24.5 C
Berne
mercredi 17/07/2024

Granit Xhaka, me këmbë të arta që po ben krenar zviceranët dhe shqiptarët

Bernë, 14 prill -Bayer Leverkuseni edhe zyrtarisht është kampioni i ri i Gjermanisë.  Bayer siguroi titullin pesë javë pa ra perdja e kampionatit gjerman. Bayer ka treguar lojë të madhe duke e demoluar me rezultat 5:0 Werder Bremenin

Granit Xhaka ka shënuar në minutën e 60-të
Pas golit të 5-të të shënuar nga, ata kanë zbritur të gjithë për të nisur fetsën e magjishme. Granit Xhaka ka shënuar në minutën e 60-të. Kështu, Leverkusen, siguron titullin disa javë përpara fundit të kampionatit, duke bërë që ndeshjet e radhës t’i luajë vetëm për formalitet. Në 29 takime, Xhaka me shokë nuk kanë provuar asnjëherë shijen e humbjes, ndërsa numëron 25 fitore dhe katërt barazime.
Leverkusen shkruajti historinë, duke fituar titullin kampion në histori pas 120 vitesh. “Aspirinat” siguruan trofeun sot pasdite, pas fitores 5-0 në “Bay Arena” ndaj Werder Bremen.
Mrekulli e Leverkusen në Bundesligë, fiton titullin e parë në histori pas 120 vitesh, Xhaka e feston me një “perlë”
Merr fund pritja 120 vjeçare. Leverkusen ka fituar titullin e parë në historinë e klubit, në Bundesligë. Ekipi i drejtuar nga Xabi Alonso “kurorëzon” në mënyrën më të mirë të mundshme sezonin futbollistik, duke thyer kështu hegjemoninë e Bayern.  Të bindur se sot do ishte dita e festës, tifozët kishin mbushur rrugët, duke krijuar kështu një atmosferë të zjarrtë.
“Aspirinat” triumfuan 5-0 ndaj Werder Bremen në BayArena, nën prezencën e mbi 30 mijë mbështetësve. Boniface vendosi pjesën e parë, me një gol nga pika e bardhë e penalltisë. Në fillimin e pjesës së dytë, nuk mund të mungonte Granit Xhaka, një “perlë” e mesfushorit me origjinë shqiptare.  Më pas, Wirtz thelloi shifrat (Tripletë).
Tifozët nuk presin të mbarojë sfida dhe zbresin në fushë për të festuar titullin kampion për herë të parë. Pas golit të 5-të të shënuar nga, ata kanë zbritur të gjithë për të nisur fetsën e magjishme. Kështu, Leverkusen, siguron titullin disa javë përpara fundit të kampionatit, duke bërë që ndeshjet e radhës t’i luajë vetëm për formalitet. Në 29 takime, Xhaka me shokë nuk kanë provuar asnjëherë shijen e humbjes, ndërsa numëron 25 fitore dhe katërt barazime.

Derniers articles