit ndaj zviceranit Dicak Marty, deshtim i terrorizmit nderkombëtar nga Serbia!

Fillimisht disa analiste shqiptare ne Kosovë dhe Zvicer kane pohuar gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch se me rastin e Dick Martyt Serbia ka hequr masken dhe u deshmua se kush jane terrositë, serbet apo shqiptarët?

“Deshtimi i atentatit ndaj zviceranit Dick Marty, eshte nje deshtim i terrorizmit nderkombëtarnga Serbia. Nese sherbimet sekret serbe paskan pasur per qellim te vrasin nje zviceran ne nje shtet me te sigurt ne botë, a thua sa shqiptare nga keto sherbime jane likuiduar në Serbi, sidomos ne Lugine e Presheves bizsnsmen, intelektualë dhe politikaj..” kane pyetur analistet.

Lidhur em rastin e Dick Marty ka reaguar politikani zviceran Cédric Wermuth. Deputeti Wermuth ka shkruar në Facebook se tentimin për vrasjen e Martyt nga Serbia dhe më pas t’u lihej faji shqiptarëve, e ka quajtur të papranueshme. Kjo është e papranueshme: shteti serb u përpoq ta vriste Martin dhe fajësojë ish-luftëtarët e UÇK-së”

Sipas Wermuth, presidenti serb, Aleksandar Vuçiq po përpiqet në mënyrë agresive të mbjellë urrejtje dhe dhunë në rajon dhe ta ndajë Kosovën nga Evropa. Ai ka shtuar se Kosova është shtet i pavarur dhe Serbia bashkë me Vuçiqin duhet ta pranojnë këtë realitet.

“Pse Dick Marty po kërcënohet me jetë nga shërbimet serbe?”; “Dick Marty: U befasova që ishin serbët ata që deshën të më vrasin e jo shqiptarët”; “Dick Marty: “Shërbimet serbe donin të më vrisnin e t’i fajësonin shqipatret”..jane keta vetem disa tituj te mediave shqiptare ne Kosovë dhe Shqipëri qe shkruajten per kercnimet serbe ndaj zviceranit Dick Marty.

Edhe mediat serbe edhe pse jo aq shume sikur ato shqiptare, shkruajten per kercnime te sherbimeve sekrete serbe ndaj Dick Martyt. Shkrime te tilla pat sidmos nga mediat e opozites qe nuk jane ne kontroll te presidentit serb Aleksander Vucic… “Media: Elementë radikalë të shërbimeve serbe donin të vrisnin Dik Martin (Mediji: Radikalni elementi srpskih službi hteli da ubiju Dika Martija) ka raportuar tv serb N1, Nova dhe disa media tjera lokale por jo edhe ato nacionale.

Cfare fshihet pas deshtimit te atentatit te serbeve mbi zvicerenin Dick Marty

Sipas Xheva Salihaj, shkrimtare, autore e njohur nder shiptaret “Me rastin e kecnimeve per vdekje te sherbimeve serkete ndaj zvceranit  Dick Marty po del gjthecka ne shesh, ku tani  po Triumfon Vepra e Bardhyl Mahmutit “Mashtrimi i Madh” i cili pergenjeshtroi fuqishem Dick Marti dhe Propaganden Serbe mbi Gjenocidin qe beri gjate luftes ne Kosove dhe u munduan tja m’veshin UÇK- se..! Nje pune e shkelqyer e autorit me fjalë duke ja perplas ne fytyre te vërtetë! E verteta vonon, por nuk mund te fshihet dot pergjithmonë!..”

Për fund gazeta Le Canton27.ch ka shkruar se. pasi doli ne shesh kercnimi serioz nga sherbimet serbe, ai tash e tutje do te jet me i sigurt si deri me tani, sepse pos nga policia zvicerane ai do te mbrohet edhe nga shqiptaret dhe serbet, duke menduar se njeri tjetri do t’i mbet faji.

 

Derniers articles