23.1 C
Berne
mercredi 17/07/2024

Mediat zvicerane dhe evropiane për provokimet e fundit serbe në Veri te Kosovës. Le Canton27.ch: Serbet ne Veri malltretuan edhe diasporen shqiptare duke u kthyer ne Zvicer

Bernë, 1 gusht -Provokimeve te radhes nga Serbia, qe ndodhen mbrem ne Veri te Kosovës ku u degjuan alrmi (sirena) lufte dhe gjuzetje nga polcia kosovare beri jehjone te madh ne mediat boterore, simdos ne ato zvicerane dhe evropiane, shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Keshtu, Agjencia zvicerane shtetore e lajmeve ATS/SDA, Blick dhe mediat evropiane citojne gazeten tone Le Canton27.ch per provokimet serbe mbreme ne Veri, ku malltretuan shqiptaret dhe diasporen duke u kthyer ne Zvicer dhe vendet e BE-se (Laut dem in der Schweiz publizierten Kosovo-Portal «Le Canton27.ch» blockieren Serben Strassen im Gebiet, um die Diaspora daran zu hindern, nach den Sommerferien in die Schweiz und in EU-Länder zurückzukehren)

Kosova edhe zyrtarisht nujke njeh serbine si shtet, nuk nej pasaportat serbe

Situata e tensionuar në Kosovë. Që nga mesnata, autoritetet kosovare nuk do t’i njohin më dokumentet serbe të identitetit. Serbëve u duhet një dokument i përkohshëm për të hyrë në vend. Beogradi po nxehet dhe Rusia gjithashtu po përfshihet.

Serbët militantë ngritën barrikada në veriun e Kosovës me popullsi kryesisht serbe rreth Mitrovicës të dielën. Persona të panjohur kanë shtënë edhe në drejtim të policëve kosovarë. Askush nuk është lënduar, ka thënë policia në Prishtinë të dielën vonë në mbrëmje.
Tensionet u ngritën për shkak se autoritetet kosovare nga e hëna (00:00) nuk do t’i njohin më dokumentet e identitetit serb në pikat kufitare. Serbët me letra të tilla duhet të shkojnë në kufi me një provizore

Për më tepër, rregullat e reja duhet të zbatohen për targat e pronarëve të makinave. Targat e Serbisë nuk duhet të lejohen më në Kosovë, por automjetet që vijnë nga Serbia duhet të kenë vendosur targa kosovare në kufi. Mosmarrëveshja mbi targat çoi në tensione midis dy vendeve vjeshtën e kaluar dhe tanket u ngjitën deri në kufirin e përbashkët. Qeveritë arritën të arrinin një marrëveshje vetëm pas disa ditësh.

Si pjesë e të ashtuquajturit reciprocitet, qeveria e Kosovës thirret në parimin e reciprocitetit. Qytetarët nga Kosova ka kohë që duhet të kenë një dokument provizor kur kalojnë kufirin në Serbi, sepse autoritetet serbe nuk i njohin letrat kosovare. Përveç kësaj, kosovarët duhet të kenë një serb

Montimi i targave
Situata e sigurisë është e tensionuar, njoftoi në mbrëmje misioni i NATO-s KFOR. Ajo po monitoron nga afër situatën dhe, sipas mandatit të saj, është “e gatshme të ndërhyjë nëse kërcënohet stabiliteti”.

Kosova, tashmë e banuar pothuajse ekskluzivisht me shqiptarë, dikur i përkiste Serbisë. Në vitin 2008 u shpall e pavarur. Serbia nuk e njeh shtetësinë e Kosovës dhe pretendon për vete territorin e saj.

Në një deklaratë të lëshuar vonë të dielën, qeveria e kryeministrit kosovar Albin Kurti (47) u tërhoq përkohësisht për të qetësuar situatën e tensionuar.
Në bashkëpunim me aleatët ndërkombëtarë, qeveria e tij premton të shtyjë për 30 ditë zbatimin e rregullave të hyrjes të planifikuara rishtazi, tha Kurti në Twitter. Parakusht është që të gjitha barrikadat të hiqen dhe të rivendoset liria e plotë e lëvizjes. Kurti konfirmoi gjithashtu se ndaj forcave të policisë është qëlluar.

Shefi i politikës së jashtme të BE-së Josep Borrell (75) përshëndeti shtyrjen e rregullave të hyrjes. Ai pret që bllokimet dhe bllokadat të hiqen menjëherë.

Denazifikimi i Ballkanit

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq (52) kishte deklaruar më parë, sipas kanalit televiziv N1, se Serbia “asnjëherë nuk ka qenë në një situatë më komplekse dhe më të vështirë se sa është sot”. Vuçiq u bëri thirrje të gjitha palëve që të ruajnë paqen, por paralajmëroi të dielën: « Nëse nuk doni të ruani paqen, atëherë unë ju them se Serbia do të fitojë ».

Politikani nacionalist serb dhe drejtuesi i talk show-t Vladimir Dukanoviç (43) shkroi në Twitter të njëjtën ditë: « Gjithçka më duket sikur Serbia do të detyrohet të fillojë denazifikimin e Ballkanit ». Me këtë term Rusia justifikoi sulmin e saj ndaj Ukrainës në shkurt.

Megjithatë, Serbia mohoi se trupat kishin pushtuar Kosovën. “Serbia nuk e ka kaluar vijën administrative dhe për momentin nuk e ka pushtuar territorin e Kosovës dhe Metohisë”. Në anën kosovare, fjala “për momentin” në veçanti shihet si një kërcënim i qartë nga Serbia ndaj Kosovës.

Moska ndërhyn

Nga Moska, Marija Zakharova (46), zëdhënësja e Ministrit të Jashtëm rus Sergej Lavrov (72), raportoi për krizën: « Rusia po i bën thirrje Prishtinës dhe SHBA-ve dhe BE-së pas saj që të ndalojnë provokimet dhe të respektojnë të drejtat e Serbët në Kosovë.»

Aleati serb Rusia më pas akuzoi Kosovën për “provokime”. “Një zhvillim i tillë i ngjarjeve është dëshmi e mëtejshme e dështimit të misionit ndërmjetësues të Bashkimit Evropian”, tha Zakharova.

Sipas portalit kosovar “Le Canton 27” i publikuar në Zvicër, serbët po bllokojnë rrugët në këtë zonë për të mos lejuar që diaspora të kthehet në Zvicër dhe në vendet e BE-së pas pushimeve verore. Qindra policë kosovarë janë të vendosur në kufirin me Serbinë dhe sirenat e alarmit dëgjohen si në kohë lufte. (kes/zis/SDA)

Derniers articles