17.9 C
Berne
samedi 20/07/2024

Nga prilli fluturime te reja te Wizz Air nga Zvicra dhe Gjermania drejt aeroportit të Kukesit, në kufi me Kosovën

Berlin, 13 shkruan -Wizz Air, pas Tiranës tash edhe ne Kukës – fluturime për në Bazel, Karlsruhe, Memmingen dhe Vjenë. Prilli shënon përvjetorin e hapjes së Aeroportit të Kukësit në veri të Shqipërisë. Ndodhet jo shumë larg kufirit me Kosovën, shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch duke ju referuar burimeve te kompanise Wizz Air.

Aeroporti në veri të Shqipërisë është më pak se një vit i vjetër, por me besim se do të lulëzojë si një bazë alternative për udhëtarët në Kosovë. Wizz Air mbështetet sërish tek ai. Dhe Helvetic Airways mund të kthehet.

Avionë nga Wizz Air: Linja ajrore me kosto të ulët së shpejti do të fluturojë drejt Kukësit

Prilli shënon përvjetorin e hapjes së Aeroportit të Kukësit në veri të Shqipërisë. Ndodhet jo shumë larg kufirit me Kosovën. Menaxheri i aeroportit Ridgers Mema njoftoi negociatat me linjat kryesore ajrore me kosto të ulët vitin e kaluar.

Verën e kaluar, oferta e fluturimeve me Helvetic Airways dhe Air Albania për në Cyrih dhe Stamboll ishte modeste. Krahas fluturimeve që do të kryhen dy herë në javë mes Kukësit dhe Cyrihut nga data 29 mars, kompania ajrore shtetërore ka njoftuar tashmë se do të nisë dy fluturime javore drejt Bazelit. Tashmë, përveç Air Albania, po shtohet edhe një ofrues tjetër i rëndësishëm.

Duke folur me linjat e tjera ajrore
Wizz Air njofton fillimin e fluturimeve nga Kukësi. Nga maji, linja ajrore me kosto të ulët do të fluturojë dy herë në javë në Memmingen, Basel/Mulhouse/Freiburg, Karlsruhe/Baden-Baden dhe Vjenë. Ajo i drejtohet konkretisht diasporës shqiptaro-kosovare. Deri më tani ajo ka qenë aktive në tregun shqiptar vetëm nga baza e saj në Aeroportin e Tiranës. Duke filluar nga vera, ajo vendosi tetë avionë në kryeqytetin shqiptar, shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Aeroporti i Kukësit është ndërtuar vitin e kaluar si një aeroport alternativ me kosto të ulët për Tiranën dhe Prishtinën, Kosovë. Operatori i aeroportit tregon pozicionin strategjik të aeroportit në kufirin me Kosovën. Prandaj, dikush është ende në negociata me linjat ajrore që mund të ofrojnë lidhje me Britaninë e Madhe, Italinë dhe Gjermaninë.

Helvetic Airways mund të kthehet
Helvetic Airways përdori tashmë njohuritë e diasporës lokale vitin e kaluar dhe ofroi fluturime midis Cyrihut dhe Kukësit. Siç konfirmon një zëdhënës, shihet mundësia e rifillimit të fluturimeve drejt Kukësit. Megjithatë, deri më tani nuk është marrë asnjë vendim për vitin 2022.

Derniers articles