28.2 C
Berne
jeudi 18/07/2024

Avionët luftarakë zviceranë manovra n’asfalt (autostradë) gjatë një stërvitje ushtarake

rreth tridhjetë e tre vjet më vonë, në orën 9:58 të mëngjesit të kësaj të mërkure, më 5 qershor, një F/A-18 u ul në një autostradë zvicerane, si pjesë e stërvitjes Alpha Uno. Një ushtrim për të testuar decentralizimin e tre bazave ajrore Payerne, Emmen dhe Meiringen, njfton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch.

Stërvitja ushtarake Alpha Uno, F/A-18-at kishin ngjitësin për të marrë autostradën

« Më në fund, është si një pistë normale, përveç se është pak më e ngushtë, » komentoi majori i Friburgut, Alain Von Büren, alias « Fondü », i pari që preku tokën në këtë mënyrë. Në një kontekst gjeopolitik në zhvillim, Forca Ajrore ka testuar kapacitetin e saj për decentralizim, shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Avionët luftarakë të ushtrisë zvicerane u ulën sot në autostradën midis qyteteve perëndimore Avensh dhe Payern si pjesë e një stërvitjeje ushtarake që synon testimin e aftësisë luftarake të këtyre avionëve në vende të improvizuara.
Qeveria e Zvicrës njoftoi javën e kaluar se stërvitja është e nevojshme sepse të gjitha forcat ajrore të vendit janë të përqendruara në tre aeroporte, prandaj janë të prekshme ndaj armëve armike në një distancë më të madhe, transmeton Swiss info.

Duke lëshuar avionë nga vende të decentralizuara dhe të përkohshme, ushtria zvicerane do të jetë në gjendje të zvogëlojë rrezikun e sulmeve të tilla.

Në stërvitje u përdorën avionë luftarakë F/A-18 të prodhimit amerikan dhe autostrada u përdor si pistë për herë të parë që nga viti 1991.

Derniers articles