24.5 C
Berne
mercredi 17/07/2024

Kosova një hap më pranë KiE, Berisha: Arritje historike, realizimi i ëndrrës fisnike të presidentit Rugova

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar pasi Asambleja Parlamentare e Këshillit të Europës votoi me mbi dy të tretat e të pranishmëve për Kosovën anëtare të Këshillit të Europës.

Berisha e cilësoi këtë moment si një ngjarje historike për Kosovën dhe kombin.

Ai shtoi se kjo arritje historike është realizimi i një ëndrre fisnike të madhe të presidentit Ibrahim Rugova.

Reagimi i plotë:

Të dashur qytetare dhe qytetarë, qëndrestare dhe qëndrestarë, misionare dhe misionare të shpresës, dinjitetit, lirisë së individit dhe shoqërisë shqiptare.Ju përshëndes me shumë mirënjohje, me shumë nderim, ju dhe oratorët tuaj.Por sonte dua të përshëndes në emër tuaj dhe të PD, një ngjarje historike për Kosovën dhe kombin.Sot, Asambleja Parlamentare e Këshillit të Europës votoi me mbi dy të tretat e të pranishmëve për Kosovën anëtare të Këshillit të Europës.Për Kosovën e lirë dhe të pavarur.Të dashur miq, kjo është një arritje historike, është realizimi i një ëndrre fisnike të madhe të presidentit Ibrahim Rugova.Realizimi i një ëndrre të mijëra e mijëra vajzave dhe djemve të Kosovës që ranë për t’u bërë të pavdekshëm për një Kosovë të lirë, të pavarur dhe evropiane.

 

Derniers articles