3 C
Berne
mardi 21/03/2023

Biden – Erdoganin, diskutojnë mënyrat që SHBA dhe Turqia të shmangin krizat

Pas javësh tensionesh, liderët do të mbajnë një takim në G20 ku do të diskutojnë gjithashtu çështjet rajonale që përfshijnë Sirinë dhe Libinë Presidenti i SHBA, njfton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Joe Biden planifikon t’i thotë presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan në një takim të mëngjesit të së dielës në samitin e Grupit 20 se të dy vendet duhet të gjejnë mënyra për të shmangur krizat në aleancën e tyre, e cila është testuar kohët e fundit nga blerja e Rusisë nga Turqia. bëri sistemin e mbrojtjes raketore S-400 dhe kërcënimin e tij për të mos njohur më të dërguarin e SHBA-së.

 

Të dy udhëheqësit planifikojnë gjithashtu të diskutojnë çështjet rajonale që përfshijnë Sirinë dhe Libinë, tha të shtunën një zyrtar i lartë i administratës amerikane. Zyrtari këmbënguli për anonimitetin për të diskutuar bisedën e ardhshme midis Biden dhe Erdogan. Roli i Turqisë si një aleat i NATO-s është vënë nën një vëzhgim të ashpër javët e fundit. Erdogan tha në një tubim të 23 tetorit se 10 ambasadorë të huaj që kërkuan lirimin e një filantropi të burgosur duhet të shpallen persona non grata. Të dërguarit, përfshirë përfaqësuesit e SHBA-së, Francës dhe Gjermanisë, kishin lëshuar më parë një deklaratë duke kërkuar zgjidhjen e çështjes së Osman Kavala, një biznesmen dhe filantrop i mbajtur në burg që nga viti 2017 pa qenë i dënuar për një krim. Erdogan nuk e ndoqi kërcënimin. Por kjo reflektoi tensionet në rritje me Shtetet e Bashkuara.

« Nuk mund të them sinqerisht se ka një proces të shëndetshëm në marrëdhëniet turko-amerikane, » citoi agjencia shtetërore e lajmeve Anadolu të thoshte Erdogan në shtator. Merrni edicionin ditor të Times of Israel me email dhe mos i humbisni kurrë historitë tona kryesore Adresa e emailit të buletinit Duke u regjistruar, ju pranoni kushtet Të dy udhëheqësit nuk u takuan për bisedime dypalëshe në margjinat e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së në shtator.

Që kur Biden u bë president, ata janë takuar vetëm në qershor në një samit të NATO-s, ku diskutuan mundësinë që Turqia të sigurojë dhe operojë aeroportin ndërkombëtar Hamid Karzai në Kabul. Por këto plane u zhdukën pasi talebanët morën me shpejtësi kontrollin e Afganistanit në mes të largimit të ushtrisë amerikane.

Presidenti turk ka treguar gatishmëri për blerjen e një sistemi të dytë rus të mbrojtjes raketore, pavarësisht nga polemikat e krijuara nga marrëveshja e tij e vitit 2017 për blerjen e sistemit S-400 të prodhuar nga Rusia. Në një intervistë në shtator me CBS News, Erdogan tha se Turqisë nuk i ishte dhënë opsioni për të blerë raketa Patriot të prodhimit amerikan. Ai tha gjithashtu se SHBA nuk kishte dorëzuar avionë stealth F-35 pavarësisht një pagese prej 1.4 miliardë dollarësh. Turqia u përjashtua nga programi F-35 dhe zyrtarët e mbrojtjes u sanksionuan pasi bleu sistemin e mbrojtjes raketore S-400 të prodhuar nga Rusia.

Derniers articles

Shefi OKB-se mbeshtet marreveshjen e Ohrit mes dy shteteve fqinje Kosoves dhe Serbise

Berne, 20 mars -Sekretari i Përgjithshëm mirëpret njoftimin e fundit nga Bashkimi Evropian për një marrëveshje nga palët për zbatimin e Marrëveshjes për rrugën...

Nga Brukseli ne Ohër, Zotimi gojor ka peshe!..

Shkruan: Muhamet MAVRAJ Zotimi gojor ka peshe, por eshte dicka tjeter nga nenshkrimi i dokumenteve. Dialogu, bisedimet, takimet jane me te mira sesa izolimet ose konfliktet...

Përfunduan diskutimet maratonike në Ohër mes Kurtit dhe Vucicit nën patronazhin e BE-së. Arrihet marreveshje, por presidenti serb refuzoi te nenshkruaj

Oher, 18 mars -Rundi i bisedimeve maratonike mes liderëve të Kosovës dhe Serbisë pas 12 oresh ka përfunduar. Mesohet se ka një dakordim mes...

Le Conseil fédéral adopte le rapport sur l’exercice du droit de vote depuis l’étranger

Berne, 17 mars Lors de sa séance du 17 mars 2023, le Conseil fédéral a adopté un rapport sur l’exercice du droit de vote...

Këshilli Federal miraton raportin për ushtrimin e të drejtës së votës nga jashtë

Bernë, 17 mars –Gjatë mbledhjes së 17 marsit 2023, Këshilli Federal miratoi një raport për ushtrimin e të drejtës së votës nga zviceranët jashtë...