7.5 C
Berne
lundi 28/11/2022

Duda Balje: Me 25 mars Albin Kurtin do ta votoj me dy duar për kryeminister te Republikes se Kosovës!

Duda Balje me gazetarin e gazetes zvicerane Le Canton27.ch: Ju deshiroj shqiptareve te Presheves të drejta, jo si të boshnjakëve, por si të serbëve në Kosovë!

Prishtinë, 12 mars -Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e komunitetit Boshnjak, Duda Balje, në një intervistë ekskluzive për gazeten zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka thënë se “Kosova pas 13 vitesh pamvaresie eshte ne rruge te mbare te integrimeve. Pasd fitores se Albin Kurti dhe Vjosa Osmanit, Kosova po ecen ne rruge te sigurt drejt familje se madhe evropiane, drejt BE-së.”

Gjykata Supreme e ka refuzuar si të pabazuar ankesën e Adriana Hoxhiq  e paraqitur kundër vendimit plotësues të Panelit Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa. Vendimi i Gjykatës Supreme ia siguron Duda Baljes sërish ulësen në Kuvend.

Vendimi i Gjykatës Supreme ia siguron Duda Baljes sërish ulësen në Kuvend. Për votat nbe fasor te saj ajo falenderon edhe diapsoren boshnjake dhe shqiptare

Deputetja e Kuvendit të Republikës së Kosovës Dude Balje, vazhdon të mbetet njëra ndër gratë deputete më të bukura cka jo rastesisht koleget e saj shpesh e quajne princese. Ajo sot per gazeten zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka deklaruar « Ne kemi luftuar deri ne fund, pr fale kushtetueses dhe drejtesise  perkunder dallavere dhe shatazhave me vota ne disa mjedise te Kosoves, kryesisht ne pot me serbe, megjithate e drejta del ne shesh. Sot une fitova ku vota e merituar e qyteratve tane mu kthyen. »

Me 25 mars mblidhet parlameneti për zgedhjen e qeverise se re te Kosovës, ju do ta votoni z.Albin Kurtin? kesaj pyetje znj.Balje eshte përjgigjur  shkrut: « Po si ko padyhsim do ta vtojme Albin Kurtin, bile me dy duar për kryeminister te Republikes se Kosovës!.. »

E pyetur rreth stagnimit te dialogut muajve te fundit mes Kosoves dhe Serbisë depuetatja Balje e pranon se  “dialogu muajve te fundit eshte duke qaluar, dihet me fajin e dy paleve, Begradit e cila edhe pse jane akorduar me Prishtinen ne Bruksel te realizojne marrëveshjet e nenshkruara. Dhe ky anshkalimim i ketyre marrëveshje ka bere qe shpeshhere procesi i dialogut te ngec dhe pastaj te jem ne thumb te kritikave te OKB-se apo komunitetit nderkombërtar ”.

Se sa eshte e kenaqur me te drejtat e pakicave ne këte rast te boshnjakëve ne Kosovë deputetja Dude Balje shprehet e kënaqur por jo edhe aq, sidomos rreth komuinitetit boshnjak, cka sipas saj “Kosova mund te beje edhe me shume per ta, edhe pse vendi yne duhet te sherbej si shembull për Serbine per avancimin  e te drejtave te minoriteteve ne vedin tonë..”

Prandaj per fund Duda Balje per fund ka shtuar se « une ju deshiroj shqiptareve te Luginers se Presheves te drejta, jo si te boshnjakëve, por si të serbëve në Kosovë, nese vertete dikush flet per reciprocitet..”

Do përkujtuar se prokuroria Speciale ka njoftuar sot se është arrestuar Kryetari i Komunës së Kllokotit, Bozhidar Dejanovic, nën dyshimet për dallavere me vota në zgjedhjet e 14 shkurtit. Arrestimi i tij vjen veç një ditë pasi që deputetja Duda Balje përmes një shkrimi në Facebook tha se partisë së saj iu janë humbur disa vota pikërisht në Kllokot. Në vend  të Adrijana Hoxhiq, ulësen do ta fitojë Socialdemokratska Unija, me kandidaten Duda Balje, si më e votuara në radhët e këtij subjekti.

Derniers articles

Lazim Destani për 28 Nëntor EBA: Dubai e bëri kuq qiellin me flamurin tonë kombëtar në ndërtesën më të lartë në botë Burj Khalisa...

Humanisti dhe biznesmeni i njohur boteror z.Lazim Desatni i shoqeruar nga ambasadori shqiptar në Emirateve te Bashkuara Arabe z.Emal Dredha, para Burj Khalisa ne...

Thaci, Selimi dhe të tjerët..festuan 28-Nëntorin, Ditën e flamurit në burgun e Scheveningenit. Ja cfarë thonë nga Haga..

Hagë, 28 Nëntor -Sikur shqiptaret ne ballkan dhe diaspore edhe ish-krerët e UÇK-së sot w kanë festuar 28-Nentorin, Diten e flamurit në Hagë. Njësia e...

Imami shqiptar në Zvicër Rijad Aliu me tirqi dhe 300 plisa feston Ditën e Flamurit

Gjenvë, 28 Nëtnor -Si ne Shqiperi, Kosovë e mbare shqiparët në ballkan edhe diaspore gjate uikendit te fundit  ka shenuar Ditën e Pamvresisë së...

NËNTORI KOMBËTAR🇦🇱

SHKENDIJE BERISHA-PACOLLI A është nëntori muaji kur ne shqiptaret (që jetojmë në mërgatë) ndjehemi më të afërt me njeri tjetrin, të mbërthyer nga një eufori...

Ekspoze e prof.dr.Musa Limanit ne Berne te Zvicres ne konferencen e diaspores

“Proceset integruese ekonomiko-shoqërore, sfidë kryesore e shqiptarëve në Mileniumin e Ri”, mbajtur në Konferencën shkencore me temë: Sfidat e botës shqiptare në Mileniumin e...