24.5 C
Berne
mercredi 17/07/2024

Presidenti i Zvicrës me fjalet me te ashpra denon agresorin rus ne Ukraine. Kerkon nga Putin t’i terheq ato menjëherë!

Berne, 24 shkurt -Sikur NATO, SHBA, BE dhe vendet tjera boterore edhe Zvicra edhe pse eshte nje vend neutral, nuk po qëndron sot ideferent perballe agresorit rus ne Ukrainë, sikur dje me rastin e Kosovës, agresori serbe!, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch
Dite më pare gjate nje bisede ish-presidenten e Zvicres Micheline Calmy-Rey me tha se « nuetraliteti nuk don te thote te solidarizohesh me diktatore, apo te qendrosh duakryq perballe krimev e dhe masakrave mbi nje popullate civile siq ishin djae shiptaret e sotr ukainasit.. »
Qeveria zvicerane dënon ndërhyrjen ruse në Ukrainë!
Zvicra përmbahet nga marrja e sanksioneve të saj kundër Rusisë, por do të forcojë masat e saj për të shmangur anashkalimin e atyre të marra nga Bashkimi Evropian (BE). Këshilli Federal e dënoi « shumë fuqishëm » pushtimin rus.
Me shtimin e luftimeve ne Ukrfaine nga agresori rus edhe diplomacia ndekrombëtare, përfshire Zvicren ka intensifikuar konferecat, takimet, diskutimet, si ne Zvicer ashtu edhe ne OKB, NATO, BE..sikur ne SHBA edhe vendet e tjera evropiane dhe ne mbare botën qe dikush ende i beson dialogut e ndokush vetem me lufte mund te zbrapset diktatori rus Putin. Nje, cka dihet dhe ehste me rendesi se tash e tere bota eshte e bashkuar, unike kunder kriminelit rus Vladimir Putin.

Cassis me fjalet me te ashpra denoi hyrjen e trupave ruse në Ukrainë dhe i kërkoi Rusisë « t’i tërheqë ato menjëherë ». Ai foli për “një ditë të trishtë siç nuk e kishim parë për një kohë të gjatë” dhe për një “krizë që shqetëson të gjithë kontinentin evropian”, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Zvicra përmbahet nga sanksionet e veta kundër Rusisë, por do të forcojë masat e saj për të shmangur anashkalimin e atyre të marra nga Bashkimi Evropian. BE po përgatitet të marrë sanksione shumë të ashpra kundër Rusisë, ekonomike dhe financiare, por edhe kundër njerëzve në funksion të shtetit rus.
Në përgjithësi, “Zvicra do të mbështetet” në vendimet e BE-së, duke përfshirë listën e personave non gratae – për shembull 336 deputetët e Dumës – tha ambasadori Erwin Bollinger. Kjo është për të parandaluar që territori zviceran të lejojë rusët të anashkalojnë sanksionet.
“Në fakt, efekti i masave (zvicerane) nuk do të ndryshojë shumë nga ato të marra nga BE-ja”, tha Erwin Bollinger. Por Zvicra rezervon hapësirë ​​për manovrim dhe nuk merr masa autonome. Nuk është vetëm një çështje semantike, siguroi Konfederata. Bëhet fjalë edhe për dërgimin e një sinjali për ruajtjen e autonomisë zvicerane.
Janë planifikuar rregullime në fushën e armatimeve, për shembull, në lidhje me vendimet ndërkombëtare, në lidhje me respektimin e neutralitetit zviceran.
Zvicra kishte marrë tashmë masa për të shmangur anashkalimin e sanksioneve kundër Rusisë në vitin 2014, pas pushtimit rus të Krimesë. Në përgjithësi, këto janë forcuar më tej. Zvicra gjithashtu do të vlerësojë çdo sanksion të ri të vendosur nga BE dhe do t’u përshtatet atyre nëse është e nevojshme.

Derniers articles