25.5 C
Berne
mardi 23/07/2024

Mediat boterore zbulojne: Pas sulmeve kibernetike ne Tirane qendron nje mik i Edi Rames me emrin Erion Velijaj qe lidhet me sulmin mbi kreun e FSHF

Tiranë, 30 janar -Sulmet kibernetike mbyllën mediat shqiptare online (Cyberattacks shut down Albanian online media) me ket titull sot ershet amrrrug gazeta Intellinews duke sjrkuar për deshtimine attentit mbi kreun e FSH-së Armand Duka dhe skandalin me sulmet kibenetike, pas te cilivae qednron Erion velijaj, nje mik i kryemionistrit  aktual Edi Rama, shkuan gazeta zvicerane Le Canton27.ch.

Disa nga mediat online të Shqipërisë kanë raportuar sulme kibernetike në javën e fundit të janarit. Ata pretendojnë se sulmet u urdhëruan nga kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, pasi publikuan një regjistrim të tiradës së mbushur me shpifje të Veliajt kundër Federatës Shqiptare të Futbollit (FShF) (They claim the attacks were ordered by Tirana mayor Erion Veliaj after they published a recording of Veliaj’s expletive-laden tirade against the Albanian Football Federation (FShF), citon gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Veliaj ka kërkuar vazhdimisht që të hetohet kreu i FShF-së, Armand Duka, duke e akuzuar për korrupsion, pastrim parash dhe vepra të tjera. Në regjistrimin audio të publikuar nga FShF-ja më 23 janar, Veliaj zotohej se do të “kontrollojë futbollin” dhe “të pshurrojë” FShF-në. Mes përshkallëzimit të sherrit publik mes Veliajt dhe Dukës javën e kaluar, një shpërthim u raportua në portat e shtëpisë së Dukës në qytetin port të Durrësit mbrëmjen e 24 janarit.

Mediat, përfshirë dosja.al, faktor.al, Lapsi.al, SportExpress dhe syri.net raportuan për sulme kibernetike, të cilat ata argumentuan se ishin urdhëruar nga Veliaj pas publikimit të regjistrimit, sipas një deklarate nga SafeJournalists Networked, e cila përfaqëson 8200 profesionistë të medias në Ballkanin Perëndimor.

Veliaj ka konfirmuar vërtetësinë e regjistrimit, por nuk ka komentuar akuzat për sulmet kibernetike.

Më 27 janar, SafeJournalists Networked tha se kishte kërkuar të zbulonte nga prokurorët dhe policia nëse sulmet kibernetike po hetoheshin, por tha se nuk kishin marrë një përgjigje.

“I bëjmë thirrje autoriteteve kompetente që të nisin hetime të shpejta dhe gjithëpërfshirëse për të gjitha sulmet që ndodhën në ditët e mëparshme. Është shumë e rëndësishme të hetohet se kush qëndron pas këtyre sulmeve dhe të hiqet ndoshta dyshimi që media po i drejtohet aktualisht kryebashkiakut Erion Veliaj”, thuhet në deklaratën e SafeJournalists.

“Siguria dixhitale e portaleve të mediave online dhe stafit të tyre është thelbësore. Është e rëndësishme që mediat t’i raportojnë këto sulme tek autoritetet, të cilat nga ana tjetër duhet të sigurojnë hetimin dhe transparencën e duhur. Është gjithashtu e rëndësishme të zhvillohen kapacitetet dhe infrastruktura e organeve të medias në drejtim të sigurisë dixhitale,” tha Blerjana Bino, studiuese e SafeJournalists në Shqipëri.

Derniers articles