17.9 C
Berne
samedi 20/07/2024

Presidenti slloven mbeshtet qëndrimet e kryeministrit Kurti për dialog me Serbinë, pa prekur kufijt, integritetin territorial të Republikes se Kosovës

Presidenti slloven Borut Pahor, ne intervisten ekskluzive per gazeten zvicerane Le Canton27.ch ka pershendetur misionin ndermjetesues të Miroslav Lajçak dhe angazhimin e tij ne dialogun Kosovë-Serbi. Lubljana zyrtare sot ka demantuar disa media kosovare, se gjoja Pahor do ta zëvendësojë Lajcakun.

Sopas kreut te shteti slloven « Me vjen mire qe kete proces e mbeshtet edhe qeveria, ashtu siq e thote Albin Kurti pa prekje te kufijve, kupto rrespektimin e integritertit territotorial të Republikes se Kosovës. »

«Por, nese Prishtina e Beigradi nuk zbatojnë marreveshjet e dialogu te nensrkuara deri me tash ne Bruksel nga vitit 2013, ky dialog i stergjatur mund te behet maratonik.., » ka thene Presidenti slloven Pahor nga takimi i fundit me redaktorin e gazetës zvicerane në shqip Le Canton27.ch Nefail Maliqin.

Vazhdimi i dialogut në mes Kosovës dhe Serbisë në rrethanat aktuale, kur vazhdon pandemia e koronavirusit, po zhagitet. Por, ky proces nuk është lënë në harresë, qoftë nga akterët në bisedime – Kosova dhe Serbia – qoftë nga lehtësuesit e tyre – Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian.

“Pamvaresisht nga vonesa e dialagut mes Kosovës dhe Serbisë, vazhdimi i ketij procesi eshte alternativë e vetme per paqen dhe stabilitetin ne rajon duke krijuar amtomosfere te mire fqinjesore dhe bashkepunimi mes dy vendeve qe do t’ju hapt rrugen e integrimeve ervopiane..”, kështu ka thënë në një intervistë ekskluzive për gazeten zvicerane ne shqip Le Canton27.ch z.Borut Pahor, Presidenti i Republikës së Sllovenisë duke folur per dilagoun e Brukselit mes Kosoves dhe Serbisë.

Derniers articles