17 C
Berne
lundi 15/07/2024

Davos, Nisin punimet Forumi Ekonomik Boteror

Davos, Zvicër, 25 january 2021 -Sot ka nisur samiti nderkombetar i Forumit Ekonomik Botëror ne Davos (25-29 janar) me mbi 100 krere te shteteve dhe te qeverive me rreth 1500 pjesemarrres nga mbare bota m(Davos, Switzerland: The World Economic Forum), njofton gazeta zvicerane në shqip « Le Canton27.ch »
Krerët e shteteve dhe qeverive, shefat ekzekutivë dhe udhëheqësit nga shoqëria civile do të mblidhen nën temën: Një vit vendimtar për të rindërtuar besimin.
Forumi Ekonomik Botëror do të mbledhë udhëheqësit kryesorë të botës për të adresuar sfidat ekonomike, mjedisore, sociale dhe teknologjike pas pandemisë COVID-19
Axhenda e Davos 2021 do të mblidhet nën temën: Një vit vendimtar për të rindërtuar besimin. Udhëheqësit botërorë do të takohen gjatë Axhendës së Davos në një vit vendimtar për të rindërtuar besimin
Takimi do të përqëndrohet në krijimin e ndikimit, rindërtimin e besimit dhe formësimin e politikave dhe partneriteteve të nevojshme në 2021.
« Në kontekstin e pandemisë COVID-19, nevoja për të rivendosur përparësitë dhe urgjenca për sistemet e reformave janë duke u forcuar në të gjithë botën, » tha Klaus Schwab, Themelues dhe Kryetar Ekzekutiv i Forumit Ekonomik Botëror. « Rindërtimi i besimit dhe rritja e bashkëpunimit global janë thelbësore për nxitjen e zgjidhjeve inovative dhe të guximshme për të ndaluar pandeminë dhe për të çuar një shërim të fuqishëm.
Ky takim unik do të jetë një mundësi për udhëheqësit të përshkruajnë vizionin e tyre dhe të adresojnë çështjet më të rëndësishme të kohës sonë, siç është nevoja për të përshpejtuar krijimin e vendeve të punës dhe për të mbrojtur mjedisin. « 
Pandemia COVID-19 ka demonstruar se asnjë institucion apo individ i vetëm nuk mund të adresojë sfidat ekonomike, mjedisore, sociale dhe teknologjike të botës sonë komplekse, të ndërvarur. Pandemia ka përshpejtuar ndryshimet sistemike që ishin të dukshme para fillimit të saj. Linjat e gabimeve që u shfaqën në vitin 2020 tani shfaqen si kryqëzime kritike në 2021.
Axhenda e Davos do të ndihmojë udhëheqësit të zgjedhin zgjidhje inovative dhe të guximshme për të ndaluar pandeminë dhe për të rikuperuar një forcë të fuqishme gjatë vitit të ardhshëm.
Tema e programit eshte: Projektimi i sistemeve ekonomike kohezive, të qëndrueshme, elastike
Image may contain: sky, text and outdoorDrejtuesit nga organizatat ndërkombëtare, agjencitë qeveritare dhe bankat qendrore përfshijnë: António Guterres, Sekretar i Përgjithshëm, Kombet e Bashkuara (KB), pastaj Tedros Adhanom Ghebreyesus, Drejtor i Përgjithshëm, Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH); Kristalina Georgieva, Drejtore Menaxhuese, Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN); Amina Mohammed, Zëvendës Sekretari i Përgjithshëm, Kombet e Bashkuara (KB); Achim Steiner, Administrator, Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP); Phumzile Mlambo-Ngcuka, Nënsekretar i Përgjithshëm dhe Drejtor Ekzekutiv, Njësia e Kombeve të Bashkuara për Barazinë Gjinore dhe Fuqizimin e Grave (UN WOMEN); Dongyu Qu, Drejtor i Përgjithshëm, Organizata e Ushqimit dhe Bujqësisë e Kombeve të Bashkuara (FAO); Inger Andersen, Drejtor Ekzekutiv, Programi i Kombeve të Bashkuara për Mjedisin (UNEP); Henrietta Fore, Drejtore Ekzekutive, Fondi i Kombeve të Bashkuara për Fëmijë (UNICEF); David Beasley, Drejtor Ekzekutiv, Programi Botëror i Ushqimit i Kombeve të Bashkuara (WFP); Fang Liu, Sekretar i Përgjithshëm, Organizata Ndërkombëtare e Aviacionit Civil (ICAO); Anthony Fauci, Drejtor, Instituti Kombëtar i Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive, Instituti Kombëtar i Shëndetit, SHBA; Angel Gurría, Sekretar i Përgjithshëm, Organizata për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim (OECD); Mauricio Claver-Carone, President, Banka Ndër-Amerikane e Zhvillimit (IDB); Guy Ryder, Drejtor i Përgjithshëm, Organizata Ndërkombëtare e Punës (ILO); Jürgen Stock, Sekretar i Përgjithshëm, Organizata Ndërkombëtare e Policisë Kriminale (INTERPOL) etj
Krerët e shteteve dhe qeverive përfshijnë:
Xi Jinping, Presidenti i Republikës Popullore të Kinës; Narendra Modi, Kryeministër i Indisë; Yoshihide Suga, Kryeministër i Japonisë; Emmanuel Macron, President i Francës; Angela Merkel, Kancelarja Federale e Gjermanisë; Ursula von der Leyen, Presidente e Komisionit Evropian; Giuseppe Conte, Kryeministër i Italisë; Moon Jae-in, President i Republikës së Koresë; Alberto Fernández, Presidenti i Argjentinës; Cyril Ramaphosa, Presidenti i Afrikës së Jugut; Pedro Sánchez, Kryeministër i Spanjës; Guy Parmelin, President i Konfederatës Zvicerane dhe Këshilltar Federal për Çështjet Ekonomike, Edukimin dhe Kërkimin; Ivan Duque, Presidenti i Kolumbisë; Carlos Alvarado Quesada, Presidenti i Kosta Rikës etj…

Derniers articles