6.9 C
Berne
mardi 5/03/2024

Biden – Erdoganin, diskutojnë mënyrat që SHBA dhe Turqia të shmangin krizat

Pas javësh tensionesh, liderët do të mbajnë një takim në G20 ku do të diskutojnë gjithashtu çështjet rajonale që përfshijnë Sirinë dhe Libinë Presidenti i SHBA, njfton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Joe Biden planifikon t’i thotë presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan në një takim të mëngjesit të së dielës në samitin e Grupit 20 se të dy vendet duhet të gjejnë mënyra për të shmangur krizat në aleancën e tyre, e cila është testuar kohët e fundit nga blerja e Rusisë nga Turqia. bëri sistemin e mbrojtjes raketore S-400 dhe kërcënimin e tij për të mos njohur më të dërguarin e SHBA-së.

 

Të dy udhëheqësit planifikojnë gjithashtu të diskutojnë çështjet rajonale që përfshijnë Sirinë dhe Libinë, tha të shtunën një zyrtar i lartë i administratës amerikane. Zyrtari këmbënguli për anonimitetin për të diskutuar bisedën e ardhshme midis Biden dhe Erdogan. Roli i Turqisë si një aleat i NATO-s është vënë nën një vëzhgim të ashpër javët e fundit. Erdogan tha në një tubim të 23 tetorit se 10 ambasadorë të huaj që kërkuan lirimin e një filantropi të burgosur duhet të shpallen persona non grata. Të dërguarit, përfshirë përfaqësuesit e SHBA-së, Francës dhe Gjermanisë, kishin lëshuar më parë një deklaratë duke kërkuar zgjidhjen e çështjes së Osman Kavala, një biznesmen dhe filantrop i mbajtur në burg që nga viti 2017 pa qenë i dënuar për një krim. Erdogan nuk e ndoqi kërcënimin. Por kjo reflektoi tensionet në rritje me Shtetet e Bashkuara.

« Nuk mund të them sinqerisht se ka një proces të shëndetshëm në marrëdhëniet turko-amerikane, » citoi agjencia shtetërore e lajmeve Anadolu të thoshte Erdogan në shtator. Merrni edicionin ditor të Times of Israel me email dhe mos i humbisni kurrë historitë tona kryesore Adresa e emailit të buletinit Duke u regjistruar, ju pranoni kushtet Të dy udhëheqësit nuk u takuan për bisedime dypalëshe në margjinat e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së në shtator.

Që kur Biden u bë president, ata janë takuar vetëm në qershor në një samit të NATO-s, ku diskutuan mundësinë që Turqia të sigurojë dhe operojë aeroportin ndërkombëtar Hamid Karzai në Kabul. Por këto plane u zhdukën pasi talebanët morën me shpejtësi kontrollin e Afganistanit në mes të largimit të ushtrisë amerikane.

Presidenti turk ka treguar gatishmëri për blerjen e një sistemi të dytë rus të mbrojtjes raketore, pavarësisht nga polemikat e krijuara nga marrëveshja e tij e vitit 2017 për blerjen e sistemit S-400 të prodhuar nga Rusia. Në një intervistë në shtator me CBS News, Erdogan tha se Turqisë nuk i ishte dhënë opsioni për të blerë raketa Patriot të prodhimit amerikan. Ai tha gjithashtu se SHBA nuk kishte dorëzuar avionë stealth F-35 pavarësisht një pagese prej 1.4 miliardë dollarësh. Turqia u përjashtua nga programi F-35 dhe zyrtarët e mbrojtjes u sanksionuan pasi bleu sistemin e mbrojtjes raketore S-400 të prodhuar nga Rusia.

Derniers articles

Siguria e Ballkanit: Pa liderin dhe ish-kryeministrin shqiptar Sali Berishën nuk do te kishte anëtarsim te NATO-s e as feste sot në Kuçovë

Tirane 4 mars -Shqipëria ka inauguruar një bazë ajrore të modernizuar me fondet e NATO-s në Kuçovë, duke forcuar praninë e Aleancës në Ballkan...

Visar Robelli, zgjedhet kryetar i ri i Rrjeti i Bizneseve në Zvicrën Qendrore

Luzern, 1 mars - Në Luzern te Zvicres jane mbledhour anëtarë dhe fararistë  nga mabre Zvicra për të mbajtur kuvendin e kryesise së re...

Ku ishin e ku janë shokët e komandatit legjendar Adem Jashari?

Nga Reshat Sahitaj Të shkruash për figurën e komandantit legjendar Adem Jashari dhe rezistencën si dhe sakrificën e kësaj familjeje është një barrë dhe përgjegjësi...

Shqiperia kryeson në listen e kriminelëve në burgjet e Zvicrës. Aty edhe flamuri kuqezi

Bernë, 4 mars  -Sipas burimeve nga Berna, Zvicra aktualisht ka 89 burgje me 7196 vende. Burgu me i vogel ka 5 të burgosur kurse...

Vazhdon eksodi nga shteti i rremë i Serbisë, serbët janë në panik sepse po ikin edhe nxënësit dhe arsimtarët. Për cdo vit Serbia humbë,...

Beograd, 4 mars -Vërehet nje eksod masiv e qytetareve serb nga e ashtuqujtuar "shteti i Serbise" te cilet  largohen masovikisht te zhgenjyer nga vendi...