25.5 C
Berne
mardi 23/07/2024

Davosi blindohet me 7.000 forca ne prag te Forumit Ekonomik Boteror. Zvicres i kushton rreth 8 milionë euro

Davos, 14 janar -Këshilli Federal po vë në dispozicion maksimumi 5,000 personel ushtarak për WEF 2022-2024, ose 7.65 milionë franga të disbursuara për tre botimet e ardhshme, njofton nga Davosi Nefail Maliqi, redaktor i gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Zvicra ka mobilizuar mbi 7000 forca per mbsrevajtjen e punimeve te Forumit Ekonomik Boteror ne Davos

Ushtria do të vazhdojë t’u japë dorën autoriteteve civile të Graubünden për të garantuar sigurinë e Forumit Ekonomik Botëror (WEF) në Davos nga viti 2022 deri në 2024. National i është bashkuar nga ana tjetër projektit të qeverisë. U diskutua çështja e mjeteve financiare të WEF.

5000 ushtarë Këshilli Federal siguron një maksimum prej 5000 ushtarakësh. Ky është një angazhim shtesë në fushën e mbrojtjes së objekteve dhe njerëzve, hapësirës ajrore dhe mbështetjes logjistike.

Kontributi arrin në 2,55 milionë në vit, ose 7,65 milionë për të tre edicionet. Kjo është pak më pak se në vitet e mëparshme. Në fakt, fondacioni WEF ka vendosur të bëhet kontribuuesi kryesor në këtë financim. Çelësi i ri i shpërndarjes midis Konfederatës, fondacionit, kantonit dhe komunës së Davos shkaktoi disa diskutime.

“Rruges per Davos: Çka po shof rruges, po them me vete, jam tuj shkue n’lufte a n’konferencë?!..” ka shkruar nga Davosi gazetari yne i njohur Nefail Maliqi i cili sot veq sa ka arritur ne vendin e ngjarjes per te ndjekur sesionin e 54-te te WEF, citin gazeta zvicerane Le Canton27.ch

“Ende pa hyre ne Davos me koleget, rruges policia dhe ushtria na ndalen 5-6 here me 100 pyetje, pi kah po vini, ku po shkoni, ku po fleni, pi kah i patet dajt, tezet etj…😀 Po fale badgjit (CardPress) gjysmes se pyetjeve i shpetuam…” kashjduan kolegu Nefail Maliqi

Me shume forca se sa pjesemarres ne samitin boteror. Davosi do jete i blinduar per 5 dite rresht me 7.000 forca (5000 ushtare dhe 2000 police, qindra detektiv e snajperiste). Gjitha keto Zvicres i kushtuan 8 milionë euro.

Ne Davos pjesa dermuese e pjesemarresve (nga 3 mije) kane arritur. Vesht naj qiten helikopteret. Po ashtu elita e krereve boteror këtu: Blinken, Makron, Zelenski, Kurti, Stolltenberg (NATO) , Guterres (OKB) etj.. Temperatura -15

Ne cdo skaj police dhe ushtare te armatosur deri ne dhembe, te gatshem, ne gjendje gatishmerie. Pamje keto si ne lufte, por pa viktima, me shefa te luftes dhe paqes.

Derniers articles