26.2 C
Berne
jeudi 18/07/2024

Ambasadori serb në Bernë flet për gazeten zvicerane per mardheniet mes Bernës dhe Beogradit, për kecnime ruse ndaj Ukrainës, aferën Djokovic dhe pandeminë në Serbi

Ambasadori serb Goran Bradiq është i bindur se një botim serb i aplikacionit 20-minutësh do të forcojë lidhjet mes serbëve në Zvicër dhe të afërmve në vendin e tyre

Bernë, shkurt – “20 minuta ndërton një urë mes Serbisë dhe Zvicrës” («20 Minuten schlägt eine Brücke zwischen Serbien und der Schweiz») me ket titull gazeta zvicerane 20minuten ka sjellur je interviste me amabasadorin serbe ne Zvicer Goran Bradic* i cli flet jo vetem per mardheniet mes dy palëve (Serbi-Zvicër) por edhe per dapsoren serbe, pastaj për pandemine dhe pasojat e sja ne Serbi, për aferen Gjokoci ne Australi dhe te tjera, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Ambasadori serb ne Zvicër Bradic: Serbia është një shtet neutral.Ne mbajmë marrëdhënie të mira si me Rusinë edhe me Ukrainën

Ambasadori serb është i bindur se konflikti në Ukrainë mund të zgjidhet në mënyrë paqësore dhe shpreson se Gjokoviç mbetet numri një. Një bisedë rreth skepticizmit të vaksinimit, paragjykimeve dhe pijeve alkoolike.

Në Serbi, pak më pak se gjysma e njerëzve janë të vaksinuar kundër Covid. A ka skepticizëm të madh vaksinimi në Serbi?

Goran Bradic: Serbia ishte vendi i parë evropian që kishte katër vaksina në dispozicion. Në fillim, gatishmëria për të vaksinuar ishte shumë e lartë. Megjithatë, sapo situata u qetësua, ajo u zvogëlua shpejt. Nuk jemi plotësisht të kënaqur, por ende po punojmë për të. Serbia gjithashtu ka arritur të vaksinojë 400,000 shtetas të huaj dhe të dhurojë mbi 800,000 doza të vaksinës.

Kohët e fundit ka pasur shumë bujë për Novak Gjokoviç. Tani ai duhet të dridhet për numrin një në renditjen botërore. Çfarë mendoni ju?

Goran Bradic: Të gjithë fansat e Novak Djokovic duan që ai të qëndrojë numri një në botë për sa më gjatë të jetë e mundur. Shpresojmë që të gjenden zgjidhjet më të mira të mundshme për turnetë e ardhshëm. Kjo do të ishte më e mira për të dhe për të gjithë botën sportive.

Aktualisht ka një tension të madh mes Rusisë dhe NATO-s lidhur me Ukrainën. Si e përjetoni këtë nga këndvështrimi serb?

Goran Bradic: Serbia është një shtet neutral dhe nuk i përket asnjë aleance ushtarake.
Ne mbajmë marrëdhënie shumë të mira si me Rusinë ashtu edhe me Ukrainën. Jam i bindur se konflikti duhet të zgjidhet me negociata politike dhe me mjete diplomatike.

Keni frikë se bota po shkon drejt luftës?

Goran Bradic: Ne besojmë se arsyeja, diplomacia dhe vullneti për të de-përshkallëzuar janë aty. Nëse të gjitha palët punojnë për këtë, nuk do të ketë luftë. Fatkeqësisht, Serbia ka përjetuar luftëra të shumta dhe ka mësuar se ato sjellin shkatërrime në vendet. Jetët e humbura nuk mund të zëvendësohen kurrë. Historia na ka mësuar se është gjithmonë më mirë të negociosh për dhjetë muaj sesa të bësh luftë edhe për dhjetë minuta.

Gazeta 20Minuten po ndërton një urë mes Serbisë dhe Zvicrës

20 minuta tani është në dispozicion edhe në serbisht. Cilat janë shpresat tuaja?

Goran Bradic: Jam i bindur se kjo do të forcojë më tej marrëdhëniet mes popullit të Serbisë dhe të afërmve të tyre në Zvicër. Sipas vlerësimeve tona, këtu jetojnë 150.000 njerëz me rrënjë serbe. Diaspora serbe është një urë e fortë lidhëse mes dy vendeve, të cilat kanë marrëdhënie shumë të mira dypalëshe. Tani, serbët nuk kanë më nevojë që mediat serbe të përkthejnë artikuj lajmesh për të qenë të përditësuar me jetën në Zvicër.

Shumë zviceranë nuk kanë qenë kurrë në Serbi. Si ndryshon Beogradi nga Cyrihu?

Goran Bradic: Të dy qytetet janë të bukur, por shumë të ndryshëm. Beogradi është zhvilluar me shpejtësi dhe është shumë më i madh. Serbët do ta përshkruanin arkitekturën e Cyrihut si piktoreske, si përrallë. Beogradi është shumë më modern dhe atmosfera është më e gjallë.

Çfarë duhet patjetër të shohin zviceranët gjatë pushimeve të tyre serbe?

Goran Bradic: Për mua, si një beogradas, qyteti ka natyrshëm një kuptim të veçantë. Por ne kemi gjithashtu rajone me manastire dhe vreshta të bukura për të ofruar. Në verë, një nga festivalet më të mëdha muzikore në Evropë zhvillohet çdo vit me Exit në Novi Sad, Kryeqyteti Evropian i Kulturës 2022. Linja e vjetër hekurudhore me rreze të ngushtë Mokra gora dhe qyteti i djallit Kursumlija janë gjithashtu pamje.

Për çfarë produktesh eksporti njihet Serbia?

Goran Bradic: Për shembull për mjedra, ajvar dhe lloje të ndryshme schnapps. Ndërkohë, megjithatë, vlerat e shitjeve në fushën e shërbimeve të IT dhe eksporteve të programeve kompjuterike tejkalojnë mallrat bujqësore. Nga Serbia në Zvicër eksportohen edhe ar, paladium, bakër, alumin, mobilje, dyer, dritare dhe llamba.

Cilat janë schnapp-et tuaja të preferuara? Më pëlqejnë kajsitë dhe kumbullat. Çfarë paragjykimi ndaj serbëve ju mërzit?

Goran Bradic: Përgjithësimet në lidhje me popullsinë ose kombet duhet të shmangen si çështje parimore. Kur komentova incidentet rreth Novak Gjokoviçit, komentet ishin shumë të urryera. Mund të thuash që edhe sot serbët fajësohen për të gjitha të këqijat që kanë ndodhur në Ballkan.

A kanë paragjykime edhe serbët për zviceranët?

Goran Bradic: Disa i perceptojnë zviceranët si të ftohtë dhe të largët. Përndryshe, lidhjet janë pozitive: Zvicra përfaqëson përsosmërinë, përpikmërinë dhe saktësinë.

Goran Bradiq është ambasador i Serbisë në Zvicër që nga viti 2019. Para kësaj, ai ishte zëvendës shef i misionit në ambasadën austriake për gjashtë vjet.

Derniers articles