17.9 C
Berne
samedi 20/07/2024

Mauro Poggia shkon ne Berne. Ai ka falenderuar edhe shqiptaret e Gjeneves, per te cilen fitore kane merita te medha

Zgjedhjet për Shtetet dhe votat komunale në Gjenevë. Mauro Poggia zgjidhet në Këshillin e Shteteve. Carlo Sommaruga i pozicionuar mirë, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Ish-këshilltari shtetëror MCG vjen i pari me më shumë se 10,000 vota përpara socialistit.

Në Gjenevë, MCG Mauro Poggia është shumë përpara të dielën në raundin e 2-të të zgjedhjeve për Këshillin e Shteteve, sipas rezultateve të parashikuara bazuar në votimin me postë.

Ish-këshilltari shtetëror Mauro Poggia bëri një hyrje triumfuese në Bernë: ai ishte përpara socialistit Carlo Sommaruga me pothuajse 10,000 vota (në fletëvotimet postare). Lisa Mazzone është 1000 vota prapa kandidates së saj, një ndryshim gjatë numërimit nuk mund të përjashtohet. Me më shumë se 3,500 vota pas Lisa Mazzone, UDC Céline Amaudruz ka mbetur pas.

Ne nje bisede ne fituesin z. Poggia ai permes tv ATV dge gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka falenderuar komunitetin shqiptare ne kantonin e Gjeneves per kete fitore. “Si deri me tash ne Gjeneve edhe tash e tutjen ne Berne do jem ze i fuqishem per te drejtat dhe integrimin jo vetem te shqiptareve por edhe te gjithe emigrantve, te huajve ne vendin tone..” ka deklaruar per Le Canton27.ch z.Poggia.

Atmosferë e çmendur në MCG pas suksesit të Mauro Poggia. Për kete fiotere padyshim e kane edhe votat e shqiptareve ne Kantonin e Gjeneves, sidomos angazhimi i deputeteve kosovar nga MCG si Arber Jahiji dhe Skender Salihi si aktivists tjere te kesaj partie Arton Jahiu dhe Artur Bushi.

Derniers articles