24.5 C
Berne
mercredi 17/07/2024

Diaspora shqiptare nga Zvicra dhe vendet e BE-së nisen drejt Kosovës, “bllokohet” kufiri Kroaci – Serbi. Kolonat nga 3-5 km. Pritet 7 deri ne 8 ore

Berne, Beograd, Prishtinë 2 korrik  -Me perfundimin e vitit te shkollor ne Zvicër, dikund me heret e dikund me vone, ka nisur sezona verore, ka nisur shkruarja e diaspores shqioptazre nga Zvicra, Gjmrnia, Franca dhe vendet tjera te Bashkimit Evropian drejt Kosoves, Maqedonise se Veriut dhe Lugines se Presheves (kjo e fundit, rajon ne Serbi  me shumice shqiptare). Pritjet sikur edhe kolonat jane te gjata nga 7-8 ore ne 3-5 km. Mbi 500 milionë euro merr nga diaspora shqiptare gjatë sezonit veror, krus ene vit mbi 1 miliardë. Mbi 100 mije shqiptare (shumica kosovare) po leshojne Zvicren keto dite per në pushime ne vendlindje, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Dipasora kosovare ne Zvicer për shak biletave te shtrenjta, torllvive ne aeroporte dhe problemeve te fluturimeve, sivjet kanë preferuar te udhetojne në vendlindje per pushime me vetura dhe autobusë. Për pushime verore, gezohen jo vetem fëmijet dhe ata që kane punuar 11 muaj dhe meritojne pushime te kendshme qofte ne plazhe apo ne vendilndje, por kesaj i gezohen  edhe qeverite, ne kete rast edhe Serbia e cila mezi pret veren për te mbushur arken e buxhetit te saj na turistet,  nga disporen shqiptare te cilet do t’japin gjalleri.

Shqiptaret edhe e shajne Serbine edhe ia rrisin buxhetin, i lënë për cdo vit nga 1 miliradë duke kaluar tranzite Kroaci-Serbi-Kosove-Maqedoni Veriore…

Për dallim nga dy vitete e më parshme sivjet nuk ka mallterime me teste (PCR) apéo vaksina ne pikam kufitare edhe spe verhet nje rritje e rasteve nga Covidit-19 si ne Zvcer, ashut edhe Serbia dhe Kosove si dhe vendet tjera te ballklanit.

Kolona te gjata neper kufije, tollovi, plote tuirise, por shumica e udhetareve kthehen ne vendildje ose shkojne ne pushime verore presin ne dogana, sidmso nme ate mes Kroacise dhe Serbisë deri ne 7-8 ore e me shume. Sipas fotografive nga kamerat në kufirin Serbi – Kroaci,  në pikën kufitare Bajakovo-Bratovic,  shihet një numër i madh veturash që presin për të kaluar. Kjo pikë kufitare përdoret nga mërgimtarët gjatë rrugës për në Kosovë.

Sipas gazets zvcerane ne sqhop Le Canton27.ch  mbi nje milion shqiptare nga Lugina e Preshevës,  Kosova e Maqedonia Veriore gjate sezonit veror kalojne tranzit nëper Serbi “alez -reotur” apo disa prej tyre edhe ndalet ne stacionin e fundit, sikur ata ne Luginen e Presheves apo ne Nish e Vranje.

Ndryshe, edhe këtë vit, Qeveria e Republikës së Kosovës do të mbulojë koston e policës kufitare për bashkatdhetarët. Mirëpo për dallim nga dy vitet paraprake, kur polica e subvencionuar merrej në pikën kufitare, këtë vit ka ndryshuar procedura.

Sipas burimeve të gaztes Le Canton27.ch diaspora shqiptare, me mbi nje milion sish nga Kosova, Maqedolnia Veriore, Lugina e Preshevës.. per cdo vite nga Zvicra dhe vende të tjera evropiane tranzit neper Serbi i lënë ketij vendi nga qindra mijëra euro.

Brenda nje viti, mbi 1 milirad euro shqiptaret mbushin buxhetin e Serbisë 

Résultat de recherche d'images pour "kolona shqiptar autobus presheva jone serbi"

Mbi 50 mijë shqiptare nga Lugina e Preshevës gjenden aktualisht ne vendet e BE-së deri në Amerikë. Vetëm në Zvicer janë mbi 20 mijë sish. Kjo është diaspora shqiptare qe vjen kryesisht nga tre qytete: Medvegja, Bujanoca dhe Presheva si dhe ne qytete tjera te Serbisë, deri në Nish, Beograd e Novi Sad. Vetem  shqiptaret e Lugines se Preshevës 70 milionë euro në vit mbushin buxhetin e Serbisë. Brenda nje viti, mbi 1 milirad euro shqiptaret nga Kosova dhe viset tjera te ballkanit mbushin buxhetin e Serbisë, shkruan gazeta Le Canton27.ch

Edhe pse shqitaret vazhdojne te injorohet apo here here te fyen nga serbet e Beogradi, ata për çdo vit mbushin arkat e buxhetit te Serbisë me mbi 500 milionë euro vetem gjate sezotin veror. Po aq edhe gjate tërë vitit, del se buxhetin e Serbise mbushte me mbi 1 milirad euro nga shqiptaret.

Permendem ket shifer sepse mijera shiptaret te cilet duhet te kalojne nga nga Kufiri i Kracise  (Batrovci) apo Hungarise (Horogosht) deri ne Preshevë, apo Prishtine e Shkup veturat nuk shkojne me uje, sigurisht neovoitet benzine, sigurisht udhetaret duhet te flejne (pushojne hoteleve) hane e freskohen rruges dhe plus “putarinat”, duke mosllogaritur ketu xhobat e policisë serbe gjate rruges, sipas Le Canton27.ch Serbia, pak, shumë,  mbi 500 milionë euro i fut “n’xhep”  nga diaspora shqiptare gjate ketij sezoi veror ?!

Shqiptaret janë te mire për Beogradin vetem atëhere kur humbin ne futboll ose kur ju lënë ne buxhet qindra mijera euro ne Serbi, ka shkruara ne fund gazeta zvicerane Le Canton27.ch

 

 

Derniers articles