26.2 C
Berne
jeudi 18/07/2024

Calmy-Rey: Sulmet e hamasit nuk ishin bash te papritura, nese kemi parasysh kolonizmin dhe okupimin e Palestines nga Izraeli

Sulmi i Hamasit: humbet shpresa për paqe?

Ish-presidentja e Konfederatës Micheline Calmy-Rey ka folur per tv Leman Blu pet sulmet e fundit brutale nga Hamasi. Sipas saj, keto sulne nuk idhin bash te pspritura, nese kemi parasysh kolonizimi dhe pudhtimin grafual te Palestines nga Izraeli, shkruan gazeta zvicerane me shqip Le Canton27.ch

Tensionet midis Izraelit dhe Hamasit nuk janë të reja, thotë Micheline Calmy-Rey. Politika e vjetër shpjegon se afrimi i kohëve të fundit midis Arabisë Saudite dhe Izraelit ishte ndoshta një nga arsyet që e shtyu Hamasin të merrte masa. Marrëveshja midis sauditëve dhe izraelitëve margjinalizon konfliktin izraelito-palestinez, thotë ajo.

I pyetur për teoritë e konspiracionit që imagjinojnë se shërbimet sekrete izraelite e lejuan këtë për të justifikuar një përgjigje të ardhshme, ish-presidenti i Konfederatës nuk ndalet tek thashethemet por reagon: “Një gjë është e sigurt, përgjigja “Izraeli është do të jetë jashtëzakonisht brutale”, përgjigjet ajo, duke përmendur njoftimet aktuale për rrethimin e Gazës, duke privuar rajonin nga uji, ushqimi dhe energjia elektrike.

Nisma e Gjenevës larg… 20 vjet më vonë

Një kontribues i madh në marrëveshjet e Gjenevës 20 vjet më parë, Micheline Calmy-Rey, në atë kohë Ministre e Punëve të Jashtme, dënon mungesën aktuale të multilateralizmit. “Zgjidhja me dy shtete është joreale sot,” vëren ajo.

Me përshkallëzimin e dhunës gjatë sulmeve të fundit, ish-presidenti i Konfederatës beson se Zvicra duhet t’i bëjë vetes çështjen e shpalljes së Hamasit organizatë terroriste. Duke krahasuar situatën izraelito-palestineze me rastin e Ukrainës, Micheline Calmy-Rey përshkruan një Këshill të Sigurimit « të pafuqishëm » me një doktrinë të « fitores së ‘të drejtës së më të fortëve' » që qeveris sot.

Derniers articles