17.4 C
Berne
lundi 15/07/2024

Policia e Kosovës « Give me a high five » me fëmijet serbë. Qytetarët në Veri duan siguri, paqe dhe bashkëjetesë si në Zvicër!

Bernë/Mitrovicë, 4 tetor -Pas vitit 2019 me ardhjene Qeverise se Albin Kurtit, simdos pas 24 shtatorit te ketij viti situata në Kosovë ka ndryshuar per te mirë, drejt paqes dhe stabilitetit  ne rajon, sidomos ne Veri, ku viteve te fundit dominonte nje paqe e brisht plote provokime nga strukturat paralele serbe te mbeshtetura nga Beogradi. Dhe nga kjo date eshte kthyer besueshmeria dhe mes komuniteteve ne rajon.  Këte besuesshme sidomos komuniteti serb ne Verit e fitoi nga fakti se ne diten e sulmit terroisteve nga Serbia nga nje bande kriminelësh, askush nga qytetaret serbe as ne Veri e as ne Kosovë nuk levizen, siq kishte pritur grupi terroristë që t’i bashkoheshin ne nje « lufte te perbashket » ne Kosovë, plan ky i Beogradit qe deshtoi fale reagimit te shpejte dhe profesional dhe te koordonuar mes qeverise se Kosovës me policine vendore, KFOR dhe Eulex, shkruan nga Mitravica korrespondenti i gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Komunitet ne Veri dhe mbare Kosovën duan siguri,  paqe dhe bashkejetese si në Zvicer mes 40 komunitete ku fliten 200 gjuhe…

Sot cdo kalimtari ne Banjske te Zvecanii apo kudo ne Veri te Kosovës mund te hasësh ne pamje ku policia e Kosoves jane bërë miq me qyetetaret e kytyre viseve dhe shpesh i shofim duke luajtur me top policia me fermijet serbe. Ky komunikim i mire dhe abshkejetese  hedhe poshte propagandën e regjmit te Beogradit dhe mediave serbe se gjoja serbet ne Veri jane te rezikuar, te kercnuar ?!..

Pjesëtarë të Policisë së Kosovës në Veri të vendit shepesh shihet doke luajtur me fëmijet madje duke bere « Give me a high five », siq po shifet ne kete foto, pamje kjo sa 100 fjalë!  

Ne mediat  e ballkanit dhe ato boterore diteve te fundit eshte shtruar pyetja vazhdimisht prej nga ato armë, i tëre ai arsenal i gjitha llojeve te armeve te luftes me xhipa te falsifikuar si « KFOR » dhe vetura amerikane te dhuruara (donacion Sebrise nga Washingtoni, për sherbime paqesore, e jo per akte terroste) armatim ky qe as krimineli serbe Arkan nuk posedonte dikur?!

Plumbat e 24 shtatorit 2023 ne Banjske te Zvecanit i sollën liri dhe siguri femijëve serbe ne Veri, kurse me 3 maj 2023 plumbat e serbëve i sollën vdekjen e 18 fëmijeve serbë në Beograd!

Sipas korrespondentit nga Mitrovica te gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch,  një pjesë e madhe te konfiskuara e armeve në kishen serbe ne Veri jane te popullates serbe te mbledhura dite me pare nga aksioni i Qeverise serbe, pas vrasjes se 18 femijeve serbë ne shkollat e Serbise dhe nga ushtria serbe. Por autoritet sereb nga Beogradik për te shmnagur ate se armet  ne duart e terrositeve jane nga Serbia, ata problemin e hedhin ne komshi, gjoja se vijnë nga Bosnja?!

“Sulmi në veri është kryer nga grup profesionistësh”, deklaratat e ambasadorit Hovenier pas sulmit terrorist në ver.i Derisa nxenesit serbe po vriten ne qender te Serbise ne Beograd, femijet serbe ne Veri te Kosoves luajne top, lozin bashkarisht me policine kosovare. Lirine dhe sigurine e femijeve serbe ne Kosovër, sot ja kanë zili edhe femijet shqiptare ne Serbi (ne Luginen e Presheves) te cilet shkojne ne shkolle permes tytave te ushtrise dhe tymit të tankeve serbe qe cdo dite gravitojne para shkollave, duke treguatr muskujt nxenësve .. Then e shkurt, perderisa plumbat e serbeve ne Beograd i sollen vdekjen femijeve ne shkolla,  plumbat e policise kosovare me 24 shtator ne Banjska i sollen liri dhe siguri edhe me shume femijeve te komunitetit serbe,  madje te gjitheve ne Kosove te cilet duan paqe dhe bashkejetese si ne Zvicer mes 40 komunitete ku fliten 200 gjuhe…

Derniers articles