6.6 C
Berne
dimanche 24/09/2023

Jehona në mediat zvicerane për presidenten e re të Kosovës

Bernë, 5 prill  -Sikur mbare mediat boterore edhe keto ne Zvcier i kane dhjene haposire kreut te ri tre shteti te Kosovës zonjes Vjosa Osmani te cilen e karahas her eme Merkl e here si zonje e hekurt qe mori vota sa tre burra te liderëve të partive, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

« Simbol i gjeneratës së re, Vjosa Osmani do të kryesojë Kosovën (TV zviceran: Symbole de la nouvelle génération, Vjosa Osmani présidera le Kosovo); « Zgjedhet Vjosa Osmani Kosova ka një president të ri » (BLICK: Vjosa Osmani gewählt, Kosovo hat eine neue Staatspräsidentin »); « Vjosa Osmani është Presidentja e re e Kosovës » (SFR: Vjosa Osmani ist neue Staatspräsidentin Kosovos); »Parlamenti i Kosovës zgjedh Vjosa Osmanin si president të ri kombëtar » (Swissinfo:Kosovo parliament elects Vjosa Osmani as new national president) jane keta vetem disa tituj te TV, gazetave dhe mediave tjera ne Zvicer te cilat i dhane hapsire te konsiderueshme presidentes se re te Kosovës dr. Vjosa Osmanit

Avokatja e reformave Vjosa Osmani u zgjodh presidente e Kosovës

Dr. Osmani të dielen mblodhi në Parlament një shumicë prej 71 votash nga 120 deputetë, në votimin e tretë. Shpresa e një brezi të ri, Osmani premtoi të jetë “presidentja e të gjithëve”. Këto zgjedhje shënojnë mbërritjen në komandë të një klase politike të një brezi të ri të vendosur për t’i dhënë fund korrupsionit shkruan sot gazeta Le Temps.

« Të jesh i ri dhe grua në politikë është një krim i dyfishtë në Kosovë! » (« «Être jeune et femme en politique, c’est un double crime au Kosovo!» ») eshte titulli i intervistes se gazetes zvicerane Tirbune de Geneve me Vjosa Osmanin . « Në moshën 37 vjeç, deputetja Vjosa Osmani ishte kryetarja e parë e parlamentit në këtë shtet e lindur saktësisht dymbëdhjetë vjet më parë, sot eshte bere presidente e vendit.. » ka shkruar gazeta ne fjalë

Lëvizja reformiste e Vetëvendosjes së majtë të Kryeministrit të ri Albin Kurti aleat i Vjosa Osmanit, fitoi një fitore dërrmuese duke premtuar të zhdukte kapjen e burimeve shtetërore në territorin e përfshirë nga varfëria dhe paqëndrueshmëria politike.

« Figura më e popullarizuar politike e Kosovës, Vjosa Osmani u zgjodh në presidencën e vendit të Dielën nga deputetët. Këto zgjedhje shënojnë ardhjen në krye të një brezi të ri të vendosur për t’i dhënë fund korrupsionit… » akne sjhrkuzar mediat zvcereane duke ju rferuar agjhencise telegfrafike shtetore ATS/SDA, trasnmeton shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

« Profesoresha e drejtësisë Vjosa Osman është presidentja e re e vendit të saj. Zyra ishte e lirë që nga nëntori i vitit 2020 kur kreu i mëparshëm i shtetit Hashim Thaçi dha dorëheqjen me akuzat e ngritura nga Tribunali Special i Kosovës… » ka shkrur gazeta tjeter zvicerane Le Temps.

Zgjedhur në raundin e tretë

Gazeta « Tribune de Geneve » ka sjhrkuar se  « Lëvizja reformiste e Vetëvendosjes së majtë të Kryeministrit të ri Albin Kurti aleat i Vjosa Osmanit, një avokat 38-vjeçar, kishte arritur një fitore të madhe duke premtuar të zhdukte kapjen e burimeve shtetërore në territorin e përfshirë nga varfëria dhe paqëndrueshmëria politike.

Zgjedhjet legjislative të shkurtit i kishin dhënë fund rënies së rojes së vjetër të ish-komandantëve të pavarësisë kosovare nga lufta kundër forcave serbe (1998-99).

Dy javë pas inaugurimit nga Parlamenti i qeverisë së Albin Kurtit, Vjosa Osmani fitoi një shumicë të thjeshtë prej 71 votash nga 120 deputetë në votimin e tretë. Por kjo fitore mbeti e pasigurt deri në momentin e fundit, për shkak të bojkotit të seancës parlamentare nga partitë e opozitës. Takuar fillimisht të Shtunën, Parlamenti u detyrua të pezullojë operacionet deri të nesërmen, kuorumi i 80 deputetëve të nevojshëm për të vërtetuar zgjedhjen e presidentit nuk ishte përmbushur.

Vend i rrënuar nga sëmundjet ekonomike dhe sociale

Profesorja e drejtësisë, Vjosa Osmani tashmë ka mbajtur presidencën e përkohshme për disa muaj, duke zëvendësuar Hashim Thaçin, i akuzuar për krime lufte në nëntor nga drejtësia ndërkombëtare.

Ekipi i ri do të ketë shumë për të bërë në një Kosovë të minuar nga sëmundjet ekonomike dhe sociale, ku paga mesatare është 500 euro dhe ku të rinjtë, të ballafaquar me një normë papunësie prej 50%, po kërkojnë masivisht shpëtimin e tyre në emigracion në Zvicër ose Gjermania.

Derniers articles

Situate e tendosur ne Kosove pas vrasjes te nje polici nga bandat serbe / Diaspora kosovare po flasin per mobilizim. Kurse ne Zvicer paralajmerohen...

Prishtine, 24 shtstor -Sot ne oret e hershme ne Veri te Kosoves eshte vrare nje police dhe nje tjeter eshte plagosur, njofton nga Prishtina...

Sot ne Veri te Kosoves bandat kriminale serbe vrasin nje police kosovar. Analistet akuzojne Borrell, Lajcak dhe Vucic per nxitje per lufte

Prishtine, 24 shtstor -Sot ne oret e hershme ne Veri te Kosoves eshte vrare nje police dhe nje tjeter eshte plagosur, njofton nga Prishtina...

Kryeministri Kurti dhe deputeti Wermuth ne Olten uruan fitore kandidateve shqiptare per deputete ne parlamentin zviceran ne zgjedhjet e tetorit

Olten, 23 shtator -Pas nje dite takime, biseda dhe akivitete ne presidencen e Konfederates zvicerane dhe me kandidatet shqiptar qe do garojne per deputete...

Le député genevois Arbër Jahija salue le Premier ministre kosovar. Voici ce qu’il a écrit de la rencontre avec Albin Kurti

Après la réunion bilatérale avec le président suisse Alain Berset, le Premier ministre du Kosovo, Albin Kurti, ainsi que la ministre de la Culture,...

Deputeti nga Gjeneva Arbër Jahija pershendet kryeministrin kosovar. Ja cfare shkruan ai nga takimi me Albin Kurtin

Pas takimit dypalësh me Presidentin e Zvicrës, Alain Berset, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, së bashku me ministrin e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla...