28.2 C
Berne
jeudi 18/07/2024

Philipp Wyss, shef i Coop ne Zvicrës dëshiron të importojë perime dhe fruta nga Shqipëria

Bernë, 16 shkrut -Shitësi me pakicë Coop i ka vënë sytë Shqipërisë si një vend importues për perime dhe fruta. Shefi i Coop Philipp Wyss dëshiron të lidhë kontratat përkatëse me prodhuesit shqiptarë të perimeve në pranverë, njofton gazeta zvicerane en shqip Le Canton27.ch

Philipp Wyss: Coop syte kah gjelbrimi shqiptar…

Domatet, kastravecat, kungull i njomë, luleshtrydhet dhe mandarinat shqiptare do të plotësojnë produktet nga Spanja në të ardhmen, siç tha Wyss në një intervistë për Tamedia të publikuar të premten. Konsumi i madh i ujit është një problem i madh për Spanjën. Kjo është arsyeja pse shitësi me pakicë kërkoi alternativa.

Greqia ose Rumania gjithashtu mund të konsiderohen. Një e treta e tokës bujqësore të Rumanisë është djerr. « Megjithatë, për arsye historike është e vështirë të merren pjesë më të mëdha toke, » tha Wyss.

Lëndët e para si kakao vijnë edhe nga prodhimi i huaj. “Për shkak të çmimeve shumë të larta të kakaos dhe sheqerit, ne do të rrisim disa çmime për produktet e prodhuara me këto lëndë të para”, tha kreu i shitësit. Negociatat me furnitorët rreth kërkesave të tyre për çmime janë duke u zhvilluar aktualisht.

Derniers articles