23.1 C
Berne
mercredi 17/07/2024

Zvicer, dëme te medha nga shperthimi i nje zjarri në Spreitenbach

Berne, 30 maj -Një zjarr i madh shpërtheu në Spreitenbach të dielën. Shtatë persona u plagosën. Automjetet e djegura dhe depoja e shembur – dëmet pas një zjarri të madh janë të mëdha, njifton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Siç njoftoi policia kantonale e Aargaut të hënën, raportet e para për një zjarr të madh në rrethin industrial Spreitbach u morën pak para orës 16:30 të së dielës.

Sipas raportimeve, flakët deri në 30 metra të larta ishin të dukshme nga një ndërtesë magazinimi. Gjithashtu kishte shumë tym që mund të shihej për disa kilometra.

Zjarri ka rënë në një magazinë ku ruheshin materiale të ndryshme, mes tyre edhe bitum. Një rrëshqitje e madhe e hirit vështirësoi punën për shërbimet e urgjencës, të cilat ndër të tjera i vunë flakën një rrugës përgjatë autostradës A1. Për shkak të kësaj rrethane, një korsi, si dhe hyrja dhe dalja e Spreitbach duhej të mbylleshin përkohësisht.

Magazina është shembur pothuajse tërësisht
Sipas policisë kantonale të Aargaut, u vendosën më shumë se 200 zjarrfikës.

Pavarësisht numrit të madh të zjarrfikësve, janë vendosur tetë njësi zjarrfikëse, zjarrfikësit nuk kanë mundur të parandalojnë përhapjen në tre ndërtesa të tjera fqinje. Gjithashtu janë djegur plotësisht automjetet e parkuara aty pranë. Magazina ku shpërtheu zjarri tashmë është shembur pothuajse tërësisht.

Policia kantonale ka nisur hetimet. Sipas njoftimit, ende nuk dihen shkaqet e zjarrit. Dëmi në pronë nuk mund të llogaritet për momentin, por ka të ngjarë të jetë i konsiderueshëm.

Personave që duhet të raportojnë dëmet e shkaktuara nga pjesët që bien, u kërkohet të kontaktojnë

Policia e kantonit Aargau, shërbimi hetimor në veri, 5400 Baden (telefon 056 200 11 11).

Derniers articles