17 C
Berne
lundi 15/07/2024

Serbët „luftë“ në Zvicër, kësaj radhe jo me shqiptarët, por me irakienët. Policia njofton për të plagosur

Bernë, 4 korrik -Të martën në mëngjes, shkëndija fluturoi në një akomodim azili në qytetin e Zug. Policia dhe prokuroria publike tani janë duke hetuar. Përshkallëzohet mosmarrëveshja në akomodimin e azilit në Zug. Nga kjo «lufte» e serbeve kesaj radhe jo me shqiptaret, por me irakinet, jane plagosur dy persona, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke ju referuar policise kantonale.

Të martën në mëngjes, pak para orës 11:30, qendra e kontrollit të operacioneve të policisë së Zugut mori një raport se kishte pasur një debat mes disa burrave në qendrën e azilit në Chollerstrasse në Zug. Disa patrulla u larguan menjëherë dhe gjetën dy të plagosur në vend. Atyre iu dha kujdesi mjekësor nga shërbimi i shpëtimit të Zugut dhe më pas u dërguan në spital. Gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka mesuar nga policia se nga kjo perleshje te plagosur janë një serb (37) dhe një irakian (37).

Sipas hetimeve të mëparshme, dy burrat janë ngacmuar dhe sulmuar fizikisht më parë nga një grup prej gjashtë burrash. Këta gjashtë persona u arrestuan nga shërbimet e urgjencës në vendngjarje. Të akuzuarit vijnë nga Turqia dhe janë nga 30 deri në 38 vjeç.

Pas marrjes në pyetje ata janë liruar nga policia. Rrethanat e sakta të krimit dhe rrjedha e sherrit janë duke u hetuar nga policia e Zugut në bashkëpunim me prokurorinë publike të kantonit Zug. Kështu shkruan policia e Zugut në një deklaratë.

Derniers articles