6.9 C
Berne
mardi 5/03/2024

Editorial

Kosovë, denimi për falsifikim të testeve « negativ » të PCR me 8 vjet burg! Policia zgjeron kontrollet!

Prishtinë, 8 shtator -Raste të shumta të falsifikimit të testeve të koronavirusit janë kapur ditëve të fundit nga policia në Kosovë, Serbi, Maqedoni të Veriut, Shqiperi...

Ambasadori zviceran në OKB: Qeveria jonë mbështet dialogun e Brukselit, ai duhet të vazhdoj

Gjenevë, 8 shtator -Në prag te Sesionit te 48-te te Keshillit te te Drejtave te Njeriut (La 48ème session du Conseil des droits de...

Mërgimtarët në Zvicër: Sikur paratë e biletave nga Alba-Festival të dedikoheshin të varfurve në Kosovë apo kunder COVID-19 ndoshta koncerti do të mbahej

Zurich, 7 shtator -"Alba Festival”, që njihet si nje koncert i madh fitmprures ne Zvicer , i cili pritej të mbahej në shtator në...

Ngritet alarmi ne gazetat zvicerane: Kosova dhe vende tjera te ballkanit falsifikojne testet e Covid-19!

Bernë, 6 shtator -Në Kosovë dhe vendet tjera te ballkanit zbulohen laboratore për teste flaso të PCR. Policia arreston dhjetra persona. Qindra teste “negativ”...

Në Kosovë dhe vendet tjera te ballkanit zbulohen laboratore për teste falso të PCR.

Prishtinë, 4 shtator -Policia e Kosovës sot ka arrestuar në flagrancë dy persona në një laborator në Podujevë, të cilët kanë lëshuar teste të...

Nje parti zvicerane SVP (UDC) shqiptaret e akuzonin per diskriminim, mbron shqiptaret

“Nuk ka më agjitacion kundër shqiptarëve" SVP e re zbulon zemrën e saj për të huajt në luftën kundër ligjit Covid” («Schluss mit Hetze gegen...

Shqipe Krasniqi nga AKR angazhohet për një Lipjan më të zhvilluar me prijes serioz dhe profesional

Prishitnë, 4 shtator -Shqipe Krasniqi nga radhët e AKR-së në Lipjan, kordinatoorja e parë e nje partie ne kete komunë, është bartëse e listës...

COVID-19, Zvicra anulon festivalin shqiptarëve. Organizatoret tmerrohen, ju mbeten ne dore 20 mijë bileta!

Bernë, 2 gusht -Organizatorët janë të tronditur. Kantoni i Cyrihut tërheq miratimin për festivalin muzikor shqiptar dhe shqyrton vendimin nga pikëpamja ligjore. Kantoni i Cyrihut ka...

Presidentja Osmani me një apel për diasporën shqiptare në Zvicër

Interlaken, 1 shtator (Nefail Maliqi) Presidentja e Republikes se Kosoves dr.Vjosa Osmani po qendron per nje vizite dy ditore ne Zvicer per te marrur...

Ata që refuzojnë të marrin vaksinën Anti-Covid janë « terroristë » të verbër!

Nefail Maliqi: Mos u merrni me thashethme, merrni veksinen nese e duani jeten tuaj dhe te tjereve. Ata qe refuzojne vaksinen jane terroriste, ata...

Dernier articles

Siguria e Ballkanit: Pa liderin dhe ish-kryeministrin shqiptar Sali Berishën nuk do te kishte anëtarsim te NATO-s e as feste sot në Kuçovë

Tirane 4 mars -Shqipëria ka inauguruar një bazë ajrore të modernizuar me fondet e NATO-s në Kuçovë, duke forcuar praninë e Aleancës në Ballkan...

Visar Robelli, zgjedhet kryetar i ri i Rrjeti i Bizneseve në Zvicrën Qendrore

Luzern, 1 mars - Në Luzern te Zvicres jane mbledhour anëtarë dhe fararistë  nga mabre Zvicra për të mbajtur kuvendin e kryesise së re...

Ku ishin e ku janë shokët e komandatit legjendar Adem Jashari?

Nga Reshat Sahitaj Të shkruash për figurën e komandantit legjendar Adem Jashari dhe rezistencën si dhe sakrificën e kësaj familjeje është një barrë dhe përgjegjësi...

Shqiperia kryeson në listen e kriminelëve në burgjet e Zvicrës. Aty edhe flamuri kuqezi

Bernë, 4 mars  -Sipas burimeve nga Berna, Zvicra aktualisht ka 89 burgje me 7196 vende. Burgu me i vogel ka 5 të burgosur kurse...

Vazhdon eksodi nga shteti i rremë i Serbisë, serbët janë në panik sepse po ikin edhe nxënësit dhe arsimtarët. Për cdo vit Serbia humbë,...

Beograd, 4 mars -Vërehet nje eksod masiv e qytetareve serb nga e ashtuqujtuar "shteti i Serbise" te cilet  largohen masovikisht te zhgenjyer nga vendi...