9.3 C
Berne
jeudi 6/05/2021

Në festivalin e filmit në Zvicër çmimi kryesor shkon tek “Nostromo” i regjisorit shqiptar Fisnik Maxville

Doana ne Aeroportin e Gjenevës (Fotot: Le Canton27.ch)

Në Konkursin Kombëtar te festivalit zviceran ‘Visions du Réel’ çmimi kryesor u fitua nga kineasi kosovar i lindur në Zvicër, Fisnik Maxville për “Nostromo”. Çmimi Special i Jurisë në këtë kategori iu dha “Kronikave të asaj kohe” nga dyshja artistike zvicerane Maria Iorio dhe Raphaël Cuomo, njfton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Në festivalin zviceran ‘Visions du Réel’ ne Nyon dha cmimin “Grand Prix” të Dielën a kaluar për regjisoren Jessica Beshir për filmin e saj rreth fermerëve etiopianë që përdorin virtytet e kaçubës që kultivojnë për t’i shpëtuar jetës së tyre të mjerueshme të përditshme

“Nostromo” i kineastit zviceran me origjinë kosovare, Fisnik Maxville

Featured ImageRealizimi i filmave në kuadër të emocioneve që shpalosen tërësisht në një histori eksperimentale jashtëzakonisht të vrazhdë është gjithmonë një nisje e rrezikshme, e sidomos kur ato emocione rezonojnë fuqishëm me situatën pandemike e cila aktualisht po vë në pikëpyetje të gjitha mundësitë për të jetuar me të tjerët duke çuar në një përfundim të distancuar nga “turma e çmendur”, e pikërisht këtë histori e sjell edhe regjisori Fisnik Maxville në dokumentarin e tij “Nostromo’’.

‘’Nostromo’’, ngërthen në vete tre histori të tre personazheve të dokumentarit, i cili për regjisorin radhitet si dokumentari i tij i tretë me metrazh të gjatë.

Çmimi kryesor i Festivalit Ndërkombëtar të Filmit Vizionet du Réel në Nyon, Çmimi i Madh, iu dha të shtunën në mbrëmje regjisores meksikano-etiopiane Jessica Beshir. Filmi i tij “Faya Dayi” tregon historinë e fermerëve etiopianë, jeta e të cilëve sillet rreth kultivimit të gjetheve khat, një produkt psikotrope.

“Ndërthurja e një shëmbëlltyre të lashtë Sufi me një meditim rigoroz mbi punën, shfrytëzimin dhe mërgimin dhe lëvizjen e lirë midis niveleve të ndryshme të realitetit dhe vetëdijes, Jessica Beshir krijoi një fabul si në ëndërr për kohët tona të pasigurta,” shpjegoi juria, cituar në një njoftim për shtyp. “Faya Dayi” është një bashkëprodhim Amerikan, Etiopian dhe Katar.

Dallimi tjetër i konkursit ndërkombëtar të filmave me metrazh të gjatë, Çmimi Special i Jurisë, iu dha ex aequo “1970” nga Poloni Tomasz Wolski dhe “Les Enfants Terribles” nga Turk Ahmet Necdet Cupur. Filmi i parë është një “përgjigje tërheqëse dhe imagjinare ndaj një ngjarjeje vendimtare në luftën polake për demokraci”, i dyti është një “kronikë intime dhe universale e një grindjeje familjare tragjike”.

Dy çmime zvicerane

Çmimi i Konkursit të Dritave të Djegura shpërblen “Duke kërkuar Kuaj” me regji të Boshnjakut Stefan Pavlovi. Çmimi Special i Jurisë në këtë kategori njeh regjisoren argjentinase Natalia Garayalde për filmin e saj “Splinters”. Gjermani Sebastian Mez mori një përmendje të veçantë për “Boshllëkun e Madh”.

Edicioni i 52-të i Vizioneve du Réel përfundoi në teatrot e festivalit të Dielën, por vazhdon në internet deri të Martën e ardhshme. Çmimi i Zgjedhjes së Popullit dhe shifrat e audiencës do të lëshohen të Mërkurën, thanë organizatorët.

Derniers articles

Zvicra rrespekton vendimin e Tribunalit Special për mos lirimin e “zviceranëve” Hashim Thacin dhe Kadri Veselin në Hagë

Bernë, 6 maj -Gjykata Speciale javen e kaluar kishte refuzuar lirimin me kusht te Hashim Thaçit, Kadri Veselit dhe ish-anëtarëve tjerë të UÇK-së. Ata...

Peter Stano kerkon nga mediat në Kosovë dhe Serbi t’mos shpërndajnë lajme të rreme për të krijuar një mjedis toksik!

Bruksel/UE, 6 maj -Diteve te fundit ne disa media ne ballkanike (por jo edhe ne media serioze në perendim) por kryesisht ne ato serbe...

Lajmi i fundit nga Berna: Zvicra heq nga lista Kosovën nga “vendet në rrezik”. Ne liste mbetet Serbia

Bernë,  5 maj -Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG) ne Bernë posa ka aktualizuar listën e vendeve me rrezik. "Kosova dhe Maqedonia Ver....

Qou vadis gazetaria shqiptare! Pse mediat e Kosovës dhe Shqipërisër nuk citohen në mediat botërore?

Bernë, 5 maj -Në Kosovë a ka media te pavarura? Gazetaria në Kosovë a ka vdekur? A po konvertohet ajo nga profesioni në biznes?...

Arrijnë në Kosovë edhe 4,680 dozat e para të vaksinës Pfizer

Kanë arritur në Kosovë 4,680 dozat e para të vaksinës anti-COVID të llojit Pfizer, pjesë e kontingjentit të 95 mijë vaksinave Pfizer që Bashkimi...