24.5 C
Berne
mercredi 17/07/2024

Takimi në selinë e OKB/ Guterres i përsërit kërkesën Vuçiçit: Dorëzo terroristët e Banjskës!

Berne, 24 prill -Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres u takua sot me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiç , në New York.

Ata diskutuan zhvillimet e fundit në rajonin e gjerë të Ballkanit Perëndimor, njofton nga burime pranë OKB-së gazeta zvicerane në gjuhën shqipe Le Canton27.ch.

Mësohet se gjatë këtij takimi të shkurtër të shefit të OKB-së me Vuçiç kanë biseduar kryesisht për zhvillimet ne Serbi, aktin e terroristëve serbë në Bansjkë 14 shtatorin e kaluar dhe mosdorëzimin e kriminelit serb, Milan Radoiçiç të kërkuar nga Interpol-i, për situatën në veri të Kosovës si dhe krizën e dialogut me Brukselin.

Derniers articles