1.9 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Çmenden mediat Serbe: Presidenten e Kosovës, Vjosa Osmanin e quajnë gjarpër të Serbisë (Zmijske reči Vjose Osmani protiv Srbije) 

Bernë, 5 prill -Sikur mediat boterore edhe mediat serbe edhe pse pak me ndryshe i kane dhene jehone te madhe te zgjedhjes se Vjosa Osmanit ne krye te sheti me të ri ne Evropë-Kosovës! Romet dhe giornatet behen shqiptarë. Kurti siguroi votat për zgjedhjen e « presidentit të osmetit » (« Romi i goranci postaliu albanci. Kurti osigurao glasove za izbor « predsednika Kosmeta ») transmeton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch 

Kandidatja e Lëvizjes Vetëvendosje, Osmani, u zgjodh president pasi ajo mori 71 vota në raundin e tretë të votimit në asamble, dhe iu deshën 61 vota për zgjedhjet. Njëmbëdhjetë vota u shpallën të pavlefshme, eshte ky lajmi qe e kane pulbikuar edhe mediat serbe ne ballkan.

Gazetat e Beogradit: Romët dhe goranët tradhtuan serbët u bënë shqiptarë, votuan presidenten e re të Kosovës

No description available.Gazeta serbe « Srbija danass » ka shkruar se « Gjatë ditës së djeshme, dy vota për zgjedhjen e terroristit kryesor në provincën jugore serbe dështuan »

Sipas kesaj gazete « Takimi midis Kurtit dhe Hoxhës filloi në 3 pasdite, dhe pasi mbaroi, i ashtuquajturi Kryeministër i Kosovës u zotua se terroristët e mbledhur në një grup të quajtur « qeveria » do të përmbushnin kërkesat e komunitetit goran, nëse Hoxha merr pjesë në të ardhmen seancë. »

Mediat serbe duke ju referuar mediave kosovare qe sponsozorizuar nga mafia kosovare dhe serbe qe majnten Kosovne peng për 20 vite, shkruan se « Hoxha këmbënguli në përfaqësimin e drejtë të goranëve në institucione dhe ndalimin e diskriminimit në punësim në Kosmet, ndërsa Partia e Bashkuar Gorane tha se ata nuk insistuan në ndonjë pozicion në të ashtuquajturën qeveri të Kurtit… »

Thaci – Gjarpri i Kosovës, Vjosa Osmani Gjarpri i Serbisë!

Lëvizja Vetëvendosje beson se vota e Hoxhës do të jetë e mjaftueshme për një shumicë të kualifikuar prej 80 deputetësh, sepse ata më parë kanë kontaktuar deputetin e Nismës Romë, Fadil Gashi, meson Telegrafi serbe

« Osmani vazhdon fushatën e armiqësisë ndaj Beogradit » (« Osmani nastavlja kampanju neprijateljstva prema Beogradu ») shkrujane sot mediat e Beogradit.

Bazeta tjeter sllave Pravda » ka shkruar se « Drejtori i Zyrës për Kosovë dhe Metohi, Petar Petković, thotë se presidenti i sapo zgjedhur, i ashtuquajturi Vjosa Osmani e Kosovës vazhdon një fushatë armiqësie ndaj Beogradit. »

Gazet e Beogradit « Srbija Dansa » duke raportuar për zgjdhjen e presidentes se re kosovare, titullin e shjkrimit te vete e ka titulluar « Terroristët zgjedhin presidentin e ri Asgjë nuk ka ndryshuar, Osmanët dhe Kurti duhet të heqin dorë nga fiksimet antiserbe. (« Srbiaj Danas: TERORISTI IZABRALI NOVOG PREDSEDNIKA: Ništa se nije promenilo, Osmani i Kurti treba da se okanu antisrpske opsesije ») trasnmeton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Mediat serbe duke ju rferuar deklaratave t reliderve te Listes serbe si dhe atyre te PDK dhe AAK kanë shkruar se « Kurti ryshfet katër deputetë, Vjosa Osmani kukullën e tij »

Duke iu drejtuar deputetëve, Osmani përsëriti se drejtësia nuk do të vihet derisa « Serbia të mbajë përgjegjësi për krimet e kryera në Kosovë », ka shkruar agzetat e Beogradit

Fjalët e gjarprit nga Vjose Osmani: Një histori rreth dialogut dhe ai kërkon që Serbia të mbajë përgjegjësi për krimet (« Zmijske reči vjose Osmani: Priča o dijalogu, a traži da Srbija odgovara za zločine ») eshte ky titulli i sotem gati ne gjitha gezetat serbe, trasnmeton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Ne opionin Hashim Thaci njihet si « Gjarperi » i Kosovës te silen nofull e ka bartur gjate luftës, « Spiegel kujton se nofka e tij gjatë luftës ishte « Gjarpri » sepse ai nuk la gjurmë, por ai deklaroi se tani është ndryshe dhe se për disa vitet e fundit, « gjurmët e tij » janë ndjekur nga prokurorët e krimeve të luftës… » ka shkruar gazeta serbe Blic.

Hashim Thaçi është i vendosur të dëshmojë se nuk ka asnjë lidhje me personin që ata e quajnë “Gjarpri”, shkruan Spiegel gjerman.

Gjukanoviç godet përsëri Serbinë në shpinë: Milo i dërgon mesazh të turpshëm presidentit të rremë të Kosovës, kane shkruar mediat serbe duke shtuar se « Presidenti malazes Milo Gjukanoviç, si ndjekësit e tij, uroi Vjosi Osmanin për zgjedhjen e tij si president i institucioneve të përkohshme në Prishtinë dhe i tha asaj se ajo do të kishte gjithnjë një partner të përgjegjshëm në Podgoricë. »

Ajo shtoi se zgjedhja e saj në pozicionin e presidentit të të ashtuquajturës Kosova është një shembull se si gratë duhet të përfaqësohen në nivelin institucional. « Sot, Kosova ka vendosur edhe një herë një shembull të demokracisë, »  kane  cituar disa agzeta tjera fjalet e presidentes se re te Kosovës dr.Vjosa Osmanit

 

Derniers articles

Zvicra humbi sepse injoruan portugezet, duke menduar se janë të dobët si serbët. Shaqiri dhe Xhaka kërkuan falje nga tifozët helvetik dhe...

 "T’mos harrojme se ndeshja e sontme ishte Zvicra me Portugalin, kurse me 2 dhjetor ishte ndeshja “Kosova” me Serbine!....", ka shkruar gazeta zvicerane ne...

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...