3.3 C
Berne
mardi 23/04/2024

Çmenden mediat Serbe: Presidenten e Kosovës, Vjosa Osmanin e quajnë gjarpër të Serbisë (Zmijske reči Vjose Osmani protiv Srbije) 

Bernë, 5 prill -Sikur mediat boterore edhe mediat serbe edhe pse pak me ndryshe i kane dhene jehone te madhe te zgjedhjes se Vjosa Osmanit ne krye te sheti me të ri ne Evropë-Kosovës! Romet dhe giornatet behen shqiptarë. Kurti siguroi votat për zgjedhjen e « presidentit të osmetit » (« Romi i goranci postaliu albanci. Kurti osigurao glasove za izbor « predsednika Kosmeta ») transmeton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch 

Kandidatja e Lëvizjes Vetëvendosje, Osmani, u zgjodh president pasi ajo mori 71 vota në raundin e tretë të votimit në asamble, dhe iu deshën 61 vota për zgjedhjet. Njëmbëdhjetë vota u shpallën të pavlefshme, eshte ky lajmi qe e kane pulbikuar edhe mediat serbe ne ballkan.

Gazetat e Beogradit: Romët dhe goranët tradhtuan serbët u bënë shqiptarë, votuan presidenten e re të Kosovës

No description available.Gazeta serbe « Srbija danass » ka shkruar se « Gjatë ditës së djeshme, dy vota për zgjedhjen e terroristit kryesor në provincën jugore serbe dështuan »

Sipas kesaj gazete « Takimi midis Kurtit dhe Hoxhës filloi në 3 pasdite, dhe pasi mbaroi, i ashtuquajturi Kryeministër i Kosovës u zotua se terroristët e mbledhur në një grup të quajtur « qeveria » do të përmbushnin kërkesat e komunitetit goran, nëse Hoxha merr pjesë në të ardhmen seancë. »

Mediat serbe duke ju referuar mediave kosovare qe sponsozorizuar nga mafia kosovare dhe serbe qe majnten Kosovne peng për 20 vite, shkruan se « Hoxha këmbënguli në përfaqësimin e drejtë të goranëve në institucione dhe ndalimin e diskriminimit në punësim në Kosmet, ndërsa Partia e Bashkuar Gorane tha se ata nuk insistuan në ndonjë pozicion në të ashtuquajturën qeveri të Kurtit… »

Thaci – Gjarpri i Kosovës, Vjosa Osmani Gjarpri i Serbisë!

Lëvizja Vetëvendosje beson se vota e Hoxhës do të jetë e mjaftueshme për një shumicë të kualifikuar prej 80 deputetësh, sepse ata më parë kanë kontaktuar deputetin e Nismës Romë, Fadil Gashi, meson Telegrafi serbe

« Osmani vazhdon fushatën e armiqësisë ndaj Beogradit » (« Osmani nastavlja kampanju neprijateljstva prema Beogradu ») shkrujane sot mediat e Beogradit.

Bazeta tjeter sllave Pravda » ka shkruar se « Drejtori i Zyrës për Kosovë dhe Metohi, Petar Petković, thotë se presidenti i sapo zgjedhur, i ashtuquajturi Vjosa Osmani e Kosovës vazhdon një fushatë armiqësie ndaj Beogradit. »

Gazet e Beogradit « Srbija Dansa » duke raportuar për zgjdhjen e presidentes se re kosovare, titullin e shjkrimit te vete e ka titulluar « Terroristët zgjedhin presidentin e ri Asgjë nuk ka ndryshuar, Osmanët dhe Kurti duhet të heqin dorë nga fiksimet antiserbe. (« Srbiaj Danas: TERORISTI IZABRALI NOVOG PREDSEDNIKA: Ništa se nije promenilo, Osmani i Kurti treba da se okanu antisrpske opsesije ») trasnmeton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Mediat serbe duke ju rferuar deklaratave t reliderve te Listes serbe si dhe atyre te PDK dhe AAK kanë shkruar se « Kurti ryshfet katër deputetë, Vjosa Osmani kukullën e tij »

Duke iu drejtuar deputetëve, Osmani përsëriti se drejtësia nuk do të vihet derisa « Serbia të mbajë përgjegjësi për krimet e kryera në Kosovë », ka shkruar agzetat e Beogradit

Fjalët e gjarprit nga Vjose Osmani: Një histori rreth dialogut dhe ai kërkon që Serbia të mbajë përgjegjësi për krimet (« Zmijske reči vjose Osmani: Priča o dijalogu, a traži da Srbija odgovara za zločine ») eshte ky titulli i sotem gati ne gjitha gezetat serbe, trasnmeton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Ne opionin Hashim Thaci njihet si « Gjarperi » i Kosovës te silen nofull e ka bartur gjate luftës, « Spiegel kujton se nofka e tij gjatë luftës ishte « Gjarpri » sepse ai nuk la gjurmë, por ai deklaroi se tani është ndryshe dhe se për disa vitet e fundit, « gjurmët e tij » janë ndjekur nga prokurorët e krimeve të luftës… » ka shkruar gazeta serbe Blic.

Hashim Thaçi është i vendosur të dëshmojë se nuk ka asnjë lidhje me personin që ata e quajnë “Gjarpri”, shkruan Spiegel gjerman.

Gjukanoviç godet përsëri Serbinë në shpinë: Milo i dërgon mesazh të turpshëm presidentit të rremë të Kosovës, kane shkruar mediat serbe duke shtuar se « Presidenti malazes Milo Gjukanoviç, si ndjekësit e tij, uroi Vjosi Osmanin për zgjedhjen e tij si president i institucioneve të përkohshme në Prishtinë dhe i tha asaj se ajo do të kishte gjithnjë një partner të përgjegjshëm në Podgoricë. »

Ajo shtoi se zgjedhja e saj në pozicionin e presidentit të të ashtuquajturës Kosova është një shembull se si gratë duhet të përfaqësohen në nivelin institucional. « Sot, Kosova ka vendosur edhe një herë një shembull të demokracisë, »  kane  cituar disa agzeta tjera fjalet e presidentes se re te Kosovës dr.Vjosa Osmanit

 

Derniers articles

Oskar Freysinger, në gërsherë, ju ehste nënshtruar një operacioni të madh për ish të zgjedhurin e UDC-së (SVP)

Bernë, 23 prill -Ish foshnja Valais e tmerrshme e UDC iu nënshtrua një operacioni të madh në zemër më 17 prill, në spitalin e...

Migracioni dhe krimi i organizuar, tema kyqe e takimit te djeshëm në Bazel të pesë ministrave të Punëve të Brendshme të vendeve gjermanofone

Bazel, 23 prill -Me ftesë të këshilltarit federal Beat Jans, ministrat e brendshëm e pesë të vendeve me gjermanpfone si gjuhë zyrtare u takuan...

Mira Murati bëhet zyrtarisht pjesë e Akademisë së Shkencave të Shqipërisë

Shefja e shërbimeve teknologjike të OpenAI, Mira Murati dhe poeti i njohur nga Kosova, Lulzim Tafa, janë pranuar sot si anëtarë të jashtëm të...

Çipa rreth Investigimi i RAI3: Një detaj është implikimi i sekretarit të përgjithshëm të Kryeministrisë. Duhet sqaruar nëse ai ka…

Duke komentuar materialin e transmetuar nga emisioni investigativ më i rëndësishëm italian, “Report”, Aleksandër Çipa, drejtor i News 24 i ftuar në “Open”, tha...

Ne Festivalin e 24-të të filmit ne Gjermani qe fillon neser, në mesin e 100 filmave nga mbare bota, aty edhe filmat nga Kosova...

Bernë, 23 prill -Çdo vit, goEast e transformon kryeqytetin e shtetit Hessian Wiesbaden në një nga vendet më të rëndësishme ndërkombëtare për kinemanë nga...