28.2 C
Berne
jeudi 18/07/2024

Kryeministri Kurti javën e ardhshme në samitin botëror në Davos. Në WEF merrë pjesë edhe Blinken, Zelenski, Macron…Do priten nga presidentja e Zvicrës

Bernë, 9 janar (Nefail Maliqi) -Takimi Vjetor 2024 i Forumit Ekonomik Botëror do te mbahet nga 15 deri më 19 janar në Davos të Zvicrës. Takimi i Davosit e moton «Rindërtimi i besimit» do te mblesh për pesë ditë resht mbi 100 qeveri dhe perfaqesues te gjitha organizatave kryesore ndërkombëtare (OKB, BE, KE, NATO…) si dhe biznesmen nga mesë 1000 kompani dhe partnere të Forumit, ekspertë si dhe media nga mbare bota. Do jenë gjthësejt mbi 3000 pjesëmarrës, duke përfshirë më shumë se 100 krerë shtetesh dhe qeverish. Ne forumin Ekomnomik Boteror do jene të pranishme edhe shqiptarët. Ne Davos do te merre pjesë vetëm nje kryeminister shqiptar, ai nga Kosova Albin Kurti, njofton nga Davosi gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch 

Pos Kuerti, ne davos do te prezentojne edhe Blinken, Zelensky…Njkoheissdht sekertari i OKB-së Guterres dhe ai i NATO-s Stoltenberg

Në total, priten 2,800 pjesëmarrës, duke përfshirë më shumë se 60 krerë shtetesh dhe qeverish.

Ne sesionin e sijem te 54-te me radhë te Forumit Ekonomik Boteror (WEF)  do te marrin pjese edhe kryeministri Albin Kurti. Kreu i Qeveria kosovare ne Davos do te zhhvillojne nje aktivitet te dendeur politik dhe diplomatik permes një ser takimesh me autoritetet zvicerane dhe personalitete tjera boterore dhe ato nderkombëtare,  njofton nga Davosi gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch

Përveç kryemnistrit Kurti, ne Davos do jene nje delegacion i madh amerikan, i prire nga sekretari i shtetit  Antony Blinken. Po ashtu ne Davos do jete edhe sekratri i OKB-së António Guterres dhe ai i NATO-s Jens Stoltenberg. Njekohesisht kane konfitmuar pjesemarraje edhe presidenti  i Ukrainës Volodmir Zelensky,  ai i Frances rancez Emmanuel Macron (pas pese vitesh abstenim), kryeministri kinez Li Qiang. Konflikti në Lindjen e Mesme deh lufta ne Ukrainë do jete ne epiqender te debatit. Gjithashtu ne sesionin e WEF  do te flitet edhe për mardheniet mes Kosovës dhe Zvicrës, për procesin e dialogut te Brukselit mes Kosovës dhe Serbisë, ku ne davos do jene kryeministri shqiptar i Kosovës Albin Kurti dhe presidenti serb Aleksander Vucic, njofton nga Davosi gazeta zvicirane ne shqip Le Canton27.ch 

Kryeministri i Katarit Mohammed bin Abderrahmane al-Thani, vendi i të cilit po negocion lirimin e pengjeve, do të jetë i pranishëm. Ashtu si presidenti izraelit Isaac Herzog.

Ndyrshe, sipas gazetes zvicerane Le Canton27.ch Presidenti i Ukrainës pritet të takohet me presidentin federal, ministrin e Punëve të Jashtme dhe Mbrojtjes, përkatësisht Viola Amherd, Ignazio Cassis dhe Viktor Rossi.

Derniers articles