17.9 C
Berne
samedi 20/07/2024

Frangu zviceran, paraja më e këmbyer në Kosovë

Prishtine, 18 korrik -Për një punë, rruga përballë Tregut të Gjelbër në Prishtinë, është më e famshmja në kryeqytet. Mesohet se me të shpeshtat janë frangu zviceran, dollari dhe funta, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Nga fillimi e deri në krye të saj, mund të këmbesh para.

Në’ këmbimoret’ që gjenden aty, valutat që ndërrohen janë të shumta. Puna tek kombimoret ta shtohet, sa herë që vijnë mërgimtarët.

Sipas gazetes Le Canton27.ch edhe pse prania e diaspores, eshte zbehur, megjithate ne Kosove po kalojne pushimet mbi 200 mije kosovare, vetem nga Zvicra jane rreth 50 mije sish.

Por, myshterinj, jo të rrallë, janë edhe familjarët e atyre që jetojnë jashtë vendit.

Derniers articles