24.5 C
Berne
mercredi 17/07/2024

Kryeministri Kurti do të vizitojë Zvicrën, pritet nga presidenti Bersiet

Bernë, 18 shtator -Me 22 shkurt (e enjte) te ketij viti Kryeministri i Republikes se Kosovës Albin Kurti do te zhvilloj nje vizite zyrtare dyditore në Zvicër. z.Kurti ne Bernë do te peritet nga Presidentin i Konfederates Helvetike z.Alain Berset, kane njoftuar burimet nga Berna zyrtare për gazeten zvicerane ne shqip Le Canton27.ch
Behet me dije po ashtu se te njejten ditë kryemnistri kosovar në mbrëmje do te zhhvilloje nje  takim me Kandidatet Shqiptar për Këshillin Nacional tek Ambasada e Kosovës në Bern.

Viziten e z. Kurti na e konfirmuan edhe zyrtaret nga kanindti inptrsidentit te konfederates

«Presidenti federal Alain Berset do të presë në fund të javës kryeministrin e Kosovës Albin Kurti për një vizitë kortezie. Do të diskutohen çështjet aktuale rajonale në Ballkanin Perëndimor si dhe marrëdhëniet dypalëshe mes Zvicrës dhe Kosovës…» ka deklaruar per gazeten zvicerane Le Canton27.ch znj. Gianna Blum, Bashkëdrejtues i Komunikimit | Bashkëpërgjegjës për komunikim

Sipas gazetes zvicerane Le Canton27.ch, dite e sa vie Kosova dhe Zvicra po intensjfikojnë bashkepunimin dhe matedheniey e mira mes veti. Kety dy vitet e fundit krerët e shtetit te Kosoves (presidentja, kryeministri, kryeparlamentari si dhe deputete..) kane vizitur Zvicren se paku dhjete here, delegacione keto te pritura nga autoritetet e Konfederates Helvetike ne Berne, Gjeneve apo ne Zurich.
Gjate bisedame te fundit që kemi pasur me autoritetet zvicerane sikur me shefin e diplomacise z.Ignazio Casisi, me znj.Micheline Calmy ashtu edhe me Carlo Sommaruga ata per Le Canton27.ch kane deklaruar se « vizitat e shpeshta Kosovë-Zvcer dhe ansjelltas si dhe takimet e nejpasnjeshme mes autoriteteve kosovare dhe zvicerane deshmojne me se miri miqesine mes dy popujve  tanë,  duke rikonfirmuar lidhjet tona te ngushta mes Zvicrës dhe Kosovës »
Do perkujtuar se Zvicra eshte nder vendet e para qe njohu pamvaresine e Kosoves me 14 mars 2018. Sipas gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch konfirmuar nga OFS, aktualisht ne Zvicer jetojne dhe veprojne mbi 300.000 shqiptare.
Gjate qendrimit ne Zvicer, Kurti do te takoj edhe mergimtaret shqiptare ne disa kantone. Sipas gazetes zvicerane Le Canton27.ch per dallim nga vendet boterore Zvicra eshte bere vendi me i vizitur dhe preferuar nga drejtuesit e shtetit kosovar, madje edhe ai në Shqiperi, qe bëhet sigurisht per te mesuar dhe marrur pervoja te funksionimit te shtetit juridik sidomos modelin e demkracise dhe tolerances qe vendeve te ballkanit pas luftes, ju mungojnë.

Derniers articles