17.9 C
Berne
samedi 20/07/2024

Vucic ne Davos vjen kokëulur, si president i gjysëm Serbisë dhe si nje politikan problematik i evropianëve dhe komunitetit nderkombëtar

Davos, 12 janar -Kryeministrat shqiptar i Kosoves Albin Kurti  do te jene pjesemarres në mesin e 30 politikanëve kryesorë botërorë në Davos. Ne Davos do te jete edhe Asleksander Vuçiç.  Por, Vucic, për dallim nga vitet e meparshem, sivjet në  Davos do jetë si president i gjysëm Serbisë dhe nje politikan problematik i evropianëve dhe komuniteti nderkombëtar, shkruan nga davosi gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Sipas kesaj gazete zvicderane janë kater gjëra qe ja humbën imazhin dhe mbeshtetjen e e ndekrombëtarëve Vucicit: Kosova (sulmi i terroriteve serbe ne Banjska),  vrasja e 18 fëmijeve serbe ne Beogard, politikan pro rusë dhe vjedhja e evtave ne zgjedhjet e fundit ne Serbi.

Tema e forumit të këtij viti, i cili do të mbahet nga data 15 deri më 19 janar në Davos, në Alpet zvicerane, do të jetë « Rindërtimi i besimit », dhe një temë tjetër e rëndësishme do të jetë lufta në Ukrainë. Presidenti i Serbisë, në deklaratën për shtyp atje në lidhje me Takimin e ardhshëm Vjetor në Davos, të mbajtur nga WEF, është klasifikuar në mesin e tridhjetë politikanëve kryesorë botërorë, të cilët marrin pjesë në takim, dhe që vijnë nga 120 vende. Nikoqir te sdamitit te sivjen ne davos do te jene presidentja e Konfederates zvicerane znj. Viola Amherd dhe shefi i diplomacise helvetike z.Ignazio Kassis, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton26.ch

Kater gjera qe ndikuan ne renien e Vucicit: Kosova (sulmi i terroriteve serbe ne Banjska),  vrasja e 18 fëmijeve serbe ne Beogard, politikan pro rusë dhe vjedhja e evtave ne zgjedhjet e fundit ne Serbi

Pos dy krymenistarve shqiptare, ne sa iti boter si vjen ne Davos do t ejene edhe presidenti izraelit Herzog, Volodymyr Zelensky dhe Anthony Blinken. Në Davos do të udhëtojnë edhe kryeministri i Kinës, presidenti i Francës, presidenti i ri i Argjentinës, kryeministri i Spanjës… Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Antonio Guterres, Drejtoresha e Përgjithshme e Fondit Monetar Ndërkombëtar Kristalina Georgieva, Do të marrin pjesë edhe Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg, Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë Tedros Adhanom, Gebrejesus dhe të tjerë.

Vucic ne Davos vjen kokëulur, si president i gjysëm Serbisë dhe si nje politikan problematik i evropianëve dhe komuniteti nderkombëtar. Ai, ashtu keshti ishte probleme vitin e  kaluar ne WEF  i cili ishte i vetmuar ne disa konferenca organizuar ne Forumin e Konomik boteror (shiko foton lart) ne Davos.

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq, fitues i 17 dhjetorit në një votim të dëmtuar nga parregullsi serioze, refuzon të mbështesë sanksionet kundër Rusisë dhe nuk ka braktisur ambicien për të rimarrë kontrollin e Kosovës, duke rrezikuar të heqë perspektivën e integrimit të vendit të tij në Bashkimin Evropian. .

Në Serbi ende po fryhet zemërimi kundër “vjedhjes së zgjedhjeve” të 17 dhjetorit.  Ndërkohë që disa misione ndërkombëtare po denoncojnë “parregullsi serioze”, presidenti Aleksandar Vuçiq sapo ka hequr dorë nga presioni mbi Kosovën. Sipas presidentit serb, zgjedhjet e 17 dhjetorit do të ishin “më të ndershmet dhe më të pastrat” që ka njohur Serbia.

Sipas gazets zvcierane Le Canton27.ch , vëzhguesit nga OSBE, Parlamenti Evropian dhe Këshilli i Evropës denoncojnë « parregullsi serioze ». Shpërndaje në Megjithatë, nga dita e votimit u raportuan mashtrime të shumta. Nga ana e tyre, vëzhgues nga OSBE, Parlamenti Evropian dhe Këshilli i Evropës denoncojnë « parregullsi serioze » dhe flasin për « kushte të padrejta » në të cilat u zhvilluan votat: u vërejt kërcënime, blerje votash dhe mbushje e kutive të votimit.

Në Beograd vazhdojne demonstzarata e serbeve, ku demonstruesit bëjnë thirrje për anulimin e rezultateve të zgjedhjeve. “Për dhjetë vjet jemi zhytur në baltën e një regjimi autoritar”, gjëmonte atë ditë juristi Filip Ejdus, një nga 14 intelektualët që nisën ProGlas gjatë fushatës elektorale, me objektivin “çlirimin e Serbisë”. Afro 200,000 qytetarë nënshkruan manifestin e tyre.

Derniers articles