20.9 C
Berne
mardi 26/09/2023

Liberation: Kosova-Haga, « krimet e luftës » që nuk kalojnë!

Bernë, 14 mars -Ish-udhëheqësit e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UCK) aktualisht po mbahen në Hagë. Akuzat për « krime lufte » të ngritura nga drejtësia ndërkombëtare i zemërojnë shqiptarët e Kosovës, veçanërisht në bastionin e UÇK-së ka skruar sot gazeta e njohur franceze « Liberation » ne shkrimin e saj ter tiulluar: Kosova, « krimet e luftës » që nuk kalojnë (Kosovo : les «crimes de guerres» qui ne passent pas) kushtuar Dreicës, rrespektivsht UCK-së dhe drejktuesve tew dsaj qe aktuialisht gjenden ne Hagë: Hashim Thaci, Kadri Vesleli, Jakup Krasniqi dhe Rexhep Selimi, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

N evazhdim gazeta Lliberation ka sjhrkuar se « Një erë e ftohtë po fryn mbi Skenderaj. Nuk mjafton për të ftohur kalimtarët që përshëndesin njëri-tjetrin dhe diskutojnë gjatë në sheshin e këmbësorëve të këtij qyteti në veri të Kosovës. Duke dalë nga një kafene e tymosur, Dritan Syla shfaq me krenari parullën e saj në triko: « Liria ka një emër: UCK ». « Ky është një mesazh mbështetje për të gjithë anëtarët e Ushtrisë Nacionalçlirimtare të Kosovës (UCK), » tha studenti i shkencave politike. U drejtohet gjithashtu të gjithë atyre që dëshmojnë kundër ushtarëve të UCK-së, për t’ua bërë të qartë atyre se UCK-ja ka qenë një ushtri e çlirimtarëve. Ajo kurrë nuk ishte një organizatë terroriste ”.

Në pulovrën e Dritanit si në posterët e stërmadh në qendër të qytetit, dy fytyra: ato të Hashim Thaçit dhe Kadri Veselit. Verën e kaluar, ish-udhëheqësit e guerileve të pavarësisë shqiptare u akuzuan për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit nga Tribunali Special për Kosovën. Në një luginë të Drenicës ende e shënuar thellë nga dëbimet dhe masakrat e kryera nga forcat serbe të Millosheviqit dhe paraushtarakëve në fillim të vitit 1999, dikush hedh poshtë akuzat e dhomave të Hagës. « Shumë sinqerisht, nuk e besoj aspak », refuzon Dritan Syla. Shtë një lojë politike që BE po luan me ne shqiptarët e Kosovës, vetëm për të treguar se na trajton njësoj si pushtuesi serb « .

Zhgënjimi në rritje në shoqërinë kosovare

Emri i Hashim Thaçit është i lidhur ngushtë me historinë e shtetit të ri dhe ende të kontestuar kosovar nga i cili ai shpalli pavarësinë në 2008. Hero i luftës kundër Serbisë, Thaçi ishte nga ana e tij Kryeministër në atë kohë President, post i cili iu desh të jepte dorëheqjen pas aktakuzës së tij. Së bashku me udhëheqësit e tjerë të UÇK-së, ish-komandanti akuzohet për mbi 100 krime të kryera në 1998 dhe 1999 kundër serbëve, romëve, por edhe kundërshtarëve politikë shqiptarë. Në Skenderaj, qëndrimi aktual i zyrtarëve të UÇK-së në burgjet Hollandeze po shkakton zemërim. Rajoni është një bastion i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), partia e Hashim Thaçit.

“Të gjitha këto akuza janë sajuar nga Serbia dhe Rusia, kështu që kundërsulmet Besart Sadiku, një anëtar i ri i PDK-së. Hashim Thaçi, Kadri Veseli dhe të tjerët janë çlirimtarë për të gjithë qytetarët e Kosovës dhe për të gjithë shqiptarët! Ne po bëjmë thirrje për lirimin e tyre të menjëhershëm dhe heqjen e këtyre akuzave të rreme « .

Rruga UCK, Bulevardi des Martyrs de la Nation … Në Kosovë, emrat e shesheve dhe rrugëve evokojnë konfliktin që la më shumë se 13,000 të vdekur, shumica dërrmuese e tyre shqiptarë. Edhe në mesin e kundërshtarëve të tyre politikë, ne jemi të bashkuar pas « luftës së drejtë » të udhëheqësve të UCK-së. « Nëse i vëmë në gjyq për çështje korrupsioni, unë do të mbështesja gjykatën, » siguron Albuner Krasniqi, një punëtor nga Prizreni që voton për partinë e majtë Vetvendosje! Por pse t’i akuzojmë ata për krime që nuk i kanë kryer? Ndikon gjithashtu tek ne, qytetarët e Kosovës ”, ka sjrkuar Liberation, transmeton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Pas dështimit të diplomacisë ndërkombëtare për të vendosur drejtësinë dhe sundimin e ligjit në vend, shtesa e fundit në gjykatat e luftës së Jugosllavisë po shkakton zhgënjim në rritje në shoqërinë kosovare. « Misionet e UNMIK dhe EULEX nuk kanë arritur të sjellin drejtësi për viktimat e luftës, » tha Ehat Miftaraj, drejtor i Institutit të Kosovës për Drejtësi. Populli i Kosovës është i zhgënjyer me këtë mungesë rezultatesh. Ata e perceptojnë krijimin e gjykatës speciale në Hagë si një mekanizëm i cili kryesisht do të gjykojë krimet e luftës të kryera nga shqiptarët.  » Trembëdhjetë vjet më vonë, Beogradi ka vazhduar përpjekjet e tij për të parandaluar njohjen e pavarësisë së ish-provincës së tij jugore. Në këtë kontekst, shumë shqiptarë të Kosovës besojnë se është e padrejtë që disa komandantë serbë të dyshuar të jenë përgjegjës për krime gjatë konfliktit tani janë të lirë.

Derniers articles

La Suisse est solidaire avec le Kosovo. Berne condamne l’assassinat du policier albanais par des gangs serbes. Elle exige la punition des auteurs de...

Berne, 25 septembre - L'assassinat du policier albanais Afrim Bunjaku, originaire du nord du Kosovo, par des bandes criminelles et des terroristes serbes l'a...

Zvicra solidarizohet me Kosoven. Berna denon vrasjen e policit shqiptar nga bandat serbe. Kerkon ndeshkimin e autoreve te ketij krimi

Bernë, 25 shtator -Vrasja e policit shqiptar, Afrim Bunjaku, nga Kosova në veri, nga bandat kriminale dhe terroristët serb po flitet nga mbarë komuniteti...

“Gjyshja lutej para një stalle”- Imzot Arjan Dodaj fjalim përpara Papa Françeskut

Rome, 25 shtator -Share Button Gazeta Blic Imzot Arjan Dodaj, Arqipeshkv të Kryedioqezës së Tiranë-Durrësit ka mbajtur një fjalim në Marsejë përpara Papa Françeskut.Papa...

FIFA dhe OKB (UNODC) rinovojnë Memorandumin e Mirëkuptimit për të larguar krimin nga futbolli

Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino dhe drejtori ekzekutiv i UNODC-së, Ghada Waly vazhdojnë marrëveshjen. Të dy organet përsërisin vendosmërinë për të luftuar korrupsionin dhe...

Deputeti nga Gjeneva, Leonard Ferati per policin e vrare: Sot dite zie per «leutrimin» shqiptar Afrim Bunjakun, per dite te bardha per Kosoven!

Deputeti i kantonit te Gjeneves Leonard Ferati ne protesten e fundit para OKB-se ne Gjeneve Gjeneve, 25 shtator -Se shqiptaret jane shembull suksesi dhe integrimi...