17.9 C
Berne
samedi 20/07/2024

Pse shqiptarët po ikin nga Shqiperia më shumë se sa ukrainasit që janë në luftë?!

Bernë, 28 gusht -Mediat boterore diteve te fundit kane pushtuar gazetat e tyre me tituj e shkrime për valen e re te refugjateve nga Shqiperia kesaj radhe jo ne Zvicer as vendet e BE-së por drejt brigjeve britanike te cilet po perfundojne here ne burgje e Anglisë e here në deti. Viteve te fundit, qytetarët shqiptarë në Britaninë e Madhe dhe BE kanë paraqitur mijëra kërkesa për azil per çdo muaj. Për Shqiperine e vogel ky numer i refugjateve shqiptare eshte shumë i madhë. Ne krahasim me numrin e popullsisë, ikja e shqiptareve nga Shqiperia eshte me i madh se i ukrainsve, vend ky i cili eshte aktualisht ne gjendje lufte?!, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Rreth 5000 shqiptarë kanë mbërritur në Britani me gomone këtë vit. Ata nuk e harrojne flamurin, e marrin me vete!

Mbretëria e Bashkuar dhe Shqipëria kanë arritur një marrëveshje për të përshpejtuar riatdhesimin e shtetasve shqiptarë?! Qe ne fakt eshte dashur te lidhet marrevshje për parandalimin e largimit nga Shqiperia, marrevshje sikur ajo mes Zvicres dhe Kosovës, ku qeveria helvetike Kosoven e ka futur ne listen e « shteve te sigurta ».

Britania e Madhe është tronditur muajt e fundit nga fluksi i emigrantëve shqiptarë që ende vazhdon. Rruga tani nuk është më me tren, avion apo anije, por me gomone. Sipas autoriteteve dhe medieve britanike, që nuk ka ditë që të mos ketë artikuj për këtë çështje, bandat shqiptare janë fuqizuar.

Media britanike ka publikuar një raport sekret të ushtrisë britanike, që zbulon se 40% e emigrantëve që kanë kaluar me gomone janë nga Shqipëria, një vend në paqe, nje vend qe nuk ka lufte, sipas një raporti sekret të inteligjencës ushtarake..”, transmeton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Megjithatë, vala e fundit është më e madhe se çdo gjë e parë më parë. Sipas raportimeve të mediave britanike, 40 për qind e njerëzve që guxojnë të bëjnë kalimin e rrezikshëm përmes Kanalit Anglez këtë verë janë shqiptarë. Kete na e ka konfirmuar edhe z.Jean Pierre Kunzurwanda zyrate i larte i ambasades Ruandeze i cili ka drojen se Anglia do te nisi shume refugajte ne drejtim te Kigalit. Autoriteter ruandeze po bolizohen fillimisht duke kërkuar perkthyes, njohes te gjuhes angleze, franceze dhe ruandeze per t’u marrru vesh me rteughjkatet shqiptare te cilet Anlgi mund t’i deboj ne dretjim te vendve afrikane, ne Kigali.

Shqipëria per Angline konsiderohet një « vend i sigurt », ndaj riatdhesimi lejohet sipas ligjit ndërkombëtar. Sekretarja e Brendshme e Mbretërisë së Bashkuar, Priti Patel ka deklaruar se « riatdhesimi i shqiptarëve të cilët nuk kanë të drejtë të jenë në MB duhet të përshpejtohet nga java e ardhshme… », transmeton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Shifra tmerruese: Gjate ketij viti qindra mjek leshuan Shqiperi. Mbi 100 gazetarë kane kërkuar ndihme nga redaksia Le Canton27.ch si mund te vijme në Zvicër?

Gjithsej 1075 shqiptarë kaluan Kanalin me varka të vogla të organizuara nga bandat e kontrabandës së njerëzve gjatë një periudhe 6 javore këtë verë, ndërsa vitin e kaluar gjithsej 757 shqiptarë kaluan me gomone, sipas shifrave zyrtare të qeverisë britanike. Rreth 5000 shqiptarë kanë mbërritur në Britani me gomone këtë vit

Disa te rinj ne Tiranë për gazeten zvicerane Le Canton27.ch fenomentin e ikjes nga Shqhiperia e kane shpjeguar se « ne Shqiperi ska siguri as perspektive!  Nese nga ndokush ky vend konsiderohet i « sigurt » gabohet! Po eshte i sigurt vetem per qeveritaret dhe fëmijet e tyre, por jo edhe per qytetaret. Edi Rama ma shumë merret me Serbine, me « ballkanin e hapur » se sa me ne siq qytar te ketij vendi. Korrupcioni, krimi i organizuar, droga , prostitucioni..nuk kane te ndlaur ne Shqiperi..Jemi  lodhur me kete shtet, jeta jone shkoi ashtu siq shkoi, por nuk duam qe bile femijet tane te kene te njejtin fat të zi, të heqin te zinje e ullirit ne kete vend te pashprese te okupuar nga bandat kriminale  »

Eurostat së fundmi e renditi Shqipërinë si vendin me shkallën më të lartë të varfërisë në Evropë, me 46 për qind të vendit në rrezik të varfërisë dhe përjashtimit social.

Jo vetem kaq, arësyet për këtë eksod masiv nga Shqiperia, sikur para 4-5 vitesh nga Kosova, kur vendi uhdhehiqej nga ish-presiednti dhe ish-kryemnistr Hashim Thaci dhe Isa Mustafa, nuk jane vetëm « shkaqet ekonomike » përfshijnë kërcënimin nga krimi i organizuar, korrupconi, dhunën në familje, prostitucioni dhe trafikimin e qenieve njerëzore dhe, në disa raste, përndjekjen politike.

Numri i kalimeve të paligjshme me varka është pothuajse dyfishuar në tetë muajt e parë të 2022 krahasuar me një vit më parë.

Jo vetem te rinje, por edhe mijera mjeke, mësues, policë, madje dhe gazetar po ikin nga Shqiperia. Vetem sivjet mbi 100 gazetar kane kerkuar informacione nga redaksia e Le Canton27.ch se si mund te vijne në Zvicer?

Bashkebiseduie yne M.K i cli desti te mebet anonim pe rredkaisne tone ehste shporehur se « Une i gjalle me u kthy ne Shqiperi kurre jo!..Burgu me i mire ne Britani se se sa liria ne Shqiperi!..cka te duhet liria pa pune, pa buke, pa persekrtivë.. »

 

Derniers articles