22.2 C
Berne
jeudi 18/07/2024

Meloni, Snak dhe Rama flasin për marrëveshjen mes Romes dhe Tiranes per 40 mije emograntet afrikan ne Shqiperi

Berne, 18 dhjetor -Udhëheqësit e Italisë, Mbretërisë së Bashkuar dhe Shqipërisë thanë të shtunën se luftimi i imigracionit të paligjshëm në Evropë do të kërkonte « bashkëpunim të intensifikuar » midis vendeve, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch.

Marrëveshjet me Shqipërinë

Kryeministri konservator britanik foli të shtunën në një tubim politik të organizuar nga partia e ekstremit të djathtë të kreut të qeverisë italiane, Fratelli d’Italia. Ata nënshkruan një letër të përbashkët në tetor duke u bërë thirrje udhëheqësve të Bashkimit Evropian të ndërmarrin veprime më të ashpra kundër imigracionit të paligjshëm.

Rishi Sunak në linjë me Giorgia Meloni për të « shkëputur konsensusin » për imigracionin
Kryeministri britanik mori pjesë në një tubim politik mbrëmjen e së shtunës, organizuar nga partia e ekstremit të djathtë të kreut të qeverisë italiane. Ata shfaqin konvergjencën e tyre të pikëpamjeve

Giorgia Meloni dhe Rishi Sunak takuan të shtunën kreun e qeverisë shqiptare Edi Rama dhe ranë dakord për “intensifikimin e mëtejshëm të bashkëpunimit kundër kontrabandistëve”, thanë shërbimet e kreut të qeverisë italiane.

Dy qendra në Shqipëri

Si Italia ashtu edhe Mbretëria e Bashkuar kanë nënshkruar marrëveshje me Shqipërinë për të kufizuar hyrjen e paligjshme të emigrantëve nga ai vend. Gati një e treta e njerëzve që mbërrinin ilegalisht me anije në brigjet britanike në vitin 2022 ishin të kombësisë shqiptare, ose afro 13,000 emigrantë nga gjithsej 45,000. Prandaj Londra dhe Tirana ranë dakord për faktin që shqiptarët që mbërrinin në Mbretërinë e Bashkuar me anije mund të dërgoheshin. direkt në vendin e tyre të origjinës.

Sipas Rishi Sunak, i cili e bëri prioritet të mandatit të tij luftën kundër imigracionit të paligjshëm, kjo marrëveshje bëri të mundur uljen e 90% të ardhjeve të paligjshme të shqiptarëve.

Kryeministri britanik po përpiqet gjithashtu të bindë deputetët që të votojnë në favor të një ligji të diskutueshëm për dërgimin e emigrantëve që kanë mbërritur ilegalisht në Ruanda.

Gazeta zvicerane Le Canton27.ch perkujton se muajin e kaluar, Giorgia Meloni dhe Edi Rama nënshkruan gjithashtu një marrëveshje për ndërtimin e dy qendrave në Shqipëri për të akomoduar emigrantët që përpiqen të arrijnë në Itali, por kjo marrëveshje ende duhet të kapërcejë shumë pengesa legjislative dhe ligjore në Shqipëri përpara se të mund të zbatohet.

Derniers articles