22.2 C
Berne
jeudi 18/07/2024

Amerika i kthen shpindën. Ukraina i kthet Zvicres.. Ignazio Cassis dëshiron të rindërtojë Ukrainën

Brrne, 8 dhjetor -Këshilli Federal dëshiron të kontribuojë në rindërtimin e Ukrainës në shumën prej gjashtë miliardë frangash. Por ndryshe nga sa ishte planifikuar, një pjesë e këtyre parave duhet të shpenzohen në dëm të më të varfërve në botë, njifton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Pas muajsh diskutimesh, më në fund do të vijë verdikti. Zvicra dëshiron të vërë në dispozicion gjashtë miliardë franga për rindërtimin e Ukrainës së shkatërruar nga lufta, sipas informacionit të raportuar nga titujt Tamedia. Këshilltarët federalë pritet të debatojnë këtë të premte.

Por origjina e këtyre parave mbetet e paqartë. Duke ditur që Konfederata pret një deficit prej disa miliardëshe për vitet në vijim, si do t’i gjejë qeveria mjetet financiare për të ofruar këtë ndihmë të konsiderueshme?

Ulja e fondeve të ndihmës ndërkombëtare
Pranverën e kaluar, Ministri i Jashtëm Ignazio Cassis theksoi përsëri se rindërtimi i Ukrainës nuk duhet të bëhet në dëm të programeve të tjera të bashkëpunimit ndërkombëtar.

Por sipas gazetarëve të Tamedia, politikani tani dëshiron të reduktojë fondet e ndihmës për vendet e tjera. Programet e trajnimit ose kundër urisë duhet të reduktohen në favor të ndihmës së premtuar për Ukrainën.

Sipas burimeve të kolegëve tanë, Ukraina duhet të marrë 600 milionë euro në vit nga Zvicra midis 2025 dhe 2034, një shumë që përafërsisht korrespondon me atë që Konfederata duhet të paguajë në lidhje me performancën e saj ekonomike – nëse dëshiron të tregojë solidaritet në krahasimin ndërkombëtar.

Parmelin dëshiron të shkurtojë edhe më shumë
Ignazio Cassis tani po luan me idenë e krijimit të një fondi për Ukrainën përmes ligjit federal. Kjo do të financohej me dy miliardë nga buxheti i përgjithshëm i Konfederatës. Katër miliardë të mbetura do të merren nga buxheti i ndihmës zhvillimore dhe ndihmës emergjente.

Ministri i Ekonomisë Guy Parmelin dhe Ministrja e Financave Karin Keller-Suter me sa duket duan të shkojnë edhe më tej. Megjithatë, sipas Tamedias, ata do të kërkonin që 90% të mbulohej nga ndihma për zhvillim. Brenda Këshillit Federal pritet kundërshtimi i socialistëve. Për Ministren e Çështjeve Sociale, Elisabeth Baume-Schneider, do të preferohej një taksë mbi transaksionet e tregut financiar.

Kaq, ka mbaruar: Shtetet e Bashkuara nuk do ta ndihmojnë më Ukrainën

Të hënën, më 4 nëntor, Shtëpia e Bardhë deklaroi se “po i mbaronin paratë” për të ndihmuar Ukrainën. Ajo shtoi: “Pa veprime nga Kongresi deri në fund të vitit, ne do të na mbarojnë burimet për të blerë armë dhe pajisje nga Ukraina dhe për të siguruar pajisje nga rezervat e ushtrisë amerikane.”
Në fillim të nëntorit, kryetari (presidenti) i Dhomës së Përfaqësuesve megjithatë sinjalizoi synimin e tij për të kaluar ndihma të reja ushtarake për Izraelin dhe Ukrainën përpara Krishtlindjeve, ndërsa e kushtëzoi atë për Izraelin me shkurtime buxhetore në shërbimin tatimor të Shteteve të Bashkuara (IRS). ) dhe, në rastin e Ukrainës, ndryshime të rëndësishme në politikën e kontrollit kufitar si dhe një auditim i pavarur i shumave të paguara.

Në të vërtetë, republikanët mbeten të bindur se një pjesë e konsiderueshme e ndihmës për Ukrainën është devijuar (burimet tona në Uashington citojnë shifrën prej 50%, e cila duket ekstravagante dhe vështirë se e besueshme); Fondacioni Heritage, me shumë ndikim në mesin e konservatorëve, i konsideron kërkesat aktuale për kontrollin e kufirit si shumë të turpshme; disa demokratë duan të kushtëzojnë ndihmën për Izraelin me një zgjidhje humanitare në Gaza… Shkurt, Dhoma e Përfaqësuesve nuk ka qenë kurrë kaq e ndarë. Planet e ndihmës janë larg votimit.

Disa muaj më parë, ne shpjeguam se lufta në Ukrainë varej nga kalendari elektoral amerikan. Nëse kjo mbetet kështu, katër faktorë e kanë ndryshuar më tej situatën.
Njëmbëdhjetë muaj para zgjedhjeve, republikanët janë gjithnjë e më shumë të varur nga dega e tyre e vendosur kundër Ukrainës MAGA (« Bëni Amerikën të Madhe Përsëri »).

Dështimi i kundërofensivës së bashku me përparimin rus në front njollos besueshmërinë e Volodymyr Zelensky dhe gjithashtu të një pjese të stafit të tij. Në të vërtetë, sipas Washington Post, për muaj të tërë, Pentagoni bëri fushatë për një kundërofensivë më të përqendruar, të nisur në fillim të pranverës; Në fund, Kievi zgjodhi një qasje më « të kujdesshme », por kjo nuk funksionoi.

Thashethemet e shumta për korrupsion, betejat e brendshme, izolimi i Volodymyr Zelensky, të kritikuara gjithnjë e më shumë, veçanërisht nga kryetari i bashkisë së Kievit, kanë dëmtuar shumë imazhin e Ukrainës në Uashington.

Sulmi i Hamasit më 7 tetor e largoi vëmendjen nga Fronti Lindor.

Derniers articles