17 C
Berne
lundi 15/07/2024

Serish tensinohet situata ne Veri të Kosovës. Serbet bllokojne rrugët dhe malltretojne qytetaret dhe diasporen duke u kthyer ne Zvicer dhe vendet e BE-së. Qindra police kosovare drejt kufirit me Serbine. Degjohen sirena alarmi si ne kohe lufte

Mitrovicë, 31 korrik -Pas kthimit ne nje vizite zyrtare nga SHBA-te presidentjq e Kosoves Vjosa Osmani dhe kryemnistir Albin Kurti, te cilit ishin priutur nga me sekretari i steit departamentit amerikan z.Antony Blinken. Nga kjo vizite ne Uashington, Osmani dhe Kurti në Kongresin e SHBA-së muarën pjesë në ceremoninë e nënshkrimit të marrëveshjes me Korporatën e Sfidave të Mijëvjeçarit (MCC) në vlerë prej 200 milionë dollarësh. Por pas kthimit  te kreut e shtetit te Kosovës ne Prishtinë, sitauata ne rajon eshte tensionura pèas 24 orësh, njofton nga Prishtina kurrespondenti i gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch 

Konform reciprocitetit mes Kosoves dhe Serbise Qeveria e Republikës së Kosovës e drejtuar nga z.Albin Kuerti ka nderrmarur nje vendim që nga nesër (më 1 gusht) do të fillojë lëshimi i dokumentit hyrje-dalje në të gjitha pikat tona kufitare për qytetarët që posedojnë dokumente identifikuese të lëshuara nga autoritetet e Serbisë. Te pakënaqur me këto vendime të Qeverise së Kosovës nje gup i serbeve, dhjetra sish, ma maska po protestojne ne keto zona kufitare mes Kosovës dhe Serbisë te clet kane bllokuar rruget. Ne keto zone te Kosovës te tensionuar kane dalur qinda police te Kosovë (ROSU) per te mbajtur rendin dhe hapur rruget e bllokuara (Bernjak dhe Jarinë) nga serbet. Ndryshe situata ne Luginen e Presheves (nje rajon ne Serbi i banuar me shqiptare shumice etnike ne kufi me Kosovën) eshte stabile dhe nuk ka kurrefare barrikadash, njofton nga Mitrovica kurrespondenti i gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch 

Prishtina zyrtare, thote se presidenit serb Aleksander Vucic provokon sa herë Qeveria e Kosovës nderrmer ndonje vendin ne favor te reprocitetit
Policia e Kosovës ka dalë me një njoftim lidhur me gjendjen aktuale në veri të vendit. Në komunikatën dërguar për media thuhet se policia ka siguruar informacione se janë dëgjuar të shtëna armësh në drejtim të njësiteve policore.

“Policia e Kosovës ka siguruar informacione zyrtare se në disa lokacione janë dëgjuar të shtëna me armë zjarri, ku disa prej të shtënave kanë qenë në drejtim të njësiteve policore, por fatmirësisht nuk ka të plagosur”, thuhet në komunikatë.

Veriu i Kosovës, sidomos Berrnjaku dhe Jarina nuk eshte hera e pare qe keto zona ballfaqohen me tensionime dhe rpvokime te situates nga protestuesit serbe te nxituar nga Beogradi qe eshte pjese e dialogut te Brukselit me Prishtinën qe deri tash ky proces eshte ende ne etër dhe situata ne Veri bazhdon te jete e brishtë!

Mesohet po ashtu nga Prishtina, se të njëjtën ditë, do të fillojë edhe procesi i regjistrimit të veturave që posedojnë targa ilegale të cilat do të kthehen në targa RKS.
« Ende pa filluar lëshimi ynë i dokumenteve të hyrje-daljeve në vendkalimet kufitare me Serbinë, strukturat ilegale serbe në veri filluan me bllokim rrugësh dhe të shtëna armësh… » thuhet ne njoftimin nga Qeveria e Kosovës.
« Organet e rendit dhe të sigurisë së shtetit tonë po mbledhin informacion, po mbikëqyrin gjendjen dhe do të veprojnë, në mbrojtje të ligjit dhe të qytetarëve, të sovranitetit dhe integritetit tonë territorial. Institucionet bartëse të këtij procesi kanë bërë përgatitjet e nevojshme ligjore dhe logjistike. Zyrtarët shtetërorë janë të përkushtuar që bashkarisht me ju, ta fillojnë dhe zhvillojnë këtë proces me sukses… » thuhet ne njoftimin e kreut te Qeverise se Kosovës drejtuar z.Albin Kurti, transmeton gazeta zvicerane Le Canton27.ch
Le Canton27.ch: Sirena alarmi si ne kohe lufte ne Veri te Kosovës qe na kujton dikur situaten ne Kosovë dhe sot në Ukrainë! Policia e Kosovës bashke me KFOR po ndjek situaten ne Veri te Kosovës
Ne disa vendbanime me shumices serbe ne Veri te Kosovës ende ne eto ore gujpe serbesh po proresiotjen dhe po bllokojne rruget, ku po mallterohet qytetaret shqiptare ne ato zona si dhe dispora shqiaatre cila eshte ne rrufe duke u kthyer nga pushimet veroere per në Zvicer dhe vendet tjera te BE-së.
Nga Mitorvica mesohet se situata në keto ore eshte tejet e tesionuare ne Veri, ku degjohen sirena alarmi, të shtëna armësh në drejtim të policisë koosva nga serbet e maskuar, ku ka edhe lëndime dhe maltretime të shqiptarëve
Sipas analisteve dhe mediave kosovare, keto protesta te serbev ju paraprinë deklaratat, takimet dhe mbledhjet e frikës dhe kërcënimit në Beograd dhe në Rashkë. Aty u planifikuan dhe u nxitën këto veprime agresive që po ndodhin sot Vuçiq dhe Petkoviq janë përgjegjësit kryesorë për trazirat, me qellim të minimin e sundimit te ligjit. Nga Prishtina zyrtare, thone se presidenit serb Vucic provokon sa herë Qeveria e Kosovës nderrmer ndonje vendin ne favor te reprocitetit.
« Për cdo eskalim te situates pergjegjës eshte presidenti serbe Aleksander Vucic qe po nxit strukturat paralele dhe kriminale per te tensionuar dhe destabilizuar siuaten ne Kosovë.. » thuhet ne reagimin e Prishtines zyrtare. Ndersa auriotet serbe nga Veriu i Kosovës dhe ato ne Beograd akzujone Qeverine e Kasovës, pikerisht kyremnistreitn Albin Kurtin.
Në vlugun e luftes nga invasioni rus ne Ukrainë, mediat kosovare shkruajne se « Vuçiqi po perpiqet te shfytrzoje ofanzevn ruse ne Ukraiunë, po e kërcënon Kosovën me luftë, si dikur Sllobodan Millosheviçi në Kosovë.

Oleksiy Goncharenko, deputet ukrainas dhe anëtar i delegacionit të Ukrainës në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Europës ka reaguar pas tensioneve në veri të Kosovës.  Goncharenko ka shkruar se Ukraina duhet t’i mbrojë kosovarët “nëse Serbia e pushton Kosovën”.

Policia e Kosovës ka dalë me një njoftim të ri sa i përket gjendjes aktuale në veri të vendit. Në komunikatën dërguar për media thuhet se policia ka siguruar informacione se janë dëgjuar të shtëna armësh në drejtim të njësiteve policore.

“Policia e Kosovës ka siguruar informacione zyrtare se në disa lokacione janë dëgjuar të shtëna me armë zjarri, ku disa prej të shtënave kanë qenë në drejtim të njësiteve policore, por fatmirësisht nuk ka të plagosur”, thuhet në komunikatë.

Derniers articles