25.5 C
Berne
mardi 23/07/2024

Steit Departameni amerikan per takimin e Sekretarit Blinken me presidenten e Kosovës Osmani dhe kryeministrin Kurti

Uasjington, 27 korrik -Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani dhe kryeministri Albin Kurti dje ne Shtepine e bardhe ne Ussjington janë takuar  me Sekretarin Amerikan të Shtetit, Antony Blinken.

Pas takimit në Uashington, zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Ned Price tha se gjatë takimit, Sekretari Blinken theksoi partneritetin e qëndrueshëm midis Shteteve të Bashkuara dhe Kosovës dhe se ai falënderoi të dy liderët për mbështetjen e tyre për Ukrainën dhe për mirëpritjen e afganëve që u larguan nga vendi pas Talibanët erdhën në pushtet, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Sekretari Antony J. Blinken, presidentja e Kosovës Vjosa Osmani dhe kryeministri i Kosovës Albin Kurti para takimit të tyre

Sekretari i Shtetit Antony J. Blinken ka takuar sot presidenten e Kosovës Vjosa Osmani dhe kryeministrin Albin Kurti në Uashington DC. Sekretari Blinken theksoi partneritetin e qëndrueshëm midis Shteteve të Bashkuara dhe Kosovës dhe Sekretari falënderoi liderët për mbështetjen e tyre të fortë për Ukrainën dhe pritjen bujare të afganëve.

sipas gezetes zvicerane Le Canton27ch duke ju teferuar burimeve te Steit departamentit amerikan «ata diskutuan rëndësinë e dialogut të lehtësuar nga BE-ja për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, me qendër njohjen reciproke, në rrugën drejt integrimeve euroatlantike »

SEKRETARJA BLINKEN: Mirëdita të gjithëve. Zonja Presidente, Kryeministër, mrekulli që ju kemi të dy këtu në Departamentin e Shtetit dhe në Shtetet e Bashkuara. Kosova është një partner i palëkundur i Shteteve të Bashkuara dhe mendoj se siç e dini të gjithë, ka një histori të gjatë dhe të fortë mes nesh, veçanërisht me Presidentin Biden, i cili ju dërgon përshëndetjet e tij të ngrohta për të dy.

Ne po punojmë së bashku për shumë çështje të ndryshme të importit në Shtetet e Bashkuara dhe në vendet tona. Dua t’ju falënderoj përsëri për pritjen bujare të afganëve në rrezik, mbështetjen e fortë që kemi parë që nga dita e parë për Ukrainën e përballur me agresionin rus, punën që po bëni në Samitin për Demokraci, duke përfshirë pritjen një samit për gratë, paqen dhe sigurinë – dhe, zonja Presidente, vlerësoj veçanërisht udhëheqjen tuaj në këtë drejtim. Dhe nesër do të nënshkruani një kompakt me Korporatën e Sfidës së Mijëvjeçarit – me rëndësi reale, veçanërisht kur bëhet fjalë për mbështetjen e përpjekjeve tuaja për të ndërtuar energji të rinovueshme.

Pra, ka shumë për të folur, ndërsa ne po punojmë për të gjitha këto çështje, si dhe, natyrisht, për çështje kritike të sigurisë rajonale që e di se do të kemi një shans për t’i diskutuar. Por kryesisht, është një kënaqësi dhe një nder t’ju mirëpres të dyve këtu në Departamentin e Shtetit. Faleminderit që erdhët.

PRESIDENTI OSMANI: Faleminderit shumë. Faleminderit zoti Sekretar. Më lejoni të filloj me një mesazh mirënjohjeje në emër të të gjithë popullit të Kosovës, jetët e të cilëve Amerika ndihmoi për të shpëtuar. Partneriteti ynë me Shtetet e Bashkuara nuk është vetëm i domosdoshëm, në fakt ai ka qenë ekzistencial gjatë gjithë historisë sonë. Ishte ekzistenciale për ne që të arrijmë lirinë tonë. Ai vazhdoi të ishte ekzistencial gjatë përpjekjeve tona për pavarësi, derisa arritëm pavarësinë, dhe kështu mbetet edhe sot, ndërkohë që ne zhvillohemi si një demokraci e lulëzuar. Kosova sot është vërtet një demokraci e lulëzuar, një shembull i asaj që bota demokratike e udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara mund të arrijë kur të bashkohet dhe të përballet me tiraninë dhe të sigurohet që liria të mbizotërojë mbi atë tirani dhe mbi regjimet gjenocidale.

Në të njëjtën mënyrë që na qëndruat pranë nesh në atë kohë dy dekada më parë, sot po qëndroni me Ukrainën. Kështu që unë dua t’ju siguroj në emër të Kosovës se edhe populli i Kosovës qëndron përkrah Ukrainës, siç e kemi treguar me miratimin e sanksioneve menjëherë, në të njëjtën ditë që Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian e kanë bërë këtë. Dhe, sigurisht, ne ripërtërijmë thirrjen tonë për të gjitha vendet në rajon për ta bërë këtë.

Siç e dini, zoti Sekretar, Putini do të vazhdojë të përpiqet të destabilizojë Evropën edhe përmes Ballkanit Perëndimor. Ne do të vazhdojmë të kemi nevojë për mbështetjen e palëkundur të Shteteve të Bashkuara, si dhe aleatëve tanë evropianë, për t’u siguruar që planet e Rusisë, si dhe përfaqësuesve të saj në rajon të ndalen. Për këtë arsye, ne mezi presim të punojmë me ju, me të gjithë administratën e Bidenit, për t’u siguruar që si linjat e para në mbrojtjen e demokracisë, të jemi të suksesshëm në mbrojtjen e vlerave tona të përbashkëta, të cilat janë themelet e vendit tonë.

Ne presim, së bashku me kryeministrin, të diskutojmë reformat – veçanërisht për shtetin e së drejtës – që po trajtojmë në vendin tonë dhe dua t’ju falënderoj për këtë mbështetje, si dhe për çdo hap të rrugës që kemi. bëri dhe në të njëjtën kohë mbështetjen që po marrim nga Shtetet e Bashkuara në fushën e mbrojtjes, sepse siç e dini, 23 vjet pas çlirimit të Kosovës, sot po shërbejmë krah për krah me ushtarët amerikanë në misionet paqeruajtëse në mbarë botën.

Për këtë dhe shumë më tepër, dua t’ju falënderoj. Kosova e pavarur, sovrane, e lirë është një realitet i pakthyeshëm që ju keni ndihmuar në krijimin. Ne do të punojmë dorë për dore çdo ditë së bashku me Shtetet e Bashkuara, si dhe me vendet e tjera demokratike në mbarë botën, për t’u siguruar që ky realitet të forcohet, të sigurohemi që pozita ndërkombëtare e Republikës së Kosovës të forcohet, dhe për të ecur përpara në vendin tonë të merituar në komunitetin euroatlantik. Faleminderit shumë për mirëseardhjen tuaj.

SEKRETARJA BLINKEN: Faleminderit.

Derniers articles