23.1 C
Berne
mercredi 17/07/2024

Lajmi i fundit: Zvicra, mediatore mes Ukraines dhe Rusisë. Te hënën do t’i prije konferencës së parë në Gjenevë

Shefi i gazetes zvicerane Le Canton27.ch (Photo. Redaction LC27)

Gjenevë, 26 shkurt -Zvicra po përgatitet të mbajë një konferencë në Gjenevë për paqen në Ukrainë, tregon një artikull në faqet e Tamedia të shtunën në mbrëmje. Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky thuhet se ia bëri kërkesën të shtunën me telefon homologut të tij zviceran Ignazio Cassis, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Bisedimet në Gjenevë për një armëpushim?

Presidenti ukrainas thuhet se i ka kërkuar Zvicrës që të organizojë një takim me Rusinë. Mund të zhvillohet në fillim të javës së ardhshme në margjinat e një takimi të planifikuar prej kohësh të Këshillit të OKB-së për të Drejtat e Njeriut në fund të liqenit.

Ignazio Cassis gjithashtu ka planifikuar të shkojë në Gjenevë, si dhe Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara António Guterres. Për sa i përket Konferencës së Paqes, qëllimi i saj i afërt do të ishte arritja e një armëpushimi në Ukrainë. Rreth ketyre negociatave mes Rusise dhe Ukraines ka shkruar edhe gazeta prestigjioze Blick.ch dhe 20Minuten

Takimi i planifikuar për të hënën dhe të martën në Gjenevë të Këshillit të OKB-së për të Drejtat e Njeriut, në të cilin do të marrë pjesë edhe ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov, do të ishte një mundësi për ngritjen e kësaj konference për paqen. Në këtë mbledhje të Këshillit të të Drejtave të Njeriut duhet të flasë edhe Sekretari Amerikan i Shtetit Antony Blinken, por me videokonferencë, ndryshe nga zoti Lavrov që duhet të udhëtojë.

Ignazio Cassis gjithashtu ka planifikuar të shkojë në Gjenevë, si dhe Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara António Guterres. Për sa i përket Konferencës së Paqes, qëllimi i saj i afërt do të ishte arritja e një armëpushimi në Ukrainë.

Informacioni për tu konfirmuar…
E kontaktuar nga Keystone-ATS, Departamenti Federal i Punëve të Jashtme (DFAE) nuk e konfirmoi informacionin. Por në një postim në Twitter, Volodymyr Zelensky shkroi se ai foli me z. Cassis dhe e falënderoi për mbështetjen e tij.

Presidenti ukrainas thuhet se i ka kërkuar Zvicrës që të organizojë një takim me Rusinë. Mund të zhvillohet në fillim të javës së ardhshme në margjinat e një takimi të planifikuar prej kohësh të Këshillit të OKB-së për të Drejtat e Njeriut në fund të liqenit.

Zvicra mund të luajë rolin e ndërmjetësit midis Rusisë dhe Ukrainës. Presidenti ukrainas me të vërtetë do ta kishte ftuar Ignazio Cassis për të organizuar bisedime me synimin për një armëpushim, sipas “TagesAnzeiger”. Takimi mund të zhvillohet në Gjenevë, tashmë të hënën, në margjinat e një takimi të planifikuar prej kohësh të Këshillit të OKB-së për të Drejtat e Njeriut, raporton ATS, transmeton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Gjatë një shkëmbimi telefonik me Presidentin e Konfederatës këtë të shtunë, Volodymyr Zelensky do të kishte autorizuar Bernën të vepronte zyrtarisht dhe sipas ligjit ndërkombëtar si një vend ndërmjetësues neutral. Përpjekjet për të arritur bisedimet janë në lëvizje të plotë.

Këshilltari Federal është gjithashtu në kontakt me ministrin e Jashtëm rus Sergej Lavrov, i cili ka premtuar se do të vijë në fund të liqenit për të mbajtur një fjalim, shkruan gazeta.

Për shkak të situatës së rënduar në Ukrainë, Sekretari i Përgjithshëm do të qëndrojë në Nju Jork dhe nuk do të udhëtojë në Gjenevë siç ishte planifikuar. Ai do të dërgojë një video-mesazh në takimin e së hënës të Këshillit të të Drejtave të Njeriut.

-Latest news: Switzerland, mediator between Ukraine and Russia. He will host the first conference in Geneva on Monday
-Neueste Nachrichten: Die Schweiz, Vermittlerin zwischen der Ukraine und Russland. Er wird am Montag die erste Konferenz in Genf ausrichten
-Dernières nouvelles: La Suisse, médiatrice entre l’Ukraine et la Russie. Elle va conduire la première conférence à Genève lundi

Derniers articles