23.1 C
Berne
mercredi 17/07/2024

Anketa jonë me shqiptarët me flamurin e Ukrainës. Ja pse shqiptaret solidarizohen me Ukrainën

Bernë, 2 mars -Ne karten e OKB-sër për te Drejtat e Njeriut nder tjera lexojme: Gjithëkush ka të drejtën e një kombësie. Askujt nuk mund t’i hiqet arbitrarisht shtetësia dhe as e drejta për të ndryshuar shtetësinë. E drejta e popujve për vetëvendosje në fakt gjendet në nenin 1 paragrafi 2 të Kartës së Kombeve të Bashkuara ku thuhet se një nga qëllimet e Kombeve të Bashkuara është « të zhvillojë marrëdhënie miqësore midis kombeve bazuar në respektimin e parimit të të drejtat e barabarta të popujve dhe e drejta e tyre për vetëvendosje, shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Shkruan: Belinda MEHANA

Kombet e Bashkuara dhe e drejta e popujve për vetëvendosje. E drejta e popujve për vetëvendosje është një nga parimet themelore të sistemit të OKB-së. Njerëzit lindin të lirë dhe popujt e kombet gjithmonë kanë luftuar e sakrifikuar vazhdimisht e pandërprerë për lirinë e drejtësinë.

Edhe ato kombe sa do të mëdhej e të fuqishëm që kanë qenë e janë, ata të cilët ua kanë rrëmbyer lirinë dhe historinë të tjerëve edhe ata vetë nuk kanë qenë kurrë të sigurt e të lirë. Shiptaret e okupuar dikur nga osmalinjt, me pas nga Serbia e Kralit, se fundit nga ajo e Miloshevicit. Prandaj, shqiptaret e dine mirëfilli cfare don te thot jo vetem fjala, por okupimi ne praktike dhe edhe vuajtejt te cilat vet i kane perjetuar perjetuar me shekujt e tere nga serbet, nga sllavët..

Por edhe solidarzimi dhe përkrahjet e parazerva e shipatarvbe por Ukraines kane arsesyet e veta madje te jusifikueshme. Gazeta zvicerane Le Canton27.ch ka biseduar me disa shqiptarë dhe zviceranë, kryesisht intelaktual dhe studente te cilet ne rrjetet sociale kane mbeshtetur Ukrainen, madje ata ne profeilet e tyre për te deshmuar se jane me Ukrainen, solidarizohen me popullin ukrainas kane venë prane foteve flamurin e shtetit demokartike te Ukraines.

Ukraina edhe pse nuk njeh Kosoven shqipatret perkarhi dhe solidarizoehj me te madhe me Ukrainen. Kjo u pa diteve ter fundit ku shqiptaret ne qendrat kryesore te tyre (Tirane, Prishtine, Shkup dhe diaspore) u solidariozuan, madje ju jane abshakngjitur aksioneve te shumta humanitare, u grumbullan mjete fiananicre dhe me tone ushqim dhe veshmbathje dedikkuar te rpekurve nga bombardimet ruse ne Ukrainë. Kosva pos refugjateve diteve te fundit ka parnaure dhe 20 gazeta nga ky vend.

Jo vetem kaq, solidasrizmi i shqiptareve me Ukrainen shjko ede em alrg, shkoi ne forntet e luftes ku dhjetera shqptasre moren amret dhe u veshen duke u radhitur ne radhet e ushase ukraianse kunder okuptasrit rus. Per kete kemi elxuar diteve t refundikt ne emdiast shqoptare tituj siky: Jemi të gatshëm të luftojmë ne krah te Ukraines Demokrartike kundër regjimit Dikatorial te Rusisë se Putinit »

Kjo për faktin se drejtësia, liria, e vërteta dhe moraliteti njerëzor vijnë nga Zoti, para të Cilit të gjithë njerëzit dhe kombet janë të barabartë.

Rusia ndëmori një akt kriminal , ndërmori një sulm pushtues kundër Ukrainës u qu ne kebne e tere botas përt t’u sloidrazuar me shteti demoakrtike te Ukarines, me popéullin liridashes te Ukraiunës. ky solidartizim ihste edhe i madhe dhe nder shqiptaret ne Shqiperi, Kosovë, Maqedini Veriore, Luginene e Presheves dhe diaspore, shkruan gazeta zvcerane Le Canton27.ch

ILR IZEIRY, gazetar nga Tirana ky eshte nje gjest i vogel, sepse te gjithe jemi te pafuqishem ta ndalojme agresionin rus mbi Ukrainen qe po martirizohet. Te pakten mos ta harrojme Ukrainen. Sulmi mbi Ukrainën ‘kurorëzimi’ i luftërave lokale.

SHKURTE SEFERI, Shkolla e mesme ekonomike drejtimi finaciar, nga Klina e begut jeton në Poloni: Sepse e njoh ket popull Ukrainas, kam këto shoqe dhe e di qe është popull liridashës, mikpritës dhe bujar,, ku popull asht popull luftarak dhe trim, asht popull i vuajtur nga regjimi diktatorial i Putinit, gjithmon ka patur BASHKPUNTOR qe i kanë shërbyer interesave të Putinit para ardhjes në Qeveri te këtij patrioti Presidenti ZELENSKI që i fitoj 75% të votave të popullit të vetë, ta tregoj një rast, isha duke shkuar për në Gjermani tu e prit autobusin isha ul pranë një byfeje e po rri ulur, erdhi një djal i ri Ukrainas pa me njoft fare tha ta porosita një kafe dhe një torte kur ma pruni kamarieri u befasova i nxjerra parët dhe po dua te ia jap, tha jo i ka paguar ai djali i ri atje, asht popull i dashtun por ka patur tradhtar mbrënda qe Putini i ka ble, ket nuk munjti me e ble dhe prandaj e kërkon kokën e tijë dhe don ta thyen popullin e Ukraines. Ai ka menduar që do ta merr Ukrainën për 72 or por i dual dardh me bisht, une jam e bindur në fitoren e Ukraines dhe shpirtin liridashës të tyre.

FISNIK BAJCINCA, drejtor British Academy of Kosova: Pse jemi solidar, ps emabjme ne profilet tona foton  e Ukrfainës? pergjigjia do te ishte shume e thjeshtese sepse jemi d ypopuj liridashes. Ukraina sikur edhe Kosova jane dy shtete demokratike. Ne kemi pas nje diktator, serbin Milosevic qe fituam, besoj edhe Ukraian do te fitoje perballe dikatorir rus Putin. Nese per boten eshte e dhimbshme per ne Kosovaret eshte dy here me e dhimbshme Sepse na rikthen nga vuajtet tona dje…!

ELONA MERKO, gazetar dhe kengetare: Lufta eshtë profesion Rrugecerish.Thenë nga Pablo Neruda nje poet qe eshtë konsideruar nje nga figurat me te rendesishme te letersise latino -Amerikane te shekullit XX . Luftrat behen nga njerëz qe qe nuk e njohin njeri tjetrin per interesa te njerzve qe e njohin shum mire njeri tjetrin por qe nuk vriten mes tyre. Ne kete moment te gjith jemi me dhimbjen e njerve qe pertojn luften jemi me Ukrainen. NATO duhet te nderrmare nje hap deri me tani esht duke dhen vetem keshilla te gjith diskutojn dhe kan opinione te ndryshme por shqiperia dhe populli shqiptare esht ne mbeshtetje te Ukraines. Ne si komb kemi qen gjithmon per Paqe ne historine tone nuk kemi qen kurr pushtues. Ne jetojm ne shekullin XXI lufta moderne eshtë te vdesesh si qen per asnje arsye te mire Ernest Heminguei.Lufta fillon kur te doni dhe nuk mbaron kur te doni .Nese nuk e perfundojm Luften Lufta do te na perfundoj neve. Ne paqe vjekja e nje njeriu esht tragjedi ne lufte shfarosja e miliona njerzve esht statistike.Politika eshtë luftë pa gjak Lufta vete esht Politike e pergjakshme.Te gjitha luftrat pasqyrojne deshtimin e diplomacise.

DRENUSHE BEHLULI-MEHMETI (Ingjiniere e diplomuar e arkitektures dhe Magjistre e shkencave në arkeologji), nga Prishtina: Ne jemi një popull paqëdashës, por fatkeqësisht këtë situatë e kemi provuar në pranverën e vitit 1999. Unë e respektoj pavarsinë e çdo shteti e cila ëdhtë shpallë me vullnet të popullit dhe denoj çdo agresion! Kjo situatë më ka kthy në vitin 1999 kur shteti i Serbisë bënte gjenocid, djegte dhe shkatërronte Kosovën. Lutem për popullin e Ukrainës.

JONA DERVISHI, ish-zedhense e FSHF Sepse mbi te gjitha jemi njerez! Dhe fjala “njeri” do te thote shume! Nje shprehje mbi luften thote “Only the dead have seen the end of war.” Pra me pershtatje lufta sjell vdekje dhe kur nis eshte e veshtire te mbaroje pa vdekje. Jemi ne 2022-shin, Duhet te ishim te konsoliduar per ti balle armiqve te padukshem si pandemia etj. Periudha e luftrave duhej te kish mbaruar me kohe. Jetojme ne epoken e shkences dhe nje regres i tille do te na conte pas ne kohe. Aq me teper qe kur behesh prind mendja te rri vetem te ata femije te vegjel qe po shohin drame e tragjedi me sy. Akoma kemi te fresket luften e Kosoves dhe e dime sakte cdo te thote fjala “Lufte”! Solidarizohem me shpirt e zemer me popullin e Ukraines qe po sulmohet nga deliri i Putin qe sot ndihet Zot!

YLBER DEMIRI: Munde te them se su cdo lufte nuk eshtë e mirë, bile ne shiqpatret e dime qe lufta na eshte impnuar dhe e kemi fituar.  Kështu që e lus Zotin qe te bëhet mir per Ukrainen ne dhe per ne në përgjithesi!

BESNIK AJETI-BENZ nga Gjeneva,  biznesmen i njohur ne Zvicër:  Ne shqipatzret, sidmos Kosova solidarirozohemi me Ukrainen dhe popullin krtainas, sespe shume zhvillime te fundit i ngjajsne shsivillimeve perjetimevoa tona ne vititn 1999 kur isim ne lufteme Serbine dhe merceare rusë. Keto Skena te bombardimeve ne Ukarine i kemi apre edhe ne Kosovë, kur serbet borbadonin  gjethecka cfare eshte shjqpatre. Refugajtet, erksodi ne Ukraine na e kujton Kosoven. Veq ketyre te zezave, nje cka me pelqen tek ukrainasit, herozimi dhe patriotizmi i madh per atdhe, sidmos i presidnetit te keitj vendi demokratik!..

BUJAR SHALA, financier nga Shkodra ne Oslo:Ne mbeshtetje te vlerave te europes se bashkuar dhe te drejtes per vetvendosje te popullit ukrahinas. Vedet demokratike, popujt autokton, popujt liridashes perballe dikatoreve, sikur shqipatet edhe ukrainsati do t’ia dalin, do te fitojnë!

Derniers articles