2.4 C
Berne
lundi 6/02/2023

Washingtoni dhe Ankara intensifikojne bashkepunimin. Biden dhe Erdogan shtrengojne duart per ditë më të mira

Rome, 31 tetor -Në margjinat e G20, presidenti amerikan dhe ai turk janë zotuar të forcojnë marrëdhëniet (dypalëshe) dhe të krijojnë një mekanizëm të përbashkët “për këtë qëllim, njoftin gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Presidenti i SHBA Joe Biden dhe homologu i tij turk Rexhep Tajip Erdogan u zotuan të dielën në Romë të bashkëpunojnë më mirë për të përmirësuar marrëdhëniet veçanërisht të tensionuara, sipas Ankarasë dhe Shtëpisë së Bardhë.

Në margjinat e G20 në Romë, të dy burrat “patën një bisedë shumë konstruktive.
(Biden) e ka bërë të qartë dëshirën e tij për të pasur marrëdhënie konstruktive me Turqinë dhe për të gjetur një mënyrë efektive për t’u marrë me mosmarrëveshjet tona”, u tha gazetarëve në kushte anonimiteti një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë.

Derniers articles

Edhe Kosova në Forumin Ndërkombëtar të Bashkëpunimit në Zvicër 15-16 shkurt Gjenevë

Gjenevë, 6 shkurt -Nën titullin “Edukimi për të ardhmen”, Kongresi Vjetor i Bashkëpunimit Ndërkombëtar të Zvicrës do t'i kushtohet temës së arsimit dhe do...

Jeta sekrete e kreut të kishës ruse në Zvicër..Prift, spiun i KGB, propagandist dhe mbeshtës terrorin rus mbi fëmijët dhe popullaten civile ne Ukraine

Patriarku Kirill (majtas) me Vladimir Putin gjatë një Bernë, 6 shkurt -Patriarku i Moskës, Kirill I mbron pushtimin e Ukrainës dhe mallkon Perëndimin. Por ai...

Beogradi « njeh » Republikën e Kosovës! E konfirmon qeveria serbe në komunikatën zyrtare (DOC.)

Faqja zyrtare e Qeverisë së Serbisë Prishtine/Beograd, 5 shkurt -Serbia pranon zyrtarisht në komunikimet e saj të publikuara online se Kosova është republikë. Një nga faktet...

Po të ishte dorëzuar Sali Berisha…

Shkruan: Hysni GURRA Nëse Sali Berisha nuk do të ishte ky karakter njerëzor dhe ky karakter politik që është, i cili nuk dorëzohet, nuk trembet,...

Shqipëria do të duhej tërheq ambasadorin e saj nga Beogradi!

Shkruan: Refik HASANI Shqipëria, do të duhej tërheq ambasadorin e saj nga Beogradi, sepse Serbia  gjithnjë po vazhdon të ushqej e helmoj  popullin e vetë,...