22.2 C
Berne
jeudi 18/07/2024

Policia franceze arreston banden shqiptare që bënë mbi 300 vjedhje

Paris, 13 shjkrut -Anëtarët e një rrjeti hajdutësh shqiptarë, të dyshuar për rreth 300 vjedhje në rreth dhjetë departamente, kryesisht në Auvergne Rhône-Alpes, u paditën në Saint-Etienne, mësuam të premten më 11 shkurt nga burime policore dhe gjyqësore, njftonm gazeta zvicerane Le Canton27.ch duke ju referuar burimve te policise franceze.

Tre nga këta burra të moshës 32 deri në 56 vjeç u paditën për vjedhje të rëndë në një bandë të organizuar dhe u burgosën të premten në mbrëmje në burgjet e La Talaudière (Loire), Lyon-Corbas dhe Villefranche-sur-Saône (Rhône).

Dy të tjerë të implikuar për pjesëmarrjen e tyre në një numër të vogël faktesh u liruan nën mbikëqyrjen gjyqësore. Pas një kontrolli rrugor të kryer verën e kaluar në Forez, një grup pune i quajtur « SHKODER42 » i ngritur nga xhandarët e seksionit të kërkimit të Lionit dhe grupi i xhandarmërisë Loire arrestoi pesë persona, përfshirë një grua, të martën në Saint-Etienne.

Marrësi është ndër të paditurit e këtij grupi kriminal i paraqitur nga hetuesit si “shumë aktiv, duke kryer vjedhje të përditshme gjatë natës në prani të banorëve”. Ata dyshohen për më shumë se 300 vjedhje, rreth gjysma e të cilave janë kryer nga korriku 2021 deri në janar 2022, kryesisht në Loire.

Faktet u vëzhguan në një duzinë departamente, kryesisht në Auvergne Rhône-Alpes, por edhe në Jura dhe Côte-d’Or. Kërkimet kanë gjetur bizhuteri të vjedhura, si dhe pajisje hi-fi dhe multimediale që përfaqësojnë një pjesë të dëmit të vlerësuar prej 450,000 euro.

Derniers articles