22.5 C
Berne
samedi 10/06/2023

Washingtoni dhe Ankara intensifikojne bashkepunimin. Biden dhe Erdogan shtrengojne duart per ditë më të mira

Rome, 31 tetor -Në margjinat e G20, presidenti amerikan dhe ai turk janë zotuar të forcojnë marrëdhëniet (dypalëshe) dhe të krijojnë një mekanizëm të përbashkët “për këtë qëllim, njoftin gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Presidenti i SHBA Joe Biden dhe homologu i tij turk Rexhep Tajip Erdogan u zotuan të dielën në Romë të bashkëpunojnë më mirë për të përmirësuar marrëdhëniet veçanërisht të tensionuara, sipas Ankarasë dhe Shtëpisë së Bardhë.

Në margjinat e G20 në Romë, të dy burrat “patën një bisedë shumë konstruktive.
(Biden) e ka bërë të qartë dëshirën e tij për të pasur marrëdhënie konstruktive me Turqinë dhe për të gjetur një mënyrë efektive për t’u marrë me mosmarrëveshjet tona”, u tha gazetarëve në kushte anonimiteti një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë.

Derniers articles

Ismajl Kadare: Tirana dhe Prishtina duhet jo vetëm të shqetësohen, por të veprojne me shumë për shqiptaret e diskriminuar në Luginën e Preshevës

EKSKLUZIVE - Prishtinë, 8 qershor -Shkrimtari yne i njohur me renome botërore, z.Ismajl Kadare po merr pjesë në edicionin e 23-të Panairit të Librit...

Stano nga BE ja ben « dardhe » Edi Ramës rreth nje far drafti të tij për Kosovën. Brukseli i përgjigjet Ramës se « Falemnderit, por ne...

BE vlerëson kontributin e Shqipërisë, por për Asociacionin vetëm në kuadër të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë Lidhur me përgatitjen e draft-statutit për Bashkimin e...

Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark në Prishtinë: Ështe e drejtë e Kosovës që të forcojë sovranitetin e saj dhe të kontrollojë veriun si...

Prishtinë, 9 Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark, ne bisede me redaktorin per marëdhënie nderkombëtare te gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka thënë...

Nefail Maliqi: Me Vokrrin ne seline e UEFA-s, punuam bashk me vite te tera derisa ja arritem qellimit. Ai mbetet ambasador i futbollit kombetar...

Para pese vitesh (3 maj 2016) gazetari yne Nefail Maliqi kumton lajmin i pari nga selia e UEFAs, rrespektvisht nga Asambleja e Pergjtishme e...

Pas terrorit në Serbi kundër fëmijeve, vazhdon në Francë. Terroristi me kryq n’qafe Abdalmasih H. bërtiti « Në emër të Jezu Krishtit », pasi masakroi fëmijet...

Gjeneve, 9  qershor -Katër fëmijë, në veçanti, u plagosën me thikë gjatë një sulmi, të enjten, 8 qershor, në Annecy (Haute-Savoie). Pas terrorin kunder...