25.5 C
Berne
mardi 23/07/2024

Në prag te ndeshjes Zvicer-Kosovë, gazeta zvicerane ndërron ngjyrat e flamujve

Bernë, 27 mars -“Dueli i vëllezërve: Zvicër vs Kosovë” (Das Brüder duell: Schweiz vs. Kosovo) me ket titull gazetas “Blick” e ka shoqëruar këtë me një fotografi interesante shrkimkine  dsaj dedsikuar ndeshje sse te martes se ardhsme ne Zuirch mes Kosoves dhe Zvcrës.  Flamurin e Zvicrës e ka ngjyrosur me ngjyrat e flamurit të Kosovës, kurse atë të Kosovës me ngjyrat e shtetit zviceran, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Gazeta e njohur zvicerane “Blick” e ka cilësuar këtë përballje si “vëllazërore”. Kujtojmë se te Zvicra janë tre futbollistë me origjinë nga Kosova; Granit Xhaka, Xherdan Shaqiri e Andi Zeqiri. Të tre këta futbollistë janë të ftuar për ndeshjen ndaj “Dardanëve”.

Pas fitores 5:0 ndaj Burkina Fasos në stadiumin “Fadil Vokrri”, Kosova do të zhvillojë edhe një tjetër ndeshje miqësore pas dy ditëve. Kosova do të përballet me Zvicrën më 29 mars, në stadiumin “Letzigrund” në Cyrih.

 

Derniers articles