23.5 C
Berne
dimanche 14/07/2024

Lazim Destani: Sot, 10 qershorin po e kujtone jo vetem Kosova, por gjithe shqiptaret me shumë emocione dhe krenari. Falemnderit Amerike dhe NATO për lirinë dhe pamvarësinë!

Dubai, 10 qershor -Filantropi, humanisti dhe biznesmeni me renome nderkombëtare Lazim Destani ka ruruar sot autoritetet kosovare dhe populli shqiptare te Kosovës me rastin e 25 vjetorit, 10 qershor 1999, kur NATO i jep fund bombardimeve, keshtu duke kryer me sukses misionin paqesor dhe humanitar duke shpetuar nje popull të tërë nga cfarosja e regjmit serb,  njofton gazeta zvicerane në shqip Le Canton27ch.
« Ne kete dite, para 25 vitesh  lindi nje shtet por jo paqja, në këtë përvjetor jubilar, me shumë emocion e kujtojmë 10 Qershorin e vitit 1999 kur Kosova, pas shumë luftërash e pëpjekjesh shekullore, e pa dritën e lirisë… » ka shkruar z.Destani
Ai duke qenë mirënjohes ndaj komunitetit nderkombëtare ne vazhdim ka shkruar: « Faleminderit aleatëve tanë, miqve tanë të përjetshëm perëndimor, sidomos SHBA-ve dhe NATO-s që i dhanë Kosovës mbështetjen e palëkundur në rrugën e saj drejt clrimit, qe sot po e gezojme lirine, demolkarcione dhe Pavarësisë!. »
« Nuk ishte e rastësishme kjo datë e Hyrjes së Trupave të Natos në Kosovë;
Gëzuar 10 Qershori – Dita e Lidhjes së Prizrenit!.. » ka thëne ne fund filatropi shqiptar z.Destani.

Derniers articles