24.5 C
Berne
samedi 10/06/2023

Dr.Aurora M. Dollenberg, presidente FME, permes RTK-se sygjeron Shqiperine dhe Kosoven te vaksinojne femijet!

FDA së shpejti do të vendosë për lejimin me procedurë të përshpejtuar të një vaksine BioNTech për fëmijët nga mosha 5 deri në 12 vjeç. Vendimi në SHBA merret javën e ardhshme, ndërkohë që pritet edhe në Evropë.

Dr.Aurora M. Dollenberg presidente e Federates se Mjekeve ne Evrope, sygjeron Shqiperine dhe Kosoven te vaksinojne femijet!

Mjekja e njihur shqiptare nga Gjermania ne nje interviste per RTK ka deklaruar se «pasi deri me sot jane valsionuar me milion gemije ne Gjermani, Evrope dhe bote tek te cilet nuk ka shkaktuar kurrefare pasojash, ka marrur ngjyren jeshile oer t’u vaksionuar efhe femijet tane ne Shqiperi, kisove dhe ne ballkan. Prandaj nuk ka vend ketu per frike dhe buk duhet hezituar ne kete drejtim.. »

Pyetja nëse fëmijët duhet të vaksinohen kundër koronavirusit nuk shtrohet për Majën dhjetëvjeçare. Ajo ishte e lumtur që ishte ndër fëmijët e parë të kësaj moshe në botë që mori vaksinën e BioNTech-Pfizer.

Maja ishte pjesë e një studimi në Shtetet e Bashkuara që mund t’i hapte rrugën miratimit të vaksinës mRNA të BioNTech-Pfizer për fëmijët nën moshën 12 vjeqare.

 

Derniers articles

Ismajl Kadare: Tirana dhe Prishtina duhet jo vetëm të shqetësohen, por të veprojne me shumë për shqiptaret e diskriminuar në Luginën e Preshevës

EKSKLUZIVE - Prishtinë, 8 qershor -Shkrimtari yne i njohur me renome botërore, z.Ismajl Kadare po merr pjesë në edicionin e 23-të Panairit të Librit...

Stano nga BE ja ben « dardhe » Edi Ramës rreth nje far drafti të tij për Kosovën. Brukseli i përgjigjet Ramës se « Falemnderit, por ne...

BE vlerëson kontributin e Shqipërisë, por për Asociacionin vetëm në kuadër të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë Lidhur me përgatitjen e draft-statutit për Bashkimin e...

Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark në Prishtinë: Ështe e drejtë e Kosovës që të forcojë sovranitetin e saj dhe të kontrollojë veriun si...

Prishtinë, 9 Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark, ne bisede me redaktorin per marëdhënie nderkombëtare te gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka thënë...

Nefail Maliqi: Me Vokrrin ne seline e UEFA-s, punuam bashk me vite te tera derisa ja arritem qellimit. Ai mbetet ambasador i futbollit kombetar...

Para pese vitesh (3 maj 2016) gazetari yne Nefail Maliqi kumton lajmin i pari nga selia e UEFAs, rrespektvisht nga Asambleja e Pergjtishme e...

Pas terrorit në Serbi kundër fëmijeve, vazhdon në Francë. Terroristi me kryq n’qafe Abdalmasih H. bërtiti « Në emër të Jezu Krishtit », pasi masakroi fëmijet...

Gjeneve, 9  qershor -Katër fëmijë, në veçanti, u plagosën me thikë gjatë një sulmi, të enjten, 8 qershor, në Annecy (Haute-Savoie). Pas terrorin kunder...