22.3 C
Berne
mardi 23/07/2024

Enver Idrizi në Zvicër, bën homazhe te « Skënderbeu » në Gjenevë

Gjenevë, 20 dhjetor -I ftuar nga diaspora shqiptare dhe mediat zvicerane, kampioni boteror i karatese Inver Idrizi ka qendruar ne Zvicër me rastin e 552-vjetorit te vdekjes se Skenderbeut, i cili ka përkujtuar heroin tone kombëtar duke vene lule prane bustit te tij në Gjenevë, njofton gazeta zvicerane ne shqip « Le Canton27.ch »

Aucune description disponible.« Çmimi i « Skënderbeut » ishte medalja më e madhe në karrierën time qe kam marrur në Zvicër dhe vizita e sotme sot ketu para bustit te Skednderbeut ne Gjenevë », ka thenë sot në Gjenevë para dhjtar mergimtareve dhe mediave zvicerane, duke perkujtuar dhe shfletuar sukseset e tij si kampion botëror i karatese Enver Idrizi i cili para 24 vitësh më parë ai në një mbrëmje gala në Zurich ju ishte ndarë Çmimi meritor “Skënderbeu” nga redaksia e gazetës kombëtare “Bota sot” nga zvicerani Dr. Christian Shmidt.

Per Enver Idrizin duket se tashme sukseset nuk jane dicka interesante apo qe ngjallin ndonje entuziazem tek ai, pasi qe ndere vite shume shkolla e sheshe kane marrur emrin e tij. Shume qytete e kane shpallur si qytetare nderi, sikur Mitrovica e fundit. Liderë, Presidentë e Kryeministra e kane nderuar me dekorata e me medalje si nder i kombit, pra, te gjitha keto qe per dike jane vetem enderr, Enveri i ka arritur dhe i ka bere zhgnderr duke i realizuar ne moshen me te mire.

Enver Idrizi nga Gjeneva del me një propozim kombëtar: Kur në këtë qytet nderkombëtar kemi një « Skënderbe », pse t’mos kemi edhe në tokat shqiptare një « Skenderbe » në Medvegjë dhe Nish?

Kampioni botëror Enver Idrizi përkujton presidentin historik: Rugova ky burre i madhë "Ismajl Qemajli" i Kosovës! | Presheva Jonë“Heroi ynë Kombëtar, Skënderbeu ka “shkelur” kudo ku ka shqiptarë, nëpër botë, siq kishte edhe ketu ne Gjenevë mbi 20 mije dhe në Zvicer mbi 300 mijë, për të sjellë në vëmendjen e të gjithëve virtytet e shqiptarëve dhe lavdinë e tij. Ky bust i Skënderbeut ne Gjenevë, në një metropol evropian dhe qender nderkombëtare, bazuar nga lufta e heroit tone kombetar i cili cliroi edhe popuj tjere ne ballkan deri ne Venedik, Skenderbeu yne tashme nuk eshte vetëm nje hero kombëtar, por edhe nderkombëtar.. » ka thenë sot ne Gjenevë para mergimitareve dhe gazetareve zviceran legjenda e gjallë e karatese Enver Idrizi.

Sipas Enver Idrizit, figura e Skënderbeut si nje simbol i rrezistencës dhe lirise kombëtare, duhet të shërbejë si model i unifikimit per liderët tane, sidomos ata në Tirane dhe Prishtinë, por edhe në Kosaovë, në kohë të përqarjeve dhe mosmarrëveshjeve. Ky shekull në të gjitha trojet shqiptare pa përjashtuar këtu edhe mërgatën tonë, në të pesë kontinentet e botës njihet si « Shekull mbarëkombëtar i Skënderbeut »

Aucune description disponible.Kampionit i karatese Enver Idrizi per gazeten zvicerane ne shqip « Le Canton27.ch » per fund ka thenë propozuar qe « Një « Skenderbe » dua ta shof edhe en medvgjë dhe Nish. Kur ne Gjenevë kemi një « Skënderbe », pse t’mos kemi edhe në tokat shqiptare nje Sjkendferbe ?!.. Cdo iniciator, unë do ta ndihmoj dhe financoj për ngritjen e bustit te heroit tone kombëtar « Skendrebeut » ne keto dy qytete shqiptare.. »

Do përkujtur se busti i Skënderbeut ndodhet edhe në Gjenevë, i përuruar më 1 nëntor 1997, realizuar nga Odhise Paskali, është i vendosur në pragun e madh që quhet William Poppard, buzë liqenit Leman (Lac Léman) me shikim nga liqeni, kjo vepër arti skalit madhështinë e historisë tonë kombëtare.

Skënderbeu ose Skënderbej (Skender Bey) lindi më 6 maj 1405 dhe vdiq më 17 janar 1468. Është kryetrimi dhe Heroi gjithe kombëtar i shqiptarëve, figura më e ndritshme në historinë e shqiptarëve ne ballkan dhe perendim.
Aucune description disponible.

Derniers articles