22.5 C
Berne
samedi 10/06/2023

Bernë, Parlementi i Zvicres pushtohet me amblemen e OKB-së

Bernë, 26 prill  -Projeksioni i emblemës së KB mbi ndërtesën e parlamentit simbolizon angazhimin e Zvicrës për multilateralizmin, njofotn nga Berna gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Pandemia aktuale e ka bërë akoma më të qartë rëndësinë e një përgjigje shumëpalëshe ndaj sfidave globale të përcaktuara në Axhendën 2030. Zyra të mira, parandalimi dhe zgjidhja e konflikteve, ndërmjetësimi, promovimi i dialogut: këto janë vetëm disa. Midis instrumenteve në dispozicion të Zvicrës të japë kontributin e saj për paqen dhe sigurinë në botë, një bosht përparësor i politikës së saj të jashtme.

Zvicra ndërton ura: kjo është ajo që ne shpesh dëgjojmë për angazhimin e Zvicrës si një shtet pritës, si një ndërmjetës ose si një anëtar i organizatave ndërkombëtare. Por çfarë sjell në veçanti në multilateralizmin? Çfarë po bëjnë ekspertët zviceranë në organizatat ndërkombëtare? Për të zhvilluar këtë temë, le të marrim si pikënisje Gjenevën ndërkombëtare, selinë e dialogëve për paqen.

Zvicra anetare e KS të OKB-së – 2023

Për herë të parë që nga anëtarësimi në Kombet e Bashkuara 20 vjet më parë, Zvicra është një kandidate për një vend jo të përhershëm në Këshillin e Sigurimit për një mandat dy-vjeçar. Pasi të ketë kryer konsultime të thelluara brenda Parlamentit, Këshilli Federal vendosi të paraqesë kandidaturën e Zvicrës në 2011, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Prandaj, Këshilli Federal dhe Parlamenti e kanë konfirmuar këtë kandidaturë në disa raste. Zgjedhjet për periudhën 1 janar 2023 deri më 31 dhjetor 2024 do të mbahen në qershor 2022 në New York City. Organi zgjedhor është Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara, e cila bashkon 193 shtete.

Derniers articles

Ismajl Kadare: Tirana dhe Prishtina duhet jo vetëm të shqetësohen, por të veprojne me shumë për shqiptaret e diskriminuar në Luginën e Preshevës

EKSKLUZIVE - Prishtinë, 8 qershor -Shkrimtari yne i njohur me renome botërore, z.Ismajl Kadare po merr pjesë në edicionin e 23-të Panairit të Librit...

Stano nga BE ja ben « dardhe » Edi Ramës rreth nje far drafti të tij për Kosovën. Brukseli i përgjigjet Ramës se « Falemnderit, por ne...

BE vlerëson kontributin e Shqipërisë, por për Asociacionin vetëm në kuadër të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë Lidhur me përgatitjen e draft-statutit për Bashkimin e...

Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark në Prishtinë: Ështe e drejtë e Kosovës që të forcojë sovranitetin e saj dhe të kontrollojë veriun si...

Prishtinë, 9 Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark, ne bisede me redaktorin per marëdhënie nderkombëtare te gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka thënë...

Nefail Maliqi: Me Vokrrin ne seline e UEFA-s, punuam bashk me vite te tera derisa ja arritem qellimit. Ai mbetet ambasador i futbollit kombetar...

Para pese vitesh (3 maj 2016) gazetari yne Nefail Maliqi kumton lajmin i pari nga selia e UEFAs, rrespektvisht nga Asambleja e Pergjtishme e...

Pas terrorit në Serbi kundër fëmijeve, vazhdon në Francë. Terroristi me kryq n’qafe Abdalmasih H. bërtiti « Në emër të Jezu Krishtit », pasi masakroi fëmijet...

Gjeneve, 9  qershor -Katër fëmijë, në veçanti, u plagosën me thikë gjatë një sulmi, të enjten, 8 qershor, në Annecy (Haute-Savoie). Pas terrorin kunder...