22.3 C
Berne
mardi 23/07/2024

Kurti – Vucic ne Davos 13 me 8 / Mediat serbe shkruajten Kosova me fusnotë ne Davos. Por Kosova e Kurtit zhvilloi me shume takime se sa Serbia e Vucicit pa fusnotë!

Berne, 20 janar -Per kater dite rresht (15-19 janar) në zemër të Alpeve te Zvicres sot në Davos eshte mbledhur Elita e krerëve boteror në Davos ne Forumin Ekonomik Botëror, ne mesin e tyre edhe nje kryeminister shqiptar nga ballkani, ai i Republikes se Kosoves Albin Kurti, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Kurti mes liderëve më të rëndësishëm të cilët do të marrin pjesë në Forumin Botëror Ekonomik në Davos. Vucic lider problemstik!

Mysafiret e priten z.Klaus Schwab predient i Forumit Ekonomik Nderkobëtar dhe nikoqiret, autoritetet zvicerane, presidentja e Konfederates Viola Amherd dhe shefi i diplomacise helvetike Ignazio Cassis

Ketu u mblodhen elita e krerëve te botës sikur sekretari i shtetit amerikan Antony Blinken i shqoeruar nga ndihmësekretari për Evropë James O’Brien, pastaj presidenti i Ukrainës Volodomir Zelensky, kreyministri shqiptar i Kosovës Albin Kurti, ai i Frances Emmanuel Macron, kryeministri i Katarit – Mohammed ben Abderrahman, presidenti serb Aleksander Vucic, ai kinez Li Qiang dhe të tjerë…

Ne forumin ekonomik Boteror ishte i pranishëm edhe mediatori i BE-së Miroslav Lajcak i cili takoi veq e veq autoritetet kosovare dhe ato serbe Po ashtu ne Davos ishte sekretari i OKB-së António Guterres, ai i NATO-s Jens Stoltenberg dhe përfaqesues te Inteprol-it

Kryeministri Kurti mbajti fjalën hyrëse në panelin e diskutimit “Përputhja e financave me nevojat”, organizuar në kuadër të Forumit Ekonomik Botëror në Davos.
Kryeministri Kurti u takua me Ndihmës Sekretarin për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike të Departamentit të Shtetit amerikan, James C. O’Brien

Kryeministri Kurti u takua me Këshilltarin Federal të Zvicrës, Beat Jans

Kryeministri Kurti në Davos takoi Zëvendëspresidentin dhe Drejtorin e Teknologjisë të kompanisë “Ericsson”

Kryeministri Kurti u takua me Kryeministrin e Kroacisë, Andrej Plenkoviq

Kryeministri Kurti takoi Kryeministrin e Bullgarisë, Denkov.

Kryeministri Kurti takoi zëvendëspresidenten për Politika të Përmbajtjes në Meta, Monika Bickert.

Kryeministri Kurti takoi përfaqësues të lartë të kompanisë “Philips”.

Kryeministri Kurti mbajti fjalën hyrëse në panelin e diskutimit “Përputhja e financave me nevojat”, organizuar në kuadër të Forumit Ekonomik Botëror në Davos

Kryeministri i vendi, Albin Kurti, në një panel të mbajtur gjatë Forumit Ekonomik Botëror në Davos të Zvicrës ka folur për progresin dhe sukseset e Kosovës.

Bashke me Kryeministrn Kurti pjesë e panelit ishte edhe kryediplomati britanik David Cameron, i cili para pak javësh vizitoi për herë të parë Kosovën.

Kurti kishte rastin te mbaje fjalën hyrëse në Forumin Botëror Ekonomik rreth Kosovës si një histori suksesi në një panel mbi financat ndërkombëtare të moderuar nga Sara Pantuliano, krahas David Cameron, Fettah Nadia, Songëe Vera…

Te gjithë pjesëmarrësit panelit ishin entuziastë për përparimin e Kosovës.

Albin Kurti sa here vjen ne Zvicer nuk harron diasporen shqiptare. Ai zhvilloi ca takime me  mergimtaret shqiptar.

Kryeministri Kurti në panairin “Swissbau 2024”: Produktet e paraqitura këtu janë një dëshmi e potencialit tonë dhe një premtim i asaj që ne aspirojmë të arrijmë

Kryeministri Kurti në Cyrih, mori pjesë në ceremoninë hapëse të sallonit të mobilieve të prodhuara në Kosovë.

Ne Davos u pa edhe presidenti i Serbise Aleksander Vucic i zhvilloi nje aktivitet te zbehur me vetem 7-8 takime. Perveq takimit me Lajcak dhe O’Bren, Vucic ne Davos mezi ka arritur te takoj edhe pese personalitete ballkanike apo evropiane. Ato zvicerane nuk e kishin fare ne agjende presidentin serb, shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Mediat serbe per viziten e presidentit serb ne Vucic e kane cilesuar te deshtuar, madje disa politikaj dhe analiste ne Beigrad kane deklaruar se: Vuçiq në Davos – një i afërm i padëshiruar nga fshati!

Ishin disa faktor pse vizita e Vucicit ne Davos ishte i zbehur dhe e deshtuar siq e thane edhe vete mediat dhe analistet serb.

Kater gjera qe ndikuan ne renien e Vucicit: Kosova (sulmi i terroriteve serbe ne Banjska), vrasja e 18 fëmijeve serbe ne Beogard, politikan pro rusë dhe vjedhja e evtave ne zgjedhjet e fundit ne Serbi.

Derisa Kryeministri shqiptar i Kosoves ne Albin Kurti theu rekordin me takime ne Samitin boteror qe idhte nje vizite me ecsujsesshme e nje jryeministri kosovar ne histrine e Fotumit Ekonomik boteror. Kurse Vucic ne Davos ishte kokëulur dhe si nje politikan problematik i evropianëve dhe komunitetit nderkombëtar!

https://www.instagram.com/reel/C2S2DlNPqpG/?igsh=bHhyd2lrNm1ldnhq

 

 

Derniers articles