24.5 C
Berne
mercredi 17/07/2024

Ne Kosove a ka drejtesi?! Frank Fonseca nga Teksasi në SHBA, është dënuar me 25 vite burg pse tentoi ta vrasë një qen!

Bernë, 16 tetor -Në Shtetet e Bashkuara, një burrë i filmuar duke rrahur qenin e tij dënohet me 25 vjet burg. Quhet Fank Javier Fonseca, një banor në Teksas në SHBA, u dënua me 25 vjet burg pasi rrahu qenin e tij, Ngjarja ndodhi me 3 gusht te ketij viti, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Ne Kosove, si në Serbi  s’ka drejtesi?! Vriten shqiptarët nuk arrestohet e as nuk dënohet askush?! 

Ne Kosovën e pasluftes ka pasur qindar vrasje, ne mesi ne tyre dhjetta sosh me motive politike, siq e kane konfirmuar edhe nderkombëtaret (SHBA dhe NATO) dhe askush nuk eshte arrestuar dhe denuar, ose eshte denuar me burg me ca vite simbolike. Ngjajshem eshte edhe ne Serbi, ku pas luftes jane zhdukrur e  vrare mbi 20 shqiptare (intelektualë, deputet, studente dhe biznesmen..) dhe askush deri sot nuk eshte arrestuar apo denuar?!, shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Në San Antonio, një qytet në Teksas, gjykata nuk u tregua e butë dhe nuk hezitoi të dënojë rëndë këtë 56-vjeçar, i cili në shkurt 2019 ishte filmuar duke rrahur Rottweiler-in e tij. Sipas mediave amerikane (Frank Javier Fonseca Gets 25 Years In Prison For Animal Cruelty) videoja e sulmit është marrë nga një burrë i panjohur i cili po kalonte aty pranë dhe e ka parë njeriun duke rrahur dhunshëm qenin e tij, duke shkelmuar, goditur me grushte dhe duke përdorur një thikë, shkop druri. Arsyetimi i tij në gjykatë: qeni i tij ishte arratisur nga oborri dhe donte ta disiplinonte.

Pak shtete (në SHBA apo gjetkë) do të dënonin një burrë (ose grua) me 25 vjet burg për mizori ndaj kafshëve. Nëse kjo fjali mund të duket ekstreme për disa, ajo megjithatë është e justifikuar sipas qytetit të San Antonio. Në të vërtetë, autoritetet thanë, sipas San Antonio Express News, se dënimet e mëparshme të Fonesca-s për të njëjtat vepra dhe vepra të tjera (posedim droge dhe krime hakmarrëse) e bëjnë dënimin të matur.

Gjithçka është mirë që përfundon mirë për Buddy i cili është rikuperuar nga lëndimet e tij dhe ka gjetur një familje të re për ta marrë dhe për t’u kujdesur për të. Shuem mire qe shpetoi, fale drejtesise amarikane. Frank Fonseca nga Teksasi në SHBA, është dënuar me 25 vite burg pse e rrahu nje qen! Po me pas mbyet?! Sigursiht do te kishte pesuar edhe me keq ndosha do t edenohej edhe per nja shtat apo vite me shume burg…

Derniers articles