24.5 C
Berne
mercredi 17/07/2024

Kosova solidarizohet me Ukrainen. Godina e Qeverise në Prishtinë “mbulohet” me flamurin e Ukraines

Prishtinë, 23 shkurt -Aq sa po shtohen kercnimet mbi Ukrainen nga Rusia, aq po po shtohet edhe perkrahja jo vetem nga SHBA-te, Zvicra, Britania, Franca, Gjermania.. dhe vendet tjera te BE-së por edhe nga vende tjera te vogla e te medha.

Kosova, vendi i parë ne ballkan , si je vend fqinje i Serbisë aleate e Rusise, që sot eshte solidarizuar me Ukrainen, me popullin liridashes te Ukrainës. Edhe pse Ukraina ende se ka njohur shtetin me te ri ne Evropë, Kosova ka njie simpati me kete vend, qeveria dhe popuilli kosovar solidarizohet popullin ukrainas, sepse kane nje histori te perbahket, si viktima perballe regjimeve, te shtypjeve dhe okupimeve.

Godina e Qeverisë së kreminstrit kosovar Albin Kurti dje dhe sot ishte “mbuluar” me flamuin e Ukraines ne shenje siolidarizimi, shkruna nga Prishtina korrespendenti i gazates zvicerane Le Canton27.ch

Kryeministri Albin Kurti, mbrëmë përmes një postimi në Twitter kishte shkruar se“pavarësisht se sa të errëta janë kohët dhe sa e vështirë është përpjekja, historia e favorizon të drejtin. Në këtë kohë kritike për popullin ukrainas, ne e ndriçuam ndërtesën e Qeverisë për ta shfaqur solidarizimin e popullit të Kosovës me popullin e Ukrainës.” 

«Në këtë kohë kritike për popullin ukrainas, ne ndriçuam ndërtesën e qeverisë për të treguar solidaritetin e popullit të Kosovës me popullin e Ukrainës» kryeministri shqiptar i Kosoves

Ky solidarizmim i shqiptareve me Ukrainen i lidhe shumecka, sidomos orinetimi propverpioan dhe vuajtjet perballë regjimeve pushtuese, komuniste dhe diktatoriale ne Kosove dje nga Miloshevic, kurse sot ne Ukraine nga Putin. Veq kesaj ky saladarzim nga Kosova vjen sepse ne luften e fundit ne Kosove ruset ishin solidarizuar me serbet. Sipas gazetes farceze Liberation ne vitin 1999 ne Kosovë përkarh Serbise luftuan eddhe mbi 5000 buja, kresisht meranere rus. Akuzat e fundit te ministrit te jashtem Sergei Lavrov se gjoja Kosova dhe Shqiperia po dergon “mercrnare” ne Ukraine, nuk qendrojne sepse sikur Prishtina edhe Tirana zyrtare kane hedhur poshte keto pretendime, duke e cilësuar si propagande ruse.

Përkunder asaj se Moska zyrtare, sikkur edhe Beogradi po perpiqen ta karahasajne Ukrainen Lindore me Kosovën duke keqërdorur edhe disa gazetare ne OKB, Uashingtoni dhe Brukseli e kane kundershtuar nje paralele te tille, sepse qytetaret e Ukraines Lindore (sikur edhe Krimea) nuk kan perjetur krime, maskar dhe spastrime etnik nga ukrainasit ap Qvria e Kiev-it sikur qe kishin përjetuar kosovaret nga serbet apo qeverise së Beogradit, shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Ne fakt mund te gjenden ndonje shqiptare me unofrme ter amremates ukrainase, te cilet jane qytetare te Ukraines por jo edhe shqiptare nga ballkani, ka shkruar gazeta zvicerane Le Canton27.ch.

Kur eshte fjale tek shqiptaret ne Ukainë, ne këte vend gjenden mijera qytetare me origjine shqiptare. Sipas burimeve të Le Canton27.ch, sot ne Ukraine ekziston nje minoritet i vogel me shqiptare, prej 5 mije banoresh te cilet jetojne dhe veprojne me shekuj qe prej mese 250 vitesh me pare, te shtrirë ne disa vise te Ukraines, kryesisht ne Odessa te cilet ende flasin shqipe dhe kane ruajtur tradita dhe kulturën e origjines se tyre.

Kjo mbeshtetje, ky solidarizim i Kosoves verehet edhe ne mediat shqiptare ne ballkan madje shpesh edhe rrugeve skuhe parulla Liri per Ukrainen! Poshte kirimineli Putin, si dikur “Liri per Kosovën-Poshte krimineli Miloshevic.

Derniers articles