24.5 C
Berne
mercredi 17/07/2024

FIFA për viziten e shefit te saj në Kosovë: Infantino ne Prishtine me krerët e shtetit, biseduan për perspektivën e futbollit kosovar

30 shtator -Gjatë takimit të saj me presidentin e FIFA-s, Gianni Infantino, të premten në Prishtinë, presidenti i Kosovës Dr. Vjosa Osmani për fuqinë e futbollit për të bashkuar njerëzit. Gianni Infantino ka takuar edhe kryeministrin e Kosovës Albin Kurti, ministrin e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Hajrulla Çeku dhe kryetarin e Prishtinës Përparim Rama, të cilët me këtë rast i kanë dorëzuar çelësin e kryeqytetit, shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch, duke ju referuar burimeve nga FIFA.

Infantoni ne Prishtinë diskutoi me kreu e shtetit te Kosovës per fuqinë e futbollit për të bashkuar njerëzit gjatë një takimi me Presidentin e FIFA-s

Originalbild anzeigenGjithashtu u diskutua për zhvillimin e infrastrukturës së futbollit
Gianni Infantino ka vizituar stadiumin Fadil Vokrri
Janë zhvilluar takime me ministrat e qeverisë dhe FFK-n

I pritur nga kryetari i Federatës së Futbollit të Kosovës (FKK) Agim Ademi, kryetari i FIFA-s ka vizituar edhe stadiumin Fadil Vokrri, ku Kosova luan ndeshjet e saj në shtëpi dhe ka diskutuar për infrastrukturën e futbollit me nikoqirët.

“Gjatë vizitës së tij në Kosovë biseduam për fuqinë unifikuese të futbollit, përmirësimin e mëtejshëm të infrastrukturës sportive dhe zhvillimin e mëtejshëm të talenteve tona të shquara”, tha Dr. Osmani.

Ndër të tjera, Infantino dhe Ademi diskutuan idetë për një stadium kombëtar në Kosovë dhe ndërtimin e më shumë fushave të futbollit. Presidenti i FIFA-s ka ndjekur edhe një prezantim të FFK-së për projektet e FIFA Forward që po zbatohen në Kosovë.

FFK-ja ka qenë e përfshirë në mënyrë aktive në programin FIFA Forward që nga fillimi i tij në vitin 2016. Projekti që atëherë ka siguruar fonde për ndërtimin e gjashtë fushave me terren artificial për klubet e ligës dhe për një projekt për të futur teknologjinë VAR.

FFK-ja ka shprehur interesim për zhvillimin e aktiviteteve të futbollit nëpër shkolla dhe projekte të tjera bazë. Në bisedime u trajtua edhe përdorimi i futbollit si mjet edukimi dhe zhvillimi.

Presidenti i FIFA-s shoqërohej nga fituesi i FIFA World Cup™ dhe këshilltari aktual i lartë i futbollit të FIFA-s Youri Djorkaeff, si dhe Presidenti i Federatës së Futbollit të Shqipërisë (FSHF) Armand Duka dhe Presidenti i Federatës së Futbollit të Maqedonisë së Veriut (FFM) Muamet. Sejdini.

Kosova është anëtare e FIFA-s që nga viti 2016. Kombëtarja e meshkujve, e trajnuar nga ish-mesfushori i Francës, Alain Giresse, mundi Qipron 5-1 në ndeshjen e tyre të fundit të UEFA Nations League të martën.Aucune description disponible.

Derniers articles